Author photoAdrian Gubčo 03.12.2019 13:33

Na Šancovej pribudla Vila Ľadová

Na rušnej Šancovej ulici je pred dokončením projekt Vila Ľadová. Rezidenčný súbor od developera VI Group patrí k skupine developmentov pozdĺž tejto ulice, narozdiel od nich sa však nesnažil zbytočne na seba upozorňovať. Výsledkom je vznik príjemného developmentu, ktorý územie dobre dopĺňa.

Vila Ľadová vznikla na pretiahnutom pozemku medzi Šancovou a Ľadovou ulicou, v blízkosti parku na Račianskom mýte. Juhovýchodná časť pozemku bližšie k Šancovej bola dlhšie nezastavaná a skrytá za nevzhľadným oplotením, v severozápadnej časti sa nachádzala dvojica objektov, ktoré boli pred výstavbou asanované.

Nový vstup do územia pracuje s dvomi hmotami, ktoré sa prispôsobujú mierke ulíc, do ktorých sú orientované. Kým do Šancovej, ktorá má charakter mestskej triedy, je vložená sedempodlažná budova, do Ľadovej s pôvodnou vinohradníckou zástavbou štvorpodlažná. Oba objekty majú pultové strechy, aby lepšie reagovali na štýl okolitej architektúry. Medzi domami vznikol parkovo upravený vnútroblok.

V developmente bolo vybudovaných celkovo 34 bytov a apartmánov, z toho 22 vo väčšom bloku a 12 v menšom. Developerovi sa podarilo veľmi rýchlo vypredať všetky jednotky, čo bolo dané veľmi konkurencieschopnou cenou okolo 2,5-2,6-tisíc eur za meter štvorcový, čo je v novostavbe v blízkosti centra mesta dosť málo. Klientom neprekážal ani kontakt so Šancovou, ktorá je mimoriadne hlučná a znečistená.

VI Group si však tohto nedostatku očividne uvedomovalo, preto je architektúra fasády orientovanej do Šancovej prispôsobená nepriaznivej situácii. Namiesto balkónov vznikli loggie, ktoré sú automaticky zasklené. Výnimku tvorí len nárožie na juhovýchodnej strane budovy, kde balkóny v ostrom uhle tvoria významný architektonický prvok.

Okrem bývania vznikla v projekte aj vybavenosť v celkovej výmere 221 metrov štvorcových, čo predstavuje tri jednotky, dva od Šancovej a jednu od Ľadovej. Severná strana Šancovej má parter takmer úplne neaktívny, Vila Ľadová tento nedostatok tak aspoň trochu napraví. Pod projektom vzniklo 46 parkovacích miest.

Developer patrí k tým spoločnostiam, ktoré sú prepojené s architektonickou kanceláriou, všetky projekty VI Group sa tak vyznačujú podobným rukopisom. V niektorých prípadoch to dopadne horšie, Vila Ľadová je však z tých lepších príkladov – development dobre dopĺňa zástavbu, mierkou ju nijako nenarúša, prináša vhodné funkcie a využíva nedostatočne zužitkovaný pozemok. Architektúra je oživením ulice, kde sa nachádza zástavba predovšetkým z prvej polovice 20. storočia. Neskoršie vstupy jej však skôr ublížili.

Úplné dokončenie výstavby možno azda očakávať do konca roka.

 

Pohľad z Ľadovej ulice

 

Keď som naposledy písal o Vile Ľadová, reakcie boli rozporuplné, pričom viacerí poukázali na výraz budovy, ktorý v Bratislave pôsobí exoticky. Bez ohľadu na výzor budovy však nemožno poprieť, že do prostredia zapadla oveľa lepšie ako iné nedávne zásahy.

Prvým z nich je projekt Proxenta Residence od rovnomenného developera, ktorý do exponovaného nárožia Mýtnej a Radlinského ulice vložil masívnu hmotu s architektúrou vychádzajúcou z návrhu z predkrízového obdobia. Ako sa ukázalo, išlo o veľkú chybu – Proxenta, ktorá si buduje imidž rastúceho a seriózneho hráča, získala sídlo, ktoré si už vyslúžilo nešťastnú prezývku. Oveľa väčším problémom je však výška, ktorá je jednoducho prehnaná.

Aj Proxenta Residence však bledne pred vežou Première, ktorá je ďalším predkrízovým projektom, ktorý prebral český developer FINEP. 22-podlažná budova radikálne prevyšuje zástavbu Šancovej ulice a v kontakte s pamiatkovo chránenou budovou centra YMCA pôsobí obzvlášť vulgárne. Hoci developer získal projekt s už viacmenej schválenou výškou, je na debatu, či by zodpovednejšia firma realizovala takýto brutálny zásah do štruktúry mesta.

Našťastie sa ukazuje, že doba sa zmenila a súčasné návrhy sú už ďaleko triezvejšie. Šancovú čaká v blízkej dobe dostavba Première v podobe domu Endlicher House, ktorý je však už vcelku príjemný a vhodný, a to práve preto, lebo sa drží mierky okolitej zástavby (okrem samotnej veže). Keby takto vyzeral aj Première (resp. bol len o niečo málo vyšší), bol by pravdepodobne prijatý pozitívne.

Nakoniec, na prvý pohľad, hoci nie bez výhrad, je dobrým príkladom aj pripravovaný zámer Polyfunkčného domu Šancová od Arca Capital, osempodlažná budova s bývaním, kanceláriami a obchodmi na mieste zanedbaného a prázdneho priestoru v blízkosti zastávky verejnej dopravy Karpatská. Opäť ide o zástavbu, ktorá pracuje s aktívnym parterom, miešaním funkcií, adekvátnou mierkou a architektúrou reagujúcou na okolie – najmä na kolóniu Zehnhaus zo začiatku 20. storočia, ktorá novým projektom získa vnútroblok a hlukovú bariéru od ulice.

Kontrast starých a nových projektov je ďalším dôkazom, že postupne sa development v Bratislave mení a mnohé z najhorších prečinov z minulosti by už dnes developeri pravdepodobne nenavrhli. Čiastočne k tomu nepochybne prispel aj tlak verejnosti, oveľa viac však profesionalizácia sektoru, kde dominujú stabilné a odborne dobre pripravené firmy, ktorým záleží na imidži, a náročnosť klientov, ktorí už neposudzujú len cenu, ale aj kvalitu.

Teraz je však na samospráva, aby prehodnotila svoj prístup k developmentu. Pre mesto je partnerstvo medzi verejným a súkromným sektorom kľúčom k úspechu a výstavba životne dôležitá a pozitívna, namiesto akéhosi núteného zla. Nové nastavenie vzťahov a pravidiel medzi mestom a developermi je jednou z kľúčových výziev dneška.

 

Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: VI Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube