Trnava chce seriózne podporovať kultúru aj komunitný život. Projekt Hudobné fitko je oázou pre mladých umelcov, ktorí si nemôžu dovoliť drahé prenájmy. Zrekonštruované priestory v budove kultúrneho domu Kopánka im okrem symbolických cien za prenájom ponúkajú aj moderné vybavenie a špičkovú akustiku. Na slovenské pomery tak vznikol absolútne unikátny projekt
Zaži v Trnave je príspevková organizácia mesta, ktorá od roku 2021 zastrešuje veľké množstvo kultúrnych a komunitných podujatí v meste. „Naším snom je vytvoriť v meste živý tok kultúry, prepájať tvorcov a inštitúcie, byť silnou oporou pre vznik nových umeleckých aktivít v meste a viesť ku tvorbe deti a mládež,“ približuje svoju činnosť organizácia.
Pod správu strediska patria viaceré mestské kultúrne zariadenia ako Kino Hviezda, Mestský amfiteáter či kultúrne domy na Kopánke a v Modranke. Vo svojej správe má stredisko tiež mestské opevnenie, rôzne historické pamiatky, sochy či pamätné tabule. Riaditeľom kultúrneho strediska je Peter Cagala, ktorý je zároveň prvým mestským kurátorom na Slovensku, špecializujúcim sa na správu pamiatok a umenia vo verejnom priestore.
Koncom minulého mesiaca združenie Zaži v Trnave spustilo jeden zo svojich najnovších projektov – Hudobné fitko. Zrekonštruované miestnosti „fitka“ sa nachádzajú v priestoroch kultúrneho domu Kopánka na Ľudovej ulici. „Hudobné fitko je projekt, ktorým chceme v Trnave opäť naštartovať mladú hudbu,“ tvrdí inštitúcia.
„Skúšobne v Trnave nejaké sú, ale väčšinou sú pozašívané v odľahlejších častiach mesta, v rôznych administratívno-priemyselných zónach a objektoch. Každým rokom ubúdajú rapídnym tempom. Majitelia tých priestorov postupne pochopili, že keď ich prerobia na kancelárie, dlhodobo z nich budú mať vyšší príjem. To bol jeden z impulzov, prečo sme sa rozhodli založiť Hudobné fitko,“ opisuje momentálnu situáciu v krajskom meste správca Hudobného fitka Juraj Adam.
Inšpiráciou pri realizácii projektu im bolo talianske mesto Trento, ktoré Juraj Adam navštívil spolu s riaditeľom organizácie Zaži Trnava a primátorom Petrom Bročkom. Trento dlhodobo prenajíma svoje mestské priestory rôznym komunitám, čím posilňuje ich tvorbu a rozvoj. Jedným z takých priestorov bol aj hudobno-kreatívny hub. Tak vznikla prvotná myšlienka vytvorenia Hudobného fitka. Celý proces realizácie následne trval tri roky.
Hudobníci dnes majú v zrekonštruovaných priestoroch k dispozícii dve skúšobne, produkčnú miestnosť a ozvučenú koncertnú sálu vybavenú divadelnými svetlami. Nechýba ani nahrávacie štúdio, zariadené niekoľkými hudobnými nástrojmi a potrebným technickým vybavením. Miestnosti sú výborne riešené aj po akustickej stránke. Prispeli k tomu predovšetkým špeciálne dosky s perforáciou, ktorými je obložená väčšina stien.
Malá skúšobňa má rozlohu 10 metrov štvorcových. Vhodná je tak najmä pre jednotlivcov, dvojice či triá. K vybaveniu tejto miestnosti patrí PA systém, mixpult, bicie, mikrofóny a stoličky. Veľká skúšobňa má rozlohu 30 metrov štvorcových. Ideálna je tak pre väčšie skupiny hudobníkov. Okrem PA systému, mixpultu a mikrofónov sa v nej nachádza tiež gitarové kombo, bicie a basgitarové kombo.
„Všetky steny v štúdiu sú predsadené, buď drevené, alebo sadrokartónové. Za nimi sa nachádzajú akustické riešenia z nobasilu, ktoré pohlcujú zvuk. Utlmený, respektíve protihlukovou výplňou, je zaizolovaný aj strop a podlaha,“ povedal pre mestský kultúrny portál Adam. K lepšej akustickej pohode prispievajú aj na mieru ušité záclony v novej zrekonštruovanej sále Kultúrneho domu Kopánka.
Z materiálového hľadiska v jednotlivých miestnostiach prevládajú spomínané drevené obklady stien, načierno namaľované stropy a svetlosivé veľkoformátové koberce. Okrem akustickej funkcie všetky použité materiály prispievajú aj k vytvoreniu príjemného vnútorného prostredia. Zrekonštruované priestory sú navyše klimatizované.
Mestské priestory sú nádejným hudobníkom prístupné sedem dní v týždni medzi ôsmou hodinou ráno a desiatou hodinou večer. Po registrácii a osobnom stretnutí záujemcovia obdržia čip, na ktorý si môžu dobíjať kredit. Ten následne slúži ako prístupová karta do Hudobného fitka.
Tento slovenský unikát v podobe mestského priestoru pre hudobníkov sa začal kreovať v čase, keď sa Trnava uchádzala o získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry. Jeho realizácia by nebola možná bez získania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Na tento zámer sa organizácii Zaži v Trnave podarilo získať takmer 200-tisíc eur. Za tieto dobre investované peniaze získala priestor, ktorý jej môže závidieť väčšina slovenských miest.
(Zaži v Trnave, Trnavské rádio, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac