Author photoAdrian Gubčo 25.01.2019 10:00

Projekt Pod Krásnou Hôrkou je dokončený

Na Kramároch sa v týchto dňoch ukončujú posledné práce na výstavbe projektu Pod Krásnou Hôrkou, obytného komplexu, ktorý svojou hmotou a osadením púta pozornosť už z diaľky. Development od spoločnosti RETEP Slovakia doplní bujnejúcu zástavbu štvrte Kramáre v mestskej časti Nové Mesto.

Projekt vznikol na svahovitom pozemku, zo severnej strany vymedzenom areálom Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, z juhovýchodnej komplexom Slovenskej zdravotníckej univerzity. Do tejto zdravotníckej štvrte tak prináša funkčné oživenie, ešte aj najbližšia budova k projektu slúži ako sanatórium.

V danom priestore bol vybudovaný zalamovaný doskový dom so siedmimi nadzemnými podlažiami, resp. deviatimi, rátajúc vyvýšené časti v podobe dvoch penthousov. Daná forma umožnila lepšie využiť pozemok a nastaviť projekt tak, aby mali byty výhľad na juhovýchod, teda smerom k centru mesta a k zeleným pahorkom Kalvária či Slavín.

Bytov je v projekte celkovo 68, z toho veľká väčšina – až 48, je dvojizbových, 18 je trojizbových, 2 sú päťizbové. Byty sa vyznačovali relatívne nízkymi cenami na úrovni 2,3-tisíc eur na meter štvorcový, pri štandarde, ktorý možno označiť za priemerný. Pri dispozíciách stavili architekti na overené schémy pri 2-izbových bytoch, netradičnejšie riešenie bolo zvolené pri 3-izbových či pri bytov v mieste, kde sa budova zalamuje.

Napriek tomu sa developerovi podarilo doteraz s výnimkou jedného bytu – päťizbového – predať všetky ponúkané jednotky. Zdá sa, že to bolo dané, okrem kombinácie ceny a lokality, aj dobrým zákazníckym servisom, čo potvrdili klienti, s ktorými som prišiel do kontaktu.

Dom neobsahuje občiansku vybavenosť, parkovanie v celkovom počte 89 miest je riešené jednak v garáží, ako aj na otvorenom prvom podlaží. Daný prístup nepovažujem v meste za žiaduci, na druhej strane by sa retail v danom prostredí asi len sotva uživil. Každopádne, pre obyvateľov to znamená komplikáciu, lebo obchody a služby v pešej dostupnosti do veľkej miery absentujú.

Projekt Pod Krásnou Hôrkou sa nevyznačuje ani výnimočnou architektúrou, ide o obyčajný dom oživený divokými farbami balkónov, jedinými zaujímavejšími časťami sú niektoré odhalené časti konštrukcie či dve výrazné strešné časti. To však dom ako taký nevytrhne spomedzi priemeru. Za projektom stojí architektonická kancelária Ateliér 3AB.

RETEP Slovakia tak ukončuje jeden z dvojice aktívnych bratislavských projektov, momentálne by mala prebiehať kolaudácia. Druhým projektom je rozostavané Karlove v Karlovej Vsi, na ktorom spolupracuje s tým istým ateliérom.

Hoci projekt Pod Krásnou Hôrkou neprináša do architektúry či urbanizmu nič zásadné, priniesol na trh viac relatívne dostupných bytov a môže sa pochváliť minimálne časťou spokojných klientov. Ide o prostú výplň územia, ktorá efektivizuje využitie mestských pozemkov.

Zároveň ide o ďalší vstup do prostredia Kramárov, investične a stavebne aktívnej štvrte. Ako bolo už konštatované pri nedávnom update Novej Vlárskej, hlavná os Stromovej a Limbovej ulice už v súčasnosti čelí náporu v dôsledku blízkosti veľkých nemocničných komplexov. Nové projekty tak prinesú dočasné zvýšenie záťaže.

Treba si však uvedomiť, že neexistuje dôvod, prečo by daný stav mal pretrvávať dlhodobo. Aktuálne trendy či uvažovaný ďalší rozvoj územia by mali viesť k postupnému utlmovaniu individuálnej automobilovej dopravy. Ospravedlňovať blokovanie výstavby súčasným stavom dopravy by teda mohlo byť predčasné, až krátkozraké.

Dlhodobá perspektíva je nanešťastie niečo, čo chýba mnohým posudzovateľom výstavby. Pri územnom plánovaní však zvyčajne platí, že výhľadové horizonty presahujú nielen roky, ale až desaťročia.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RETEP Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube