Author photoAdrian Gubčo 25.05.2021 14:39

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Masívne tempo výstavby je zreteľné aj spoza stavebného plota, pri pohľade priamo zo staveniska je však rozsah projektu ešte zreteľnejší. Desiatky pracovníkov aktuálne budujú podzemné podlažia, kde vzniknú parkovacie kapacity. „V tejto chvíli sú z veľkej časti dokončené stropy druhého podzemného podlažia a pracuje sa na výstavbe prvého podzemného podlažia,“ popisuje aktuálny stav prác Viktor Ondrášek, Development Director HB Reavis. Výnimkou je juhovýchodný roh stavby, kde je ešte stále odhalená základová doska a pracuje sa na realizácii tretieho podzemného podlažia – práve odtiaľto sa vyvážala zemina a suť z pôvodnej stavby.

Po dosiahnutí úrovne terénu, čo je otázka niekoľkých týždňov, začnú rýchlo pribúdať nadzemné podlažia. Celkovo ich bude osem. „V priebehu roka by sme mali začať aj s inštaláciou fasády,“ dopĺňa V. Ondrášek. Koronavírus výstavbu Nového Apolla priamo neovplyvnil. „V prípade búracích prác na starom Apolle sme ich museli na nejakú dobu prerušiť, po čase sme však práce obnovili. Aktuálna ekonomická situácia však ovplyvňuje slovenský stavebný trh, preto trochu zápasíme s kapacitami aj nárastom cien materiálov“. Výstavba inak pokračuje podľa harmonogramu, pričom developer vyjadril veľkú spokojnosť aj dodávateľom. 

HB Reavisu sa podarilo podľa nedávnej správy prenajať 30-tisíc metrov štvorcových z celkovo 48-tisíc metrov kľúčovému klientovi – bližšie neurčenej IT korporácii, ktorá už v Bratislave pôsobí na viacerých miestach. Neoverené informácie naznačujú, že ide o IBM. Developer za kľúčovú výhodu Nového Apolla označuje najväčšiu podlahovú plochu na jednom podlaží v strednej Európe, ktorá presahuje 7-tisíc metrov štvorcových. Malo by ísť o trojnásobok toho, čo ponúkajú iné developerské projekty. Dané riešenie je atraktívne predovšetkým pre centrá zdieľaných služieb (SSC), ktorých v Bratislave pôsobí viacero.

Zisk veľkého a lukratívneho nájomcu motivuje HB Reavis k rýchlemu dokončeniu projektu. Klienti budú mať k dispozícii aj veľké spoločenské átrium, kde bude umiestnená zeleň či vodný prvok, 3-tisíc metrov štvorcových retailu alebo dizajnové lobby, kde sa majú odohrávať eventy. Z firemných služieb plánuje developer poskytnúť svoje produkty Qubes (pracovné priestory na krátkodobý prenájom) a More (asset management). Qubes by mal využívať aj kotevný klient, v čom možno azda vidieť už dopad koronavírusu a jeho vplyvu na potrebu vyššej flexibility firiem.

Podľa V. Ondráška, verejnosť v Novom Apolle získa najmä architektonický príťažlivý projekt (autorom je britská kancelária Make Architects v kooperácii so slovenskou kanceláriou Siebert + Talaš), ktorý prinesie lokalite rozvoj cyklodopravy. Od Mlynských nív by mala vzniknúť cyklotrasa, priamo napojená na „cyklohub“ v juhovýchodnom rohu objektu. Umiestnené by tu malo byť nielen parkovanie bicyklov pre nájomníkov, ale aj cykloservis a cyklokaviareň. Obyvatelia budú benefitovať aj z umiestnenia retailu – 3-tisíc metrov štvorcových bude znamenať skutočne masívny rozsah služieb a obchodov.

Projekt by mal byť dokončený v prvom kvartáli roku 2023. Nové Apollo bude tvoriť akúsi východnú bránu do zóny Nové Nivy, rozsiahlej schémy rozvíjanej HB Reavisom v priestore nového komerčného centra mesta. Na mieste bývalej priemyselnej časti Bratislavy vzniká séria administratívnych a komerčných projektov, v dohľadnej dobe snáď doplnená aj o rezidencie – premiérovo v portfóliu HB Reavis. Nové Nivy sú vďaka zisku certifikátu BREEAM Communities  označované za ekologickú a udržateľnú štvrť.

 

 

Rozvíjajúca sa časť metropoly, ktorá namiesto zanedbaného postindustriálneho charakteru postupne získava imidž modernej a reprezentatívnej štvrte, onedlho získa projekt, ktorý nahradí dočasne prázdny priestor. Pôvodné Apollo bolo dokončené v roku 2005, v roku 2015 však boli zistené závažné statické problémy. Po analýze stavby bolo rozhodnuté o jej asanácii. Dokončená bola v lete minulého roka. Našťastie, pozemok bol prázdny len veľmi krátku dobu. Nové Apollo pôsobí z vizualizácií ako vcelku dôstojná náhrada pôvodného Apolla, hoci pôvodné veľkolepé átrium bolo v Bratislave jedinečné.

Nové Apollo vzniká v čase, kedy sa otvorene diskutuje o budúcnosti kancelárskeho trhu. Pandémia koronavírusu COVID-19 priniesla úvahy o narušení tradičného modelu otvorených kancelárií, ktoré sú podľa mnohých ideálne pre šírenie chorôb. Ďalší sa obracajú k práci z domu ako k budúcnosti modelu práce. V tomto čase v Bratislave vzniká skutočne mohutné bizniscentrum, ktoré bude mať väčšiu metráž ako väčšina existujúcich aj plánovaných projektov.

HB Reavis však svojmu konceptu verí. „Bolo by naivné si nahovárať, že kancelárie ostanú rovnaké ako sme ich poznali doteraz,“ pripúšťa Viktor Ondrášek. "Home-office ostane pevnou súčasťou firiem, trendom však bude hybridný štýl práce - sčasti z domu, sčasti z kancelárie, pretože bez interakcie sa fungovať jednoducho nedá. V kanceláriách namiesto fixných pracovných miest bude viac priestoru pre kolaboratívne stretnutia, očakávame aj nástup trendu v oblasti zdieľaných zasadačiek, a to aj medzi jednotlivými firmami” Ako bolo zmienené, prejavilo sa to pravdepodobne aj v tom, že klient v Novom Apolle využije službu Qubes, čo flexibilitu firmy výrazne zvýši, keď nebude taká potreba fixných miest. 

Zmeny pravdepodobne výrazne ovplyvnia dizajn kancelárskych objektov. S tým súhlasí aj V. Ondrášek. Analytici okrem zmienených trendov predpokladajú renesanciu samostatných kancelárií alebo rozvoj co-workingových centier. Osobne by som uvítal najmä vznik budov, ktoré budú pripravené na rýchlu zmenu funkcie – premeniť sa z administratívnych objektov na rezidenčné, príp. opačne. Tým by sa zvýšila udržateľnosť mnohých stavieb, ktoré by mohli v podstate ešte dlho slúžiť.

V Bratislave je však také niečo dnes len málo reálne. Ako to nakoniec zhrnul developer, určité zmeny stavebného charakteru sú možné, druhou stranou mince je s tým súvisiaci legislatívny proces. Územné plánovanie ani povoľovanie dokončených stavieb výraznejšie úpravy v mnohých prípadoch nepripúšťa. Otázka zmien funkcie veľkých kancelárskych komplexov v budúcnosti je tak skôr hypotetická. HB Reavis sám si na to za súčasných okolností netrúfa odpovedať.

Vznik nových projektov tak prináša atraktívne architektonické vstupy, zhodnotenie a využitie zanedbaných pozemkov, benefity pre okolie, rozvoj verejných priestorov a zelene, vznik pracovísk a ďalšie pozitíva. Z dlhodobého hľadiska je však potrebné myslieť aj na to, že mesto je vysoko dynamický organizmus, ktorý sa potrebuje obmieňať. Verejný sektor má k tomu vytvárať podmienky, aby mestá nezaspali vo vývoji. Obdobie úspechu, veľkej výstavby a rozvoja totiž môže byť časovo ohraničené.

Nanešťastie, aj z nášho regiónu poznáme mestá, ktoré v určitej dobe zaspali a prepadli sa do špirály úpadku. Cesta von je veľmi náročná, drahá a neistá. Je preto potrebné robiť všetko pre to, aby bola Bratislava schopná flexibilne reagovať na aktuálne výzvy – napríklad aj zjednodušením funkčných zmien alebo úprav stavieb. Rýchlosť, akou pandémia zmenila rokmi zaužívané pomery, nech je budíčkom pre spiace slovenské a bratislavské úrady.

 

Fotografie z 24.5.2021. Pozrite si zánik pôvodného Apolla vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube