zoradiť: podľa dátumu
Baroková Lekáreň u Salvatora patrí k historickým pokladom Bratislavy. Napriek tomu bola dlhé roky uzatvorená potom, ako sa pôvodný mobiliár „stratil“ v 90-tych rokoch minulého storočia. To ale už dnes neplatí – vzácne priestory sa nielen obnovili, ale budú po novom opäť slúžiť ako lekáreň. Metropola tým získala jedinečný priestor i atrakciu.
Posledné roky priniesli nielen výstavbu nových projektov, ale aj rekonštrukcie, dostavby a nadstavby mnohých existujúcich domov. V prípade Starého Mesta na ich podobu nezriedka dohliadali pamiatkari, vďaka čomu si budovy zachovali svoj pôvodný výraz, prípadne ho opäť získali. Existujú však aj realizácie, pri ktorých len ťažko povedať, či im nové zásahy pomohli alebo uškodili.
Hlavné mesto Slovenska bolo donedávna pomerne zanedbané. Týkalo sa to nielen verejných priestorov, ale aj budov vrátane pamiatok. To sa ale postupne mení, keďže každým rokom pribúdajú v centre zrekonštruované domy. V posledných mesiacoch sa zrealizovalo alebo začalo realizovať niekoľko dlho pripravovaných, ktoré zvyšujú úroveň okolitých štvrtí.
Mnoho ľudí denne prechádza okolo budov na Radlinského 6 a Mickiewiczovej 7 netušiac, že pre celé centrum mesta sú nesmierne dôležité. Historické domy v sebe totiž skrývajú hasičskú stanicu. Jej zlý stav je však viditeľný každému. Našťastie, v dohľadnej dobe by malo dôjsť k rekonštrukcii, keďže Ministerstvo vnútra SR už hľadá zhotoviteľa dokumentácie.
Mariánska ulica v centre Bratislavy je tvorená mestskou kompaktnou zástavbou, napriek tomu o nej nemožno hovoriť ako o pôvabnej. Ide o pomerne zanedbaný priestor, pričom v ideálnom stave nie sú ani mnohé budovy. Jeden z domov ale čaká rekonštrukcia, ktorá zmení nielen jeho vizuálnu podobu, ale aj funkčné využitie.
Vznik Československej republiky priniesol Bratislave stavebnú konjuktúru, ktorá viedla k výstavbe mnohých výnimočných budov. Jednou z nich bola aj budova Všeobecnej slovenskej úverovej banky od Alexandra Skuteckého na Štúrovej 5 z roku 1923. Takmer celé storočie fungovala ako banka, teraz však zmení funkciu.
Amfiteáter v Devíne býval mimoriadne obľúbeným kultúrnym stánkom, už desaťročia však chátra. Mesto ho iba nedávno získalo späť do svojich rúk. Teraz bolo navyše vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Primátor Bratislavy sľubuje, že ikonické miesto sa čoskoro dočká obnovy.
Prefabrikované bytové domy, ľudovo paneláky, tvoria podstatnú súčasť obrazu našich miest. Žije v nich väčšina obyvateľov Slovenska a v minulosti dramaticky zvýšili životný štandard, hoci dnes sú mnohými kritizované pre ich urbanistické a architektonické riešenie. Príbeh panelákov sa začala písať na Kmeťovom námestí v Bratislave, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia.
Na Námestí SNP v centre Bratislavy pokračujú rušné stavebné práce. Radikálnou rekonštrukciou a prestavbou prechádzajú dve z najmodernejších budov, ktoré vymedzujú tento významný verejný priestor. Ich modernizácia a oživenie prispeje k revitalizácii lokality, ktorá ma do budúcna posilniť svoj význam ako srdce života celého mesta.
Dulovo námestie v Ružinove je čoraz populárnejším miestom, kde sa postupne rozvíja mestský život. Jeho tvár udáva zástavba z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Jedinú výnimku tvorí pomerne netypický objekt v severnej časti námestia. Ide o Posádkový dom hudby, ktorý by mal v dohľadnej dobe prejsť obnovou. Investorom je Ministerstvo obrany SR.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac