Author photoMartina Gregová 12.05.2024 15:05

Výborné miesto pre nové parky. Zeleň sa sťahuje na strechy, veľký potenciál ukazuje aj Bratislava

Kedysi nevyužívané strešné priestory existujúcich aj novopostavených objektov dnes v mnohých metropolách obžívajú. Návštevníkom pritom neponúkajú len kvalitnú panorámu. Stávajú sa aj miestom určeným pre oddych či výsadbu zelene. Výnimkou nie je ani hlavné mesto Slovenska.

Autor: Johannes Richter

Autor: Johannes Richter

Strechy existujúcich či novopostavených objektov predstavujú obrovský priestorový potenciál pre mnohé mestá. V posledných rokoch sa trend využívania striech teší veľkej obľube. Mnohé projekty väčších aj menších mierok už automaticky rátajú s ich sprístupnením, čo ešte pred pár rokmi nebolo ani zďaleka samozrejmosťou. Potenciál striech si v posledných rokoch začínajú uvedomovať najmä súkromní investori, o čom svedčí hneď niekoľko kvalitných projektov vo viacerých svetových metropolách.   

„Najbližšie roky sa budú spájať najmä s pribúdaním obytných, obchodných aj administratívnych budov či celých mestských oblastí. Mesto je však plnohodnotné len vtedy, ak je v okolí týchto objektov dostatok zelene, priestoru na relax, šport či dostatočná občianska vybavenosť. Práve strechy budov nám môžu ponúknuť riešenie tohto problému,” tvrdia architekti zo štúdia MVRDV, ktoré pre mesto Rotterdam vypracovalo dokument, plný inšpiratívnych a inovatívnych nápadov, ako možno využívať prázdne strechy mestských budov. Podľa slov architektov ide len v meste Rotterdam o vyše 18,5 kilometra štvorcového nevyužívaných mestských plôch.  

V Bratislave medzi najúspešnejšie projekty tohto typu postavené za posledné roky patrí Nivy Centrum. Projekt vznikol v náročnej urbanistickej situácii, najmä preto, že musel s komerčnými funkciami skĺbiť aj funkciu autobusovej stanice. Nad stanicou sa rozkladajú dve podlažia nákupného centra s obchodnými prevádzkami. Tretie nadzemné podlažie patrí spojeniu foodcourtu a farmárskej tržnice.

Galéria

  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Taran Wilkhu
  • Autor: Taran Wilkhu
  • Autor: Johannes Richter
  • Autor: Ernesto Uhlmann
  • Autor: Ernesto Uhlmann

Naplno využitá je strecha celého objektu, na ktorej vznikol pomerne rozsiahly strešný park s rozličnými funkciami. Tvorený je dvomi časťami. Prvým je nádvorie, ktoré sa nachádza na jednej úrovni s jedálenskou časťou projektu. Po výstupe po schodisku sa návštevník dostane do centrálnej časti parku, kde sa okrem zelene nachádza aj menší amfiteáter, exteriérové fitness, občerstvenie či toalety. Významnou súčasťou celkového zážitku sú aj vynikajúce výhľady do okolia a na panorámu výškových budov bratislavského downtownu. 

Impozantný výhľad sa naskytne aj návštevníkom strešnej záhrady Battersea Roof Garden, ktorá bola vybudovaná ako súčasť rozsiahleho projektu prestavby ikonickej londýnskej elektrárne a jej areálu. Strešnú záhradu, nachádzajúcu sa na vrchole obytnej budovy The Skyline, navrhlo štúdio krajinnej architektúry James Corner Field Operations. V záhrade bolo vysadených dokopy viac ako 23-tisíc nových rastlín a 55 stromov. Jej celková rozloha dosahuje takmer 2,7-tisíc metrov štvorcových, vďaka čomu sa stala jednou z najväčších strešných záhrad v Londýne.  

 

Autor: Taran Wilkhu

 

Úspešným projektom tohto typu sa môže pochváliť aj nemecké mesto Chemnitz. Na streche najväčšej továrne na textilné stroje v Nemecku vznikla záhrada s rozlohou 1,5-tisíc metrov štvorcových. Prístupná je celej komunite, ktorá využíva nedávno zrevitalizované kancelárie a výrobné priestory bývalej textilnej továrne.  

Rovnako ako množstvo iných tovární v krajine, aj tá v Chemnizi bolo čiastočne zdemolovaná kvôli bombardovaniu počas druhej svetovej vojny. To sa v procese revitalizácie celého objektu napokon ukázalo ako výhoda. Práve táto skutočnosť totiž umožnila výsadbu veľkých stromov, ktoré sú dnes súčasťou strešnej záhrady. Stromy ponúkajú ochranu pred slnkom a sú rozmiestnené tak, aby nebránili výhľadu na hlavné vstupy do objektu.

 

Autor: Ernesto Uhlmann

 

Okrem zelene je súčasťou strešnej záhrady aj séria menších chodníkov a niekoľko odpočinkových plôch s exteriérovým mobilárom. Vo výsledku sa strecha využíva najmä na oddych, obedné prestávky a v priebehu roka sa tu konajú aj firemné podujatia a večierky.  

Popri postupnom zahusťovaní miest môžu práve strechy existujúcich či novopostavených objektov predstavovať cenné priestory určené k oddychu, športu či dokonca občianskej vybavenosti. Architekti aj rôzne organizácie po celom svete dlhodobo propagujú využívanie striech ako jeden z nástrojov toho, ako môžu byť mestá zdravšie, atraktívnejšie a funkčnejšie. Úspech mnohých už zrealizovaných projektov po celom svete dokazuje, že takýto prístup sa naozaj vypláca.  

 

(Archdaily, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube