Author photoAdrian Gubčo 03.04.2025 10:14

Prvý po vyše desaťročí. Hlavné mesto dokončilo bytovku na Muchovom námestí, pripravuje novú

Slovenská metropola trpí obrovským nedostatkom dostupného bývania. Zmeniť to má výstavba nových nájomných bytov, určených v prvom rade pre ľudí z potrebných profesií alebo reštituentov. V poslednom desaťročí však nepribudli žiadne nové projekty. Zmenilo sa to až v uplynulých dňoch, keď Hlavné mesto definitívne dokončilo výstavbu nájomnej bytovky na Muchovom námestí v Petržalke.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Nájomné bývanie má byť kľúčovým nástrojom v boji mesta proti nízkej dostupnosti bývania. Vyplýva to z oficiálneho dokumentu Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030, podľa ktorej by mali v Bratislave pribudnúť v krátkom čase stovky nových nájomných bytov. Prvá stovka bola práve dokončená v rámci obytného súboru na petržalskom Muchovom námestí.

Ako konštatuje Hlavné mesto, v Bratislave bola téma nájomného bývania dlhé desaťročia zanedbávaná. „A to sa postupne snažíme meniť,“ tvrdí Magistrát. Významným krokom bola v tomto smere výstavba prvej etapy nájomného obytného súboru, ktorý bol pôvodne mienený ako klasické komerčné bývanie. Hlavnému mestu sa však podarilo prebrať rozplánovaný projekt od pôvodného developera, ktorý upravilo a prispôsobilo svojim potrebám.

V pomerne exponovanej lokalite neďaleko petržalskej električkovej radiály tak vznikol dvojsekciový bytový dom so zalamovaným pôdorysom a ôsmimi podlažiami. Na prvom podlaží sú umiestené priestory pre služby alebo prevádzky. Nad nimi sa nachádza 103 bytov, z toho bude 52 klasických nájomných bytov a 51 bude určených pre reštituentov. Zriadené tu boli jedno- až trojizbové rezidencie, pričom každá má balkón. Parkovanie vzniklo nateraz na teréne v okolí domu.

Galéria

  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Autor: Marek Velček / Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Ako sa mesto pochválilo, práce boli ukončené v dvojmesačnom predstihu a v krátkom čase sa očakáva skolaudovanie. „103 bytov na Muchovom námestí sa novými nájomníčkami a nájomníkmi zaplní už pred letom,“ predpokladá Magistrát. Predpoklad je, že by to malo byť v máji. Štandard je vcelku jednoduchý, no decentný. Byty sú vybavené zariadenými kúpeľňami a kuchynskými linkami.

Okrem domu samotného sa pracuje aj na príprave okolia. Pred objektom boli zriadené chodníky vydláždené Bratislavskou dlažbou, vo vnútrobloku by však do konca roka mohol vzniknúť park. Vysadených tu bude 52 kusov stromov, trávniky, trvalkové záhony a krovy. Pribudnú aj povrchy z Bratislavskej dlažby, mlatu či EPDM, ktorý bude pod detským ihriskom. Okrem toho sú tu naplánované piknikové stoly, sedenie a priestor pre záhradkárčenie. Umiestnené tu bude pomerne rozsiahle sedenie, hmyzie hotely, osvetlenie i smetné koše. Park bude verejne prístupný.

Práce na realizácii domu sa začali v auguste 2023. Zhotoviteľom bola firma Kami Profit. Architektonické riešenie vypracovala pôvodne kancelária Pantograph, ktorá sa podieľala už aj na predošlom privátnom zámere. Projekciu následne prebrala spoločnosť Proma. Autorom riešenia parku je kancelária 2ka landscape architects.

Celková cena stavby presahuje 11 miliónov eur. Výstavba je financovaná z dotácie Ministerstva dopravy SR v celkovej výške viac ako 4,1 milióna eur, z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 2,4 milióna eur a z vlastných zdrojov vo výške viac ako 4,4 milióna eur.

V budúcnosti sa ešte očakáva vznik druhej etapy v podobe bodového osempodlažného domu severovýchodne od prvej etapy. Priniesť má ďalších 50 bytov. Jeho výstavba sa zreálnila po schválení Zmien a doplnkov Územného plánu 08. Súčasťou tejto etapy bude navyše aj rozvoj parkovania v podobe nových kapacít pod električkovou estakádou, smerujúcou na Starý most. Termín výstavby zatiaľ Magistrát neoznámil.

Posledná dokončená nájomná bytovka, vybudovaná Hlavným mestom, sa nachádza taktiež v Petržalke. Ide o bytový dom na Ulici Ondreja Štefanka. Dokončený bol v roku 2014. Odvtedy nebolo mesto schopné zrealizovať žiaden projekt, hoci relatívne blízko bolo v prípade zámeru na ulici Pri Kríži v Dúbravke. Po odpore miestnych nakoniec výstavbu odmietlo.

 

Ako ďalšie má ísť do výstavby nájomné bývanie na Terchovskej. Zdroj: The Büro / Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Ďalším projektom, ktorý by podľa Hlavného mesta mal ísť do realizácie, je nájomný obytný súbor na Terchovskej v Ružinove. Projekt s 85 bytmi, nachádzajúcimi sa v jednej doskovej bytovke a sérii menších bodových objektov, by mohol ísť do výstavby teoreticky už v tomto roku. Mesto na riešenie projektu vyhlásilo architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila česká kancelária The Büro. Projekciu zabezpečuje Obermeyer Helika.

Hlavné mesto aj tu sľubuje revitalizáciu priľahlého územia – na susednej Banšelovej sa má revitalizovať vnútroblok, z ktorého vznikne príjemný park. Parkovanie bude riešené v podzemí, takže nezaťaží okolité komunikácie. Súčasťou projektu bude aj občianska vybavenosť, umiestnená v parteri objektu popri Galvaniho.

Popri bytovke na Terchovskej má Magistrát naplánovaných niekoľko ďalších projektov. V roku 2026 by sa mohol realizovať päťpodlažný dom na Žitavskej vo Vrakuni, kde sa uvažuje s 34 bytmi. Miestna verejnosť požadovala aj riešenie parkovanie nielen pre novostavbu, ale i pre existujúce bytové domy. Pôvodné riešenie vypracoval Superateliér, ďalšiu dokumentáciu spracúva Sebastian Nagy Architects.

Mesto pre ďalší rok predpokladá aj štart projektu na Holom vrchu v Záhorskej Bystrici, kde obnoví bývalý internát učilišťa SOU (Elektrovodu). Za riešením stojí architekt Ján Studený, ktorý sa presadil v súťaži medzi zmluvnými ateliérmi. Tento projekt by mal priniesť asi 90 bytov. Ide o súčasť širšieho konceptu, ktorý prinesie oživenie dlhodobo prázdneho areálu a vznik verejnoprospešných funkcií.

Napokon, realizovať sa majú aj menšie projekty rekonštrukcií domov na Velehradskej a Zámockých schodoch. V prvom prípade je teoreticky možný začiatok prác už tento rok, v druhom až budúci. Bytovka na Zámockých schodoch prinesie sedem bytov.

Iné zámery, napríklad v Janíkovom dvore či na Bazovej, sú plánované až na neskôr. Ide zároveň o mohutnejšie koncepty, kde v každom vznikne viac ako stovka bytov. V čase ich výstavby by veľmi teoreticky už mohli byť odovzdávané prvé nájomné byty v rámci privátnych projektov. Mesto sa totiž dohodlo s viacerými developermi, že výmenou za zmenu Územného plánu investori odovzdajú časť „nadhodnoty“ mestu v podobe nájomného bývania.

Takýmto spôsobom majú postupne pribúdať stovky nájomných jednotiek. Mesto chce vyriešiť v prvom rade problém nedostatku pracovných síl, najmä vodičov, policajtov, hasičov alebo učiteľov a učiteliek, pre ktorých je komerčné bývanie pridrahé. Druhou skupinou sú reštituenti, pre ktorých treba vybudovať približne päťsto bytov. Krok po kroku sa má začať riešiť aj problém ľudí, ohrozených náročnými životnými situáciami alebo bezdomovectvom.

Aj stovky bytov sú však v kontexte bratislavskej krízy dostupnosti bývania málo. Na jej riešenie sú potrebné tisíce až desaťtisíce nájomných aj komerčných bytov. Nápomocné nie sú ani aktivity štátu, ktorý napriek sľubom zatiaľ postupuje veľmi pomaly. Realizácia množstva nových bytov tak zostáva nateraz v nedohľadne.

 

Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube