V lukratívnej časti mesta v tesnom dotyku Horského parku bol po dlhšej dobe dokončený rezidenčný projekt UniQ Majakovského od developera Cresco Real Estate. Ide o jeden z tých developmentov, kde je už na prvý pohľad zrejmé, že ide o nadštandardné bývanie. Projekt sa počas výstavby nevyhol kontroverziám.
Development vznikol na Majakovského ulici, strmej ceste odpájajúcej sa z hlavnej Búdkovej, ktorá kedysi spájala Bratislavu (resp. dnes jej historické centrum) s osídleniami v Mlynskej doline. Táto ulica je zároveň jedným z hlavných vstupov do mimoriadne populárneho Horského parku, ktorý vznikol transformáciou karpatského lesa v 19. storočí. Je tak zrejmé, že ide o prestížnu lokalitu, kde budú vznikať len nadštandardné projekty.
Takým je aj UniQ Majakovského, korý patril k najprémiovejším v rámci ponuky v Bratislave, hoci samotný developer ho nijako mimoriadne nepromoval ani nepredstavil cenník. Keďže však ide o pomerne komorný projekt, dá sa predpokladať, že svoju klientelu našiel, a to aj priamo medzi vedením developerskej spoločnosti alebo partnermi.
Kompozícia objektu pozostáva z troch päťpodlažných objektov, vzájomne prepojených spoločným prvým podlažím. Na tom sa nachádza recepcia, odkiaľ sú prístupy do jednotlivých sekcií, z ktorých každá má vlastné jadro. Celkovo vzniklo v projekte 45 rezidencií, od dvojizbových po štvorizbové. Časť z nich má vlastné predzáhradky, ostatné disponujú pomerne veľkorysými balkónmi, príp. terasami.
Že UniQ Majakovského patrí k najvyššej triede bývania, je zrejmé už na prvý pohľad. Vysoký materiálový štandard odrážajúci sa na fasáde či balkónoch, veľké okná či prítomnosť recepcie sú neklamné znaky exkluzívneho projektu. V tomto UniQ vyniká viac ako mnoho iných developmentov, ktoré sa označujú ako „luxusné“.
Do veľkej miery je to dané dizajnom od kvalitných architektov, v tomto prípade kancelárie Bogle Architects, ktorá je do istej miery „dvorným“ architektom nadštandardnejších projektov Cresca – z nedávnych napríklad UniQ Staromestská, z aktuálnych pokračovania River Parku alebo developmentu v Prahe. Obytný komplex v Horskom parku je tak moderný a pôsobí solídnym dojmom.
Nakoľko úspešný bol vo výsledku predaj, sa mi zistiť nepodarilo, keďže developer do uzávierky na zaslané otázky nereagoval. Napriek tomu pri vstupe do parku pribudla výrazná nová realizácia, ktorá posilňuje prestížny charakter okolia.
Pre časť verejnosti však ostáva UniQ Majakovského kontroverzným projektom, a to nielen kvôli lokalite, kde podľa mnohých bytový dom pôsobí rušivo. Do prostredia, ktorému dominovali nanajvýš rodinné vily, vstúpil development skutočne výrazne mohutnejšou hmotou. Vo výsledku to však až taký problém vďaka dobrej úrovni architektúry nie je.
Kritiku vyvolal najmä fakt, že ide o bývanie namiesto pôvodne uvažovaného hotela. Architektúra objektu v skutočnosti naozaj mierne pripomína luxusný hotel, development tak nedokáže zatajiť svoj zamýšľaný účel. Územný plán v oblasti predpisuje občiansku vybavenosť celomestského a nadmestského významu, čo znamená, že časť rezidenčných jednotiek musela byť klasifikovaná ako apartmány (resp. prechodné ubytovanie).
Nakoniec, výstavba projektu vyvolala obavy, že ide o začiatok zániku areálu Ekoiuventy, vzácnej zelenej zóny, ktorá vznikla ako „stanica mladých prírodovedcov“ a dnes predstavuje rekreačný areál s veľkým potenciálom. Na druhej strane, atraktívna poloha znamená, že by rozparcelovanie územia mohlo byť zaujímavé aj pre developerov. Cresco posilnilo obavy tým, že asanovalo starší sklad už v areáli Ekoiuventy, hoci tento sklad nemal žiadnu hodnotu.
Nateraz sa však zdá, že hrozba zániku areálu je nereálna. Do problematiky sa medzičasom aktívne zapojil kľúčový vlastník pozemkov – Ministerstvo školstva – ktorý rezolútne poprel, že by plánoval pozemky rozpredať. Namiesto toho sa areál veľmi pomalým tempom začína revitalizovať a postupne sa nachádza obľubu u obyvateľov mesta.
UniQ Majakovského sa teda neukazuje ako hrozba a lokalite priniesol skôr oživenie a zvýšenie prestíže. Okrem toho architektonicky obohatil jednu z najkrajších častí Bratislavy, čím ju spravil ešte atraktívnejšou. Projekt tak hodnotím pozitívne. Ide o jeden z lepších príkladov nadštandardných projektov, ktoré tieto očakávania napĺňa. Horšie príklady sa nachádzajú aj priamo v susedstve, čo je ale témou na samostatný príspevok.
Autorka fotografií: Lucia Ďurčová. Viac fotografií vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre