Author photoAdrian Gubčo 04.11.2022 13:10

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Sieť nemocníc Svet zdravia sa chýli k dokončeniu svojho s prehľadom najväčšieho projektu, ktorý je vo výstavbe už od roku 2018, hoci v príprave je dlhšie. Do istej miery bola prípravou na vznik bratislavského zariadenia už realizácia nemocnice v Michalovciach, ktorá poslúžila ako vhodné miesto pre otestovanie nových prístupov, technológií a prevádzkových štandardov. Komplex v Boroch ich však má posunúť ešte o stupienok vyššie. Nie je to dané len faktom, že ide o koncové zariadenie, ale celkovo aj prístupom siete, pre ktorú ide o vlajkovú loď.

Na slovenské pomery supermoderné zariadenie dosiahlo štádium hrubej stavby na začiatku roka 2021, spolovice dokončené bolo na jar 2021. V marci tohto roka ukázal investor interiér nemocnice prvýkrát aj verejnosti. V tejto chvíli je projekt dokončený na približne 92%. V praxi to znamená, že zostávajúce práce sa sústredia skôr na vybavenie budovy, ako na hrubé stavebné práce. „Stavba Nemocnice Bory je dokončená, aktuálne čakáme na vydanie kolaudačného rozhodnutia,“ potvrdzuje aj Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare.

Technologické zabezpečenie predstavuje mimoriadne dôležitú súčasť akejkoľvek nemocnice, v tomto prípade je na to kladený špeciálny dôraz. „Počas leta prebiehala v nemocnici inštalácia veľkej medicínskej techniky. Išlo o viac ako 20 veľkých medicínskych zariadení,“ hovorí Fedáková. „Na svoje miesto v budove tak v tomto období umiestnili napríklad lineárne urýchľovače, CT a MR prístroje, röntgeny či kybernetický nôž CyberKnife, prvý prístroj tohto typu na Slovensku. Aktuálne prebiehajú revízne skúšky, príslušné merania a ďalšie práce súvisiace s inštaláciou techniky. Po lete sa inštalovalo aj SPECT a PET/CT a centrálna prípravovňa liekov.“

V tomto momente sa zároveň pracuje na tom, aby sa dala v nemocnici čo najskôr spustiť prevádzka. „Rovnako sa pokračuje s návozom nábytku, nainštalovaných je vyše 270 kusov pracovných liniek, pokračuje montáž recepcií a sesterní a zároveň sa do budovy navážajú pracovné stoly a stoličky,“ popisuje komunikačná špecialistka. „Prebieha tiež napríklad testovanie nemocničného informačného systému a rôznych procesov v nemocnici. V nemocnici bolo zriadené i stále testovacie a školiace pracovisko.​“

S prípravou pracovísk súvisí nábor zamestnancov a zamestnankýň. Fedáková ubezpečuje, že táto otázka je už vyriešená. „Zároveň neustále prebieha výber zdravotníckeho aj nezdravotníckeho personálu. Na otvorenie nemocnice sme už viac menej personálne pripravení,“ konštatuje. Ďalšie vlny prijímania pracovníkov však budú prebiehať až do roku 2024 v súvislosti s postupným otváraním alebo rozširovaním jednotlivých pracovísk. „Takmer všetky kľúčové pozície na úrovni vedúcich lekárov a sestier sú však, samozrejme, už obsadené,“ dodáva zástupkyňa Svetu zdravia. Pre zamestnancov už bola skolaudovaná ubytovňa v susedstve nemocnice.

Investor by tak mal stihnúť už pred časom avizovaný termín otvorenia – marec 2023. Medzi prvými by sa mali otvoriť ambulancie, doplnené o rádiodiagnostické pracovisko. „Už od prvého dňa budú môcť pacienti absolvovať CT, MR či mamografické vyšetrenie,“ pripomína Jana Fedáková.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia

Svet zdravia zdôrazňuje, že ambulancia v Nemocnici Bory sa bude od „bežných“ v poliklinikách líšiť vo viacerých smeroch. Podľa komunikačnej špecialistky budú ambulancie slúžiť jednak ako vstupná brána pre pacientov, ktorí idú na plánovanú hospitalizáciu či operáciu, ďalej pre pacientov, ktorí už sú po zákroku a musia byť ešte ďalej ambulantne sledovaní, a napokon ako tzv. referenčná ambulancia, teda akési vyššie pracovisko pre iné bežné špecializované ambulancie, kam pacienta odosiela lekár špecialista za účelom ďalšej diagnostiky alebo liečby.

Fedáková však upozorňuje, že sieť bude chcieť otvoriť aj niekoľko „bežných“ špecializovaných ambulancií. „Uvedomujeme si totiž, že v Bratislave a jej okolí je dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti v niektorých špecializáciách nedostatočná,“ zhŕňa.

Nemocnica Bory tak bude do veľkej miery komplexným zdravotným zariadením. Jej vznik by mal citeľne zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Úroveň Borov má byť zároveň daná vysokým komfortom pre hospitalizovaných pacientov, ktorí budú mať k dispozícii príjemné a dobre vybavené prostredie. Izby budú mať jednolôžkový štandard, vybavené budú informačnými technológiami a budú poskytovať vyššiu mieru intimity – hoci sestry by mali mať nad pacientmi dobrý dohľad.

Celkovo tu má vzniknúť 400 lôžok, čo je menej, ako niektoré štátne nemocnice. Vďaka novému prístupu k logistike by však mali byť efektívnejšie využité. Nachádzať sa tu bude aj 14 operačných sál s jednou robotickou operačnou sálou, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti pre dospelých, urgentný príjem novej generácie alebo pôrodnica novej generácie s ôsmimi modernými pôrodnými izbami a rodinne orientovanou jednotkou intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Budova má päť podlaží a na jej dizajne sa podieľali špecialisti z kancelárie Dutch Health Architects.

Súkromný charakter nemocnice vyvoláva v mnohých obavy, či budú mať nárok na hospitalizáciu. Na to Svet zdravia reaguje, že otvorená bude v podstate pre všetkých. „Čo sa týka zdravotných poisťovní, vôľu spolupracovať s novou Nemocnicou Bory písomne prejavili poisťovne Dôvera a Union. S oboma sme už vstúpili do rokovania o budúcich zmluvách pre rok 2023,“ potvrdzuje Jana Fedáková známu informáciu. Otázkou však ostávala verejná poisťovňa, pri ktorej sa hovorilo o politickom nesúhlase – vláde prekáža prepojenie s Pentou.

Podľa všetkého sa však konečne podarilo posunúť aj v tomto smere. „A minulý týždeň sa začali rokovania už aj so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou,“ informuje zástupkyňa Sveta zdravia. Nemocnica Bory tak snáď bude otvorená aj pre poistencov všetkých troch poisťovní.

 

Zdroj: Svet zdravia

 

Otvorenie prvých častí Nemocnice Bory v marci 2023 bude nasledované spustením jednodňovej chirurgie, operačných sál či pracoviska radiačnej onkológie na jar 2023, ako aj postupným otváraním lôžkovej časti a oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. V lete pribudne gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, nasledovať budú laboratóriá, lekáreň alebo centrálna prípravovňa liekov. Na jeseň bude do prevádzky uvedený aj urgent alebo pracovisko dialýzy a CINRE, ktoré sa sem presunie z Medissima v Petržalke. Do budúcna by v susedstve budovy nemocnice mal vzniknúť medicínsky kampus, slúžiaci na výučbu či vedecko-výskumné aktivity.

Pre kvalitu života v Bratislave i na Slovensku ide o dôležité správy. Úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti v krajine je dlhodobo na zlej úrovni, k čomu výrazne prispieva zastaranosť zariadení a nevhodné podmienky. To pôsobí demotivujúco aj na personál a profesionálov, ktorí potom vo veľkom odchádzajú do zahraničia. Svet zdravia tvrdí, že nová nemocnica v Boroch pomôže zvrátiť negatívny trend. Pacienti tak môžu očakávať nielen dobrý fyzický stav nemocnice, ale aj vysokú úroveň zdravotného personálu.

Našťastie sa zdá, že okrem súkromného sektora sa aktívnejšie k téme postavil aj štát. Vďaka financiám z Fondu obnovy a odolnosti by sa mali výraznejších investícií dočkať viaceré významné zariadenia, napríklad Národný ústav detských chorôb, dlhšie sa hovorí o rekonštrukcii Univerzitnej nemocnice v Ružinove a postupne napreduje aj príprava najdôležitejšieho zámeru: novej nemocnice na Rázsochách. Má ísť o štátnu koncovú nemocnicu, ktorá poskytne ešte väčšiu komplexitu zákrokov, ako Bory.

K zrealizovaniu plánovaných projektov je ešte dlhá cesta. Bory samotné sú ukážkou náročnosti takýchto úloh – od spustenia výstavby po otvorenie ubehne bezmála päť rokov. Na druhej strane, pre budúcnosť krajiny a mesta ide o investície z kategórie „nutné“. Otvorenie modernej súkromnej nemocnice nesmie byť v žiadnom prípade dôvodom pre poľavenie v snahách o skokové zvýšenie kvality zdravotníctva v metropole. Práve naopak, malo by ísť o latku, ktorú treba pri všetkých ďalších zámeroch prekonať.

 

Fotografie z 16.10.2022. Pozrite si priebeh výstavby Nemocnice Bory vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube