Author photoMartina Gregová 09.12.2024 19:35

Zelený dom zo 60. rokov zažiaril nanovo. Prevratná rekonštrukcia typizovanej kocky vytvorila modernú vilu snov

Rekonštrukcie rodinných domov postavených v druhej polovici 20. storočia nemusia byť len o ich zateplení či dostavbách, ktoré ich architektúru nezriedka znehodnotia. Zelený dom je príkladom, ako možno z takejto rekonštrukcie vyťažiť maximum, a to nielen po dispozičnej stránke, ale aj po tej architektonickej.

Zdroj: Studio Flusser

Zdroj: Studio Flusser

Medzi najnovšie realizácie, v rámci ktorých sa na prvý pohľad banálne objekty z povojnového obdobia premenili na atraktívne diela, patrí aj projekt s názvom Zelený dom. Za jeho návrhom stojí architektonické štúdio aoc architekti. Autori sa vo svojej práci zvyknú špecializovať na projekty rezidenčného bývania, občianskych stavieb, verejných priestorov a interiérov. Medzi ich obľúbené témy patria tiež mosty a lávky pre peších.  

Projekt Zelený dom sa nachádza v štvrti Dvorce, v mestskej štvrti Praha - Podolí. Oblasť je známa najmä vďaka blízkosti pravého brehu Vltavy, ktorý miestnym obyvateľom poskytuje možnosti na trávenie voľného času a oddych. Rodinný dom, ktorý prešiel generálnou rekonštrukciou, bol postavený v 60. rokoch 20. storočia. Rodina súčasného majiteľa v ňom žije už niekoľko generácií.  

Cieľom celého projektu bolo podľa slov architektov prestavať opotrebovaný dom na komfortnú obytnú vilu s interiérom zariadeným vo vysokom štandarde. Objekt má celkovo tri podlažia a podlažnú plochu viac ako 300 metrov štvorcových. Nachádza sa na okraji vilovej zástavby a svojim obyvateľom poskytuje výhľad na neďaleký breh Vltavy.  

Galéria

  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser
  • Zdroj: Studio Flusser

Na najnižšom podlaží domu sa nachádza v podstate samostatne fungujúca malá obytná jednotka, ktorá navyše disponuje malou terasou. Súčasťou tohto podlažia je okrem priestrannej dennej miestnosti tiež spálňa, kúpeľňa a technická miestnosť.  

Hlavná obytná jednotka bola následne umiestnená na horných dvoch podlažiach. Po výstupe drevenými schodmi sa otvára bohato nadimenzovaný priestor obývacej izby s jedálenským sedením. Kuchyňa je od neho vďaka svojej polohe len čiastočne oddelená. Zvyšok podlažia následne zaberá kúpeľňa a doplnkové miestnosti. V tejto časti domu je zároveň situovaný prístup na hlavnú terasu objektu.  

Najvyššie podlažie rodinného domu slúži ako nočná časť. Okrem rozsiahlej pracovne/oddychovej miestnosti sa tu nachádza tiež hlavná spálňa a k nej prislúchajúci šatník s kúpeľňou. Táto časť domu je jasne definovaná dreveným stropom.

Zo všetkých hlavných miestností majú obyvatelia domu vďaka bohatému preskleniu zaistený krásny výhľad do okolia. Rozmiestnenie okenných otvorov zaisťuje tiež dostatočné presvetlenie jednotlivých miestností. Okolie domu sa architekti rozhodli ponechať v bujnom prírodnom poraste. „Architektúra domu je koncepčne založená na silnej, osobitej atmosfére, prepracovanej do detailov a prvkov interiéru, a na vizuálnom a funkčnom prepojení s okolitou záhradnou panorámou mesta,” popisujú.

 

Zdroj: Studio Flusser

 

S cieľom vytvoriť komfortné bývanie vysokého štandardu boli v rámci interiéru navrhnuté rozsiahle časti nábytku na mieru. Okrem kuchynskej linky či úložných priestorov boli na mieru navrhnuté napríklad aj stolíky z lešteného masívneho dreva. Súčasťou moderného interiéru je aj starší nábytok klienta.  

Ako tvrdia autori návrhu, špeciálna pozornosť bola venovaná tiež tvorbe svetelného dizajnu a výberu jednotlivých svietidiel. V tomto ohľade zaujme predovšetkým závesné svietidlo, nachádzajúce sa na schodisku, či dizajnové svietidlo umiestnené nad jedálenským stolom a v kuchyni. 

Za zmienku stojí tiež materiálové riešenie interiéru. Okrem už spomínaného dreveného stropu bola jedinečná atmosféra interiéru podporená tiež špecifickou maľovkou v dennej časti domu a výberom niektorých farieb ako červená či zelená. Tá sa okrem hlavnej fasády nachádza tiež v časti hlavného schodiska.  

„Používame ušľachtilé materiály v ich prirodzenom stave, aplikujeme ich farby a textúry, pričom zaisťujeme praktickosť a maximálny komfort v elegantne upravenom prostredí bývania,” popisujú architekti. K špecifickému interiérovému štýlu prispieva tiež výber jednotlivých voľne stojacích kusov nábytku.  

Rekonštrukcia rodinného domu zo 60. rokov je dôkazom toho, že aj tento typ stavieb vie vďaka viacerým zásahom priniesť svojim novým majiteľom naozaj moderné a komfortné bývanie. Okrem úpravy interiéru prešla niekoľkými zmenami tiež vonkajšia podoba objektu. Vďaka kombinácii týchto dvoch postupov vznikol jedinečný projekt, ktorým by sa mohli inšpirovať aj majitelia podobných rodinných domov na Slovensku.  

 

(aoc architekti, Archdaily, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube