Author photoAndrej Sárközi 17.02.2023 14:43

Projekt s kontroverzným pozadím. Luxusnú bytovku na Pražskej postaví firma, blízka korupčnému právnikovi

Pražská ulica získa nový bytový dom. Nachádzať sa bude v uličnej zástavbe pozdĺž dôležitej komunikácie, ktorá má strategický význam v rámci slovenskej metropoly. Zámer je však spojený aj s mnohými kontroverziami. Okrem nahradenia staršieho domu je to aj investorom, ktorý je prepojený so známym konkurzným právnikom, namočeným vo viacerých kauzách.

Zdroj: Expoline

Zdroj: Expoline

Pražská ulica je rušná trieda, pri ktorej v dohľadnej dobe nemožno očakávať pokles dopravy – práve naopak. Rozvoj v západných častiach mesta jej zaťaženie ešte zvyšuje. Zástavba sa rozvinula na západnej strane ulice a tvorená je kombináciou historizujúcich a funkcionalistických domov. Najmä tie staršie sú v horšom stave, v dôsledku čoho čelia zániku. Patrí k nim aj dvojpodlažný objekt v susedstve nedávno postaveného rozšírenia areálu Ministerstva zahraničných vecí. Ide o dvojičku podobného objektu, ktorý zanikol práve v prospech výstavby tohto rozšírenia. 

Svoje dni má už podľa všetkého spočítané. Na jeho mieste sa plánuje nový polyfunkčný projekt s prevahou bývania. Za zámerom stojí developer Novoka s.r.o., architektom je kancelária Expoline. Stavebný úrad v Starom Meste aktuálne zverejnil stavebné povolenie v spojenom územnom a stavebnom konaní. 

Novostavba bude pozostávať z dvoch solitérov (sekcií - Pražská 9/A a 9/B), založených na spoločnej podzemnej garáži. Objekty budú mať 7 nadzemných podlaží, pričom posledné je ustúpené. Na prízemí sú navrhnuté dva nebytové prenajímateľné priestory, ostatné nadzemné podlažia sú bytové. Celkovo je tu navrhnutých 60 bytových jednotiek – 6 jednoizbových bytov, 30 dvojizbových, 16 trojizbových a 8 štvorizbových nehnuteľností. Byty budú rozdelené súmerne medzi jednotlivé sekcie, každá ich bude obsahovať 30. 

Galéria

  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline

V nadzemnej časti majú domy samostatné vstupy a navzájom nie sú komunikačne prepojené. Rovnako sú spoločne prestrešené spoločnou strechou, z veľkej časti zazelenanou, pričom jej maximálna výška 25 metrov je zosúladená s výškou okolitej zástavby. V dokumentácii je zdôraznené, že posledné podlažie projektu disponuje rozlohou 523,29 metrov štvorcových, kým šieste má o vyše dvesto metrov štvorcových viac.

V spoločnej trojpodlažnej podzemnej časti sú navrhnuté parkovacie státia pre oba bytové domy. Podlažia podzemnej garáže budú výškovo uskakované rampami na výšku polovice podlažia. Na treťom podzemnom podlaží sa bude nachádzať 27 parkovacích miest, na druhom bude umiestnených 36 stojísk a na prvom podzemnom podlaží je navrhnutých 35 parkovacích miest. Celkovo tak bude objekt disponovať 98 státiami. Súčasťou garáží budú aj bytové kobky, ktorých bude 60, doplnené budú aj o technické priestory. 

Čo sa týka architektonického prevedenia, dom bude mať súčasný výraz. Fasády budú členené v horizontálnom smere s balkónmi. Výškovo sa prispôsobuje členeniu okolitých budov. V prípade uličnej fasády sú balkóny doplnené o zvislé členenie pomocou nenosných prefabrikovaných konštrukcií. Vznikne tak obojsmerný raster fasády, ktorý podľa investora architektonicky vhodne doplní uličný pohľad na objekt.

Predpokladom pre výstavbu každopádne bude asanácia existujúceho historického domu, dotýkajúceho sa budovy Ministerstva zahraničných vecí SR. Budova je už dlho zanedbaná. O niečo ďalej, smerom k domu na Pražskej 11, sa aktuálne nachádzajú rovnako spustnuté garáže. Napriek tomu však nemožno staršiemu objektu uprieť určitý pôvab. 

Architekti argumentujú, že zbúranie prinesie viacero zlepšení. Vzniknúť má napríklad viac priestoru pre chodcov. Zlepší sa aj stav ulice. „Na stavbu je vydané búracie povolenie. Pamiatkari nežiadali zachovanie časti fasády, nakoľko navrhovaný objekt zarovnáva uličnú čiaru. Navrhujeme teda obrys pôvodnej stavby do chodníka,” popisuje riešenie architekt Karol Kállay ml. z kancelárie Expoline.

Historický dom tak bude čoskoro nahradený luxusnou bytovkou. „Byty sú riešené vo vysokom štandarde,” potvrdzuje architekt. Otázkou ostáva termín realizácie. „Ešte nie je určený termín zahájenia stavebných prác,” uzatvára Karol Kállay ml.

Zdroj: Expoline

 

Projekt má svoje muchy, inak však pôsobí vcelku mestotvorne. Hoci nahrádza starší dom, skutočne dorovná zástavbu, zarovná uličnú a stavebnú čiaru, bude obsahovať aktívny parter a zlepší situáciu chodcov. Územie sa tak skultivuje.

Napriek tomu nemožno nespomenúť ďalšie kontroverzie, spojené s pozadím developera. Stopercentným vlastníkom firmy Novoka s.r.o. je totiž spoločnosť AMKZ s.r.o., ktorej vlastníkmi sú podľa verejných zdrojov Klaudia Kollár a Martin Kollár. Podľa všetkého ide o exmanželku a syna konkurzného právnika a podnikateľa Zoroslava Kollára, ktorý bol v roku 2020 zadržaný políciou počas akcie Víchrica pre korupčnú trestnú činnosť. Ide o jedného z najbohatších ľudí na Slovensku, jeho majetok sa odhaduje na 143 miliónov eur. Ako v minulosti uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, Zoroslav Kollár bol súčasťou tzv. konkurznej mafie. 

Dva roky po zadržaní sa priznal, že dal úplatok 40-tisíc eur, aby ho neodpočúvala Slovenská informačná služba. Rovnako uviedol, že pomáhal kryť nelegálnu výrobu cigariet. Tento úplatok si podľa orgánov činných v trestnom konaní následne rozdelili už odsúdený bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa spolu s bývalým šéfom tajnej služby Vladimírom Pčolinským. S prokurátorom sa Zoroslav Kollár neskôr dohodol na treste 70-tisíc eur.

Je známe, že v čase zadržania Zoroslava Kollára ponúkla súdu jeho exmanželka Klaudia Kollár kauciu 100-tisíc eur za jeho prepustenie z väzby. To však súdu nestačilo, tak ponúkla 300-tisíc eur. Súd ho z väzby vtedy nepustil. 

Ešte v roku 2020 začal Zoroslav Kollár prepisovať svoje majetky na rodinu. Martin Kollár mal podľa mediálnych informácií vtedy len 19 rokov. 

Developerský projekt na exponovanej ulici v centre mesta tak je mimoriadne blízky menu, spájanému s viacerými kauzami. Bez ohľadu na jeho kvalitu to bude automaticky vrhať zlý tieň na zámer aj development ako taký. Ide o biznis, ktorý môžu realizovať len ľudia s dostatočne veľkým kapitálom. Nie vždy ale ide o podnikateľov, ktorí majú za sebou úplne vzorový príbeh. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube