Author photoKristína Liďáková 12.01.2025 13:30

Trendy v interiérovom dizajne v roku 2025. Ako kombinovať hrejivé či neutrálne farby, organické tvary a vintage solitéry

Interiérový dizajn, podobne ako ďalšie oblasti, ovplyvňujú trendy. Niektoré sú natoľko premenlivé, že nedokážu pretrvať a stanú sa len chvíľkovými premenami. Avšak potom sú trendy, ktorých princípy možno vnímať z dlhodobého hľadiska a dokážu sa implemenovať natoľko, že sa v pravidlách dizajnu ustália.

Autori: BoysPlayNice

Autori: BoysPlayNice

Jedným z hlavným trendov je voľba farebnosti, pričom už tradične firma Panetone vyberá farbu roka na nasledujúce obdobie. Pre rok 2025 je to Mocha Mousse, vyjadrujúca teplý, hutný čokoládový odtieň hnedej farby. Vzhľadom na svoju hĺbku a výraznú intenzitu, vynikne nielen na stenách, ale najmä na jednotlivých solitéroch. 

Možno ju teda poňať ako centrálny bod, kedy obohatí väčšie plochy a dodá im dramatickosť, alebo práve naopak na zariadení. Akcentové prvky v tomto odtieni priestor vyplnia a vizuálne oteplia, no zároveň aj vytvoria príjemné prostredie na oddych, založené na zemitej farebnosti. 

Vynikne nielen na menších kusoch, ako sú stolíky, kreslá či koberce, ale aj na sedačkách či doplnkoch. Je však nevyhnutné zachovať vyvážený koncept a miestnosť farbou nezahltiť. Tmavohnedú ideálne doplní kombinácia s prírodnými tónmi ako piesková, béžová alebo olivová. Príťažlivý interiér vytvorí aj ak zvolíme iba jeden kus v tejto farbe, doplnený neutrálnym základom.

 

Autor: Tomáš Manina

 

Farba roka zvolená zo zemitých odtieňov evokuje aj prepojenie prírody a vnútorných priestorov, pričom ide o trend, ktorý pokračuje z minulého roka. Prírodné materiály ako drevo, juta, ľan či kameň vytvárajú nadčasové kombinácie, čím možno vysvetliť zachovanie a ustálenie príklonu k organickosti v interiéroch. 

Zaoblenia na sedacom nábytku, vstavaných úložiská ale aj asymetrické kusové nábytky tak právom prevládajú v bývaní, pričom zároveň zjemňujú vizuálny objem zariadenia a svojimi mäkkými líniami podporujú psychickú pohodu, vychádzajúc z princípov biofilického dizajnu. 

Zároveň sú to pútavé prvky, ktorých stačí niekoľko na to, aby vytvorili pokojnú, ale originálnu atmosféru interiéru. Prírodné prvky sa nemusia obmedzovať len na zariadenie. Vyniknú aj ako úprava stien pomocou cementovému, vápennému či inak štruktúrovanému náteru. Súčasťou trendu je v tomto kontexte aj dôraz na udržateľnosť a integrácia rastlín do všetkých priestorov, vrátane maximalizovania prirodzeného svetla v nehnuteľnosti.

 

Autorka: Lenka Némethová

 

Maximalizmus s minimalistickým základom definuje ďalšiu tendenciu, ku ktorej sa dizajn interiérov prikláňa. V praxi ho možno definovať ako kombináciu čistých línií, puristického dizajnu a odvážnych tvarov, výrazných farieb či vrstvením rôznych vzorov a textúr. Cieľom je vytvoriť vizuálne príťažlivé prostredie, ktoré nepôsobí preplnene. Výrazné koberce, umelecké diela a jedinečný nábytok či asymetria tak tvoria jadro tohto trendu, vyvážené neutrálnymi prvkami, napríklad vstavaným nábytkom. 

V rámci nábytkového smerovania okrem organických foriem a materiálov pretrváva fokus na flexibilný, či viacúčelový nábytok.  Konferenčné stolíky s úložným priestorom v lákavom dizajne, odkladacie stolíky slúžiace aj ako sedenie, či rôzne nástenné nábytky umožňujúce zväčšenie úložiska.

 

Autor vizualizácie: Martin Jevčík

 

Retro futurizmus, teda inšpirácia zariadením 70. a 80. rokov minulého storočia, možno chápať ako ďalší trend roka 2025. Podobne ako kombinácia jednoduchého interiéru s výraznými solitérmi, aj využívanie retro prvkov v súčasných priestoroch vyzdvihuje originalitu a prináša do bývania charakter. Práve prepojením kúskov podľa individuálneho vkusu a preferencií s moderným nábytkom možno zdôrazniť osobnosť majiteľa, odrážajúcu sa v interiéri.

Geometrické vzory, lesklé povrchy, zrkadlá a kovové akcenty v medenej alebo mosadznej úprave tak prinesú nielen dojem elegancie a sofistikovanosti, ale aj vznešený vizuál, podporujúci unikátnosť. Nielen štruktúry, ale aj mäkké a luxusné materiály ako zamat či bouclé dominujú sedaciemu nábytku aj doplnkom. 

V podobnom vnímaní vyniká aj čoraz častejšie umiestňovanie vintage solitérov, repasovaných do podoby zodpovedajúcej súčasným trendom, pričom práve tieto kúsky svojím výrazným vystupovaním dokážu premeniť vyznenie interiéru. Práve z toho dôvodu stačí aj jeden originálny nábytok na ozvláštnenie celej miestnosti. 

 

Autor: Pavel Kudiváni

 

Interiéry, pracujúce s hrejivými neutrálnymi odtieňmi ako krémová, piesková či svetlohnedá, vytvárajú pocit útulnosti. Kombinácia minimalistických farieb s prírodnými materiálmi, ako je drevo a kameň predstavuje nadčasové spojenie, čo dokazuje využiteľnosť týchto princípov aj v dlhodobom kontexte a ich prínos v rámci interiéru. 

Flexibilné priestory či multifunkčné zóny, ktoré sa prispôsobujú rôznym aktivitám v priebehu dňa podľa potreby obyvateľov, taktiež zostávajú aktuálne. Modulárny nábytok a transformovateľné riešenia umožňujú efektívne využiť každý centimeter, pričom je vhodné uvažovať v širšom kontexte a zvážiť, ktoré nábytky môžu mať viac využití. 

Odvážna individualita, umiernený maximalizmus, príklon k zemitým aj neutrálnym odtieňom či organické materiály a tvary tak majú nábeh stať sa smerodajným nielen v roku 2025, ale aj v rôznych ustálených formách súčasťou dizajnu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube