Pavilón Kunstdorf je jedným z mnohých diel, ktoré vznikli vďaka spolupráci architektov a občianského združenia pôsobiaceho v malej slovenskej obci. V podstate nenápadná stavba drobnej mierky dokazuje, že podobné zámery vedia zatraktívniť verejné priestory a tým zvýšiť ich využívanie.
Pár kilometrov od Banskej Bystrice sa nachádza menšia obec Dúbravica. Občianske združenie Periférne centrá tu už niekoľko rokov podporuje rozvoj kultúry a drobnej architektúry. V minulosti toto občianske združenie zorganizovalo niekoľko projektov, zameraných na experimentovanie a vznik kvalitných architektonických diel v okolitej krajine.
Medzi najznámejšie z nich patrí projekt Sauny Kunstdorf pod horou Medvedinec. Ide o malú drevenú saunu s vonkajšou kaďou. Objekt navrhli a postavili autori z pražského ateliéru H3T architekti. Podľa predstaviteľov združenia Periférne centrá tento projekt výrazným spôsobom ovplyvnil saunovaciu kultúru na slovenskom vidieku a inšpiroval vznik ďalších verejných vidieckych sáun naprieč celou krajinou.
Ďalším známym projektom, ktorý vznikol aj vďaka aktivitám združenia, je rozhľadňa a útulňa UNIMO. V minulosti bola táto drobná stavba nominovaná na niekoľko architektonických ocenení vrátane ceny CE ZA AR. „Ide o mobilný objekt koncipovaný na časovo obmedzené osídlenie najrozličnejších lokalít. Jeho dimenzia a tvar vychádzajú z recyklovanej konštrukcie unimobunky,” opisujú architekti Richard Murgaš a Martin Lepej, ktorí stoja za jej návrhom.
Najnovším projektom od Periférnych centier je drobná realizácia Pavilón Kunstdorf v obci Dúbravica. Investorom projektu je obec, o návrh a realizáciu sa postaralo architektonické štúdio Guča architektúry.
Objekt pavilónu sa nachádza v predpolí bývalej materskej školy. Dnes budova slúži ako kultúrne centrum, ktoré má v dlhodobom prenájme práve združenie Periférne centrá. „Požiadavka na vybudovanie pavilónu prišla z obecnej iniciatívy počas letnej rezidencie nášho ateliéru v rámci „Landscape Revisited 11 – Dielňa architektúry a dizajnu“ v kultúrnom centre Škôlka. Obecná požiadavka vyplývala z potreby vybudovania zázemia pre budované obecné multifunkčné ihrisko v predpolí kultúrneho centra,” opisujú architekti.
Pavilón vznikol ako súčasť verejného priestoru a má slúžiť predovšetkým na odloženie si osobných vecí a ako oddychové miesto. Ide o líniový objekt z masívneho smrekového dreva, ktorý je prestrešený bielym polykarbonátom. „Objekt bol realizovaný autorským tímom. Materialita bola vyberaná s ohľadom na rôzne diela tvoriace identitu Periférnych centier, ale aj s ohľadom na nutnú relatívne rýchlu realizáciu,” popisujú autori diela.
Odlišné výškové osadenie jednotlivých polí pavilónu vytvára priestor pre rôzne aktivity. V niektorých častiach obyvatelia obce radi posedávajú, stolujú či sledujú športové podujatia, ktoré sa konajú na susednom multifunkčnom ihrisku. Iné slúžia prioritne ako odkladacie plochy.
Z architektonického hľadiska je pavilón Kunstdorf v podstate nenápadnou stavbou drobnej mierky. Je však príkladom, ako dokážu menšie objekty podporiť a spríjemniť využívanie verejných priestorov v menších obciach aj vo väčších mestách.
„Náš projekt v sebe niesol aj akúsi výzvu voči umeleckej komunite, voči tomu, ako je u nás umenie centralizované v zopár mestách," vysvetľuje fotograf a spoluautor pavilónu Ján Viazanička. „Veď je to šialene elitárske a priam kruté voči ostatnej krajine. Ak majú byť umelci súčasťou elity spoločnosti a oni svoje myšlienky a diela neukazujú ľuďom rovnomerne po krajine – aký to má zmysel?“
V slovenskom prírodnom prostredí sa už nejakú dobu objavuje aj vysoko kvalitná drobná architektúra. Dôkazom sú projekty ako Pozorovateľňa zvierat Vydrica, ktorá sa nachádza v bratislavskom lesoparku, Lesná sauna v Spišskom Hrhove či množstvo rozhľadní a útulní naprieč celou krajinou. Mnohé z nich za svoju finálnu podobu vďačia architektonickým súťažiam či priamej spolupráci s architektonickými štúdiami.
V mnohých menších slovenských obciach však takéto projekty stále ešte chýbajú. Drobné stavby, prístrešky či pavilóny síce vznikajú pomerne často, no ich architektonická kvalita a nadväznosť na okolie väčšinou nie sú príliš vysoké.
Združenie Periférne centrá na návrh a realizáciu viacerých projektov oslovilo známe či menej známe architektonické štúdiá, vďaka čomu sa niektoré z diel stali známe aj v kruhoch odbornej a laickej verejnosti. „Dúfame, že diskusiou prídeme aj k záverom, ako možno jednoznačnejšie prezentovať diela v krajine a dodať im potrebné zázemie bez toho, aby bol narušený ich charakter a genius loci,” uzatvára združenie, ktoré svojou prácou obohatilo prostredie slovenského vidieka.
(Periférne centrá, Guča architektúry, SME, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac