Author photoAdrian Gubčo 14.12.2020 17:05

Pri Veľkom Draždiaku sa plánuje Južná pláž

Pri petržalskom štrkovisku a obľúbenej rekreačnej lokalite Veľký Draždiak sa pripravuje výstavba polyfunkčného projektu s bývaním, retailom a s upravenými verejnými priestranstvami, prispôsobenými oddychovému charakteru územia. Hoci má projekt vydané kladné záväzné stanovisko Hlavného mesta, v Petržalke je v zmysle lokálnej tradície predmetom diskusií.

Zdroj: V.D. Lake via Bratislavské noviny

Zdroj: V.D. Lake via Bratislavské noviny

Predmetom záujmu investora V.D. Lake je dnes spustnutý areál bývalej súkromnej pláže a súvisiacej infraštruktúry na juhozápadnom okraji nádrže, v blízkosti zdravotníckeho zariadenia Medissimo a západne od bývalého hotela Bonbón. Niekdajšie espresso spoločne s bufetmi, sprchami či sociálnymi zariadeniami bolo kedysi pomerne populárne, v súčasnosti je však pre lokalitu skôr záťažou, hoci dané funkcie tu chýbajú.

Ako však v lete informovali Bratislavské noviny, transformácia areálu sa blíži a aktívne sa pracuje na príprave nového projektu. To v krátkom čase potvrdil Magistrát, ktorý k zámeru Polyfukčného objektu Tematínska vydal kladné záväzné stanovisko. Podľa neho by tu mala vzniknúť dvojica objektov s jedným podzemným a piatimi nadzemnými podlažiami (najvyššie bude ustúpené). Nachádzať sa tu má 55 bytov, kancelárie či reštaurácia, v prízemnom trakte aj telocvičňa. Okrem toho sa počíta so vznikom rozsiahlej vybavenosti – v parteri má byť materská škola či zubná ambulancia, na ustúpenom podlaží zas wellness klub.

Nido

K tejto vybavenosti developer zamýšľa doplniť rozličné atrakcie vo verejnom priestore. Vzniknúť má „bulvár“ pre peších, promenáda, umelý potok, dažďová záhrada, komunitná záhrada, pláž so zázemím, mólo, oddychová lúka s ohniskom, vnútroblokový park, tri detské ihriská, amfiteáter pre drobné podujatia a stanovisko bike sharing. Parkovanie je riešené v garáži (130 miest), 18 parkovacích miest má byť umiestnených na povrchu.

Magistrát overil súlad funkcie s Územným plánom, podľa ktorého sa má lokalita Veľkého Draždiaka dobudovať do formy prírodného kúpaliska (čo dnes oficiálne nie je) s promenádou okolo vodnej plochy a s dobudovaním služieb pre návštevníkov. Mesto odporučilo (žiadať to v tomto prípade nemôže) nahradiť byty a materskú školu športovou a rekreačnou vybavenosťou a požiadalo o verejnú prístupnosť areálu, zachovanie priestorovej rezervy kvôli uvažovanému vzniku novej lávky cez Chorvátske rameno alebo o výsadbu stromovej aleje pozdĺž Tematínskej. Projekt musí reagovať aj na adaptačnú stratégiu mesta pre zmenu klímy.

Developer medzičasom odhalil aj prvé vizualizácie a názov projektu – resp. jeho verejnej časti, ktorá je nazvaná Južná pláž. Podľa Bratislavských novín tu má pribudnúť stanovisko záchrannej vodnej služby, WC, sprchy, prezliekacie kabínky a požičovňa lehátok. Investor potvrdil, že sa stotožnil s požiadavkou mesta na verejnú prístupnosť areálu, pričom otvorených bude 75% areálu. S viacerými aktérmi podpísal Memorandum o spolupráci, ktorého cieľom má byť financovanie a prevádzka športovej a kultúrnej vybavenosti.

Prípravné práce sa už spustili, investor rozbehol čistenie areálu a údajne už v priebehu roka 2021 sa má umožniť prechádzanie popri brehu vodnej nádrže vďaka posunu plota. Priestor získa aj čiastočne rekreačný charakter vďaka osadeniu lavičiek. Pred samotnou realizáciou musí V.D. Lake ešte absolvovať povoľovací proces, ako sa však už nechal počuť miestny a mestský poslanec a architekt Drahan Petrovič, kolaudácia bude podmienená vznikom sľúbených verejných priestranstiev.

V optimálnom prípade by sa mohla samotná výstavba spustiť asi v roku 2022 a celý areál byť realitou v priebehu roka 2024. V tomto čase by už mohol byť (snáď) prístupný novou električkovou traťou

 

Zdroj: V.D. Lake via Bratislavské noviny

 

Treba prpomenúť, že aj tento zámer sa napriek svojej veľkorysosti stretol s odporom v podobe petície – tak, ako viacmenej všetko v Petržalke. Podľa petičného výboru prinesie projekt neúmernú záťaž v rámci prírodnej lokality a sú v rozpore s potenciálnym rozvojom Veľkého Draždiaku pre účely rekreácie. Členmi petičného výboru sú viacerí neúspešní kandidáti na vyššie politické funkcie v rámci Petržalky aj Hlavného mesta.

Hoci je len málo pravdepodobné, že petičníci dosiahnu zastavenie územného konania a neposkytli žiadne relevantné argumenty v prospech svojho postoja, celá petícia je smutným svedectvom toho, ako sa aj dobré projekty stávajú obeťou lokálneho politikárčenia. Narozdiel od členov petičného výboru, jeden z mála skutočne odborne zdatných a všeobecne uznávaných poslancov, Drahan Petrovič (ako architekt a developer stojí napríklad za kladne prijímanými projektami Nový Háj a Hájpark), projekt ocenil a pripomenul, že verejný benefit je v tomto prípade skutočne rozsiahly.  

Veľký Draždiak je umelo vytvorenou nádržou, vybudovanou za účelom ťažby štrku. Po ukončení ťažobných aktivít ho začali využívať miestni obyvatelia a návštevníci, nikdy však z neho nevznikol skutočne kvalitný reakreačný areál. K takému patrí aj určitá vybavenosť, ktorá tu dosiaľ chýba. Tak ako celá Petržalka, aj Veľký Draždiak a jeho okolie je definovaný veľkým potenciálom, ale zároveň mizernou kvalitou verejného priestoru. Projekt, v rámci ktorého ho v podstatnej časti nábrežia vybuduje investor, garantujúci navyše verejnú prístupnosť, je win-win situáciou.

V budúcnosti bude treba nadviazať na tento projekt aj ďalšími obdobnými zámermi. Okrem zmieňovanej promenády by bolo ideálne zrevitalizovať brehy Chorvátskeho ramena, ktoré ostáva výnimočným, no len slabo zdôrazneným krajinným fenoménom. Problémom ostáva aj vedenie vysokého napätia, ktoré by bolo vhodné v celej južnej časti Petržalky presunúť pod zem – jeho súčasná poloha v rámci obytnej zóny je maximálne nevhodná.

Veľkou zmenou by do budúcna mohli prejsť aj územia poloprírodného charakteru východne od Veľkého Draždiaku a v okolí Malého Draždiaka. Pred vyše desaťročím sa tu navrhoval vznik lesoparku, ktorý bol aj predmetom riešenia v rámci urbanistických štúdií. Ich ďalšie rozpracovanie bolo pozastavené (ako inak) po odpore verejnosti, postupne však prichádza doba, kedy by sa malo začať opäť diskutovať o tom, ako rozsiahle zelené územie vo väčšej miere otvoriť verejnosti.

Možno by toto mohli byť priority pre miestnych poslancov alebo kandidátov, ktorí majú záujem o zlepšenie kvality života obyvateľov a návštevníkov Petržalky. Bolo by to rozhodne užitočnejšie, ako lacné získavanie politických bodov neproduktívnymi útokmi na investorov, ktorí aspoň na pohľad ukazujú dobrú vôľu a ochotu o svojich zámeroch diskutovať a hľadať kompromisné riešenia. Dané aktivity totiž nikomu nepomáhajú – okrem populistov. Bratislava na to len dopláca. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: V.D. Lake via Bratislavské noviny
  • Zdroj: V.D. Lake via Bratislavské noviny

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube