Author photoAdrian Gubčo 30.07.2019 13:20

Vodotika rozostavala ďalší dom na severe Petržalky

Oblasť medzi železničnou traťou zo severnej strany, Bosákovou ulicou zo západnej a južnej strany a Šustekovou z východnej patrí k najviac sa transfomujúcim častiam Petržalky. Spoločnosť Vodotika-MG tu postupne buduje obytnú zónu, do ktorej teraz pridáva ďalšie pokračovanie – Polyfunkčný dom Lužná 4C.

Zdroj: Vodotika - MG

Zdroj: Vodotika - MG

Dom reaguje na už existujúcu bytovku s dvoma sekciami, ktorá vznikla ešte medzi rokmi 2005-2007. Po jej výstavbe sa začal developer viac sústrediť na zástavbu na Bosákovej a Lužnej ulici a až teraz obnovuje práce v tejto časti územia, keďže čoskoro pravdepodobne vznikne pokračovanie Šustekovej smerom na Černyševského.

Najnovší doplnok lokality vychádza z pôvodného konceptu predošlých sekcií, vo výstavbe tak je dom v tvare písmena T, ktorý takto vytvára rozšírenie verejného priestoru, kde zostáva jedno priestranstvo zazelenené a pravdepodobne bude parkovo upravené, kým druhé je využité ako povrchový parking. Budova bude mať šesť nadzemných podlaží, čo je o jedno menej, ako majú predošlé sekcie.

Prevažujúca funkcia bude opäť rezidenčná, vzniknúť by tu malo 74 bytov a apartmánov – apartmány z toho dôvodu, že časť jednotiek je orientovaná na sever. Štandard nie je vysoký, v podstate ide o čistý priemer pri slovenských komerčných novostavbách.

Predajnosť očakávam každopádne vysokú, cenovo totiž ide o, na bratislavské pomery, dostupnejšie bývanie, kedy sa dajú apartmány kúpiť už za ceny menšie ako 2-tisíc eur za meter štvorcový a byty za približne 2,4-tisíc eur za meter štvorcový, a to pomerne blízko centru mesta (nehovoriac o perspektíve výstavby Nového Lida). K finálnej cene si však ešte treba pripočítať parkovacie miesto, za ktoré musí klient zaplatiť minimálne 18-tisíc eur.

Ako pri všetkých domoch v oblasti, aj tu vzniknú služby v parteri, naplánovaných je osem obchodných priestorov v menších jednotkách. Ako sa ukazuje pri ostatných etapách, tie oslovujú naozaj široké spektrum podnikateľov, obyvatelia tak majú v dobrej dostupnosti vcelku diverzifikovanú ponuku vybavenosti.

Budova je už vo výstavbe, aktuálne na pozemku prebiehajú zemné práce a príprava na zakladanie stavby. Podľa developerom predpokladaného harmonogramu, je kolaudácia plánovaná až na november 2021. Ide o rozhodne reálny termín.

 

Zdroj: Vodotika - MG

 

Bytovky v okolí Lužnej a Šustekovej ulice by boli v podstate úplne nezaujímavé novostavby, keby nebolo jedného zásadného aspektu ich výzoru – divokej farebnosti. Banálne domy sa takto stávajú výraznými, hoci nie v celkom pozitívnom zmysle. Vrcholnou ukážkou neodhadnutia miery je nedávno dokončený bytový dom Lužná 2A, ktorý má pripomínať dúhu.

Napriek desivému výzoru, zástavba v oblasti má aj určité kvality – tými sú jasná a čitateľná štruktúra, dobrá mierka, aktívny parter, regulácia parkovania a starostlivosť o verejné priestranstvá. Vyššia úroveň architektúry by mohla z tejto zástavby urobiť vcelku nasledovaniahodný príklad, zvlášť v Petržalke, ktorá všetky vyššie zmienené kvality postráda.

Developer sa tak rozhodol na kritiku odpovedať zahalením celej budovy do tehličkového obkladu, vytvorením oblúkových priečelí obchodných jednotiek či naznačením akéhosi tympanónu s hodinami nad stredovou časťou. Hoci ústup od divokej farebnosti oceňujem, zvolená forma náhrady mi nepríde šťastná a v danom prostredí bude vysoko pravdepodobne pôsobiť cudzo a nepatrične (pri bližšom pohľade by však takto pôsobila v Bratislave pravdepodobne úplne všade). Developer podľa všetkého architektúru rieši vo vlastnej réžii, čo sa z hľadiska estetiky neukazuje ako dobré.

Najlepším rozhodnutím by bolo angažovať skutočného architekta, ktorý dokáže navrhnúť projekt tak, aby ostal cenovo dostupný, zároveň však spĺňal určité architektonické kritériá. Tieto požiadavky sa vzájomne nevylučujú a väčšina dobrých architektov ich dokáže skĺbiť.

Bolo by veľmi príjemné môcť sa bez rozpakov tešiť z rozvoja v okolí Lužnej ulice, keďže dochádza k premene ladom ležiaceho územia na aktívnu mestskú štruktúru, prinášajúcu, v rámci možností, dostupné bývanie do vnútornej Bratislavy v spojení s občianskou vybavenosťou a novou využiteľnou zeleňou. A hoci absolútne súhlasím s tvrdením, že funkcia je dôležitejšia ako forma, v tomto prípade mám ťažkosti odosobniť sa od výzoru jednotlivých domov.

V lokalite sa ešte bude určite v najbližšej dobe stavať. Developer tak má príležitosť ukázať, že sa vyvíja, a že tu môžu vzniknúť aj príťažlivejšie realizácie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vodotika - MG
  • Zdroj: Vodotika - MG
  • Zdroj: Vodotika - MG

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube