Author photoMartina Gregová 09.11.2024 14:00

Secesný poklad v srdci Prahy. Prestavba staromestského bytu naplnila súčasné požiadavky majiteľov pri zachovaní pôvodnej atmosféry

Pod vedením architektov zo štúdia RDTH sa zrekonštruovaný byt neďaleko starého židovského cintorína stal dokonalou kombináciou historického ducha a moderného komfortu. Nové dispozičné riešenia spolu s citlivým prístupom k pôvodným prvkom vytvorili unikátny obytný priestor. Výsledkom je elegantné a funkčné bývanie s nadčasovou atmosférou.

Autor: BoysPlayNice

Autor: BoysPlayNice

Čaro staromestských bytov často vychádza z ich netradičného dispozičného riešenia, vysokých stropov, netradičných dverných a okenných otvorov či zo zachovaných materiálov a niektorých kusov pôvodného nábytku. Pri rekonštrukcii takýchto interiérov sa architekti často pokúšajú o zachovanie genia loci daného priestoru a zároveň o prispôsobenie jednotlivých miestností aktuálnym požiadavkám súčasných majiteľov.

Podobný zámer sledovali architekti zo štúdia RDTH pri rekonštrukcii bytu nachádzajúceho sa neďaleko starého židovského cintorína v Prahe. Byt je súčasťou secesnej budovy v mestskej časti Josefov, čo sa prirodzene premietlo aj vo vnútorných priestoroch. Jeho podlažná plocha dosahuje 172 metrov štvorcových.

„Rekonštrukcia mala byť striedma, rešpektujúca dobové prvky, pôvodnú estetiku, nadčasová a jemná,“ tvrdia autori projektu. V portfóliu štúdia nájdeme viaceré súkromné projekty z Prahy či Brna, vrátane vydareného bytu na Mlékarenskej ulici v Prahe. Nájdu sa tam však aj diela zo Slovenska.

Galéria

  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice

Medzi najznámejšie z nich jednoznačne patrí projekt Nový dom so starým mlynom, ktorý sa nachádza v Opatovej v Trenčíne. Ide o rekonštrukciu a dostavbu, ktorá bola v roku 2022 nominovaná na cenu CE ZA AR 2022 v kategórii Rodinné domy.

Z dispozičného hľadiska sa dominantou bytu na Josefove stala denná miestnosť, ktorá prepája kuchyňu s jedálenským sedením a obývacou časťou. Kuchynská linka bola navrhnutá v bielej farbe, vďaka čomu v priestore vynikli atypické závesné svietidlá nad barovým ostrovom. Jedálenskej zóne ďalej dominuje masívny drevený stôl, rovnako doplnený o výrazné svietidlo. Celkovú kompozíciu tejto časti bytu uzatvára kožená sedacia súprava.

Na dennú časť následne nadväzuje niekoľko samostatne fungujúcich izieb/spální. Byt zároveň disponuje niekoľkými kúpeľňami, menším hosťovským WC a pomerne rozľahlou vstupnou halou. „Nová dispozícia vytvára vlastné súkromné svety jeho obyvateľov v cípoch pôdorysu a spoločné priestory sú srdcom bytu v jeho strede. Takto sme dosiahli prirodzenú a rozumnú hierarchiu priestorov,“ popisujú architekti z RDTH.

V rámci rekonštrukcie bolo odstránených a nanovo vybudovaných niekoľko priečok. Pôvodná dispozícia bytu sa tak zmenila doslova na nepoznanie. Oproti pôvodnému usporiadaniu došlo napríklad k premiestneniu kuchyne. Na mieste pôvodnej kuchyne sa dnes nachádza jedna z izieb. Posunuli a zracionalizovali sa tiež niektoré dverné otvory. Za zmienku stojí aj atypické presvetlenie kúpeľní pomocou lamelových svetlíkov v hornej časti priečok.

Istý druh striedmosti a minimalizmu možno pozorovať tiež pri výbere materiálov. Všetky steny v byte ostali ponechané ako biele. V tejto farbe bola ďalej navrhnutá značná časť nábytku na mieru. K útulnosti celého interiéru prispieva tmavé drevo. Tento materiál našiel svoje uplatnenie predovšetkým v nočných častiach bytu a v kúpeľniach.

Atmosféru staromestského bytu architekti podporili drevenými stromčekovými parketami, zachovaním historizujúcich dvojkrídlových dverí a tiež výberom svietidiel a nových kusov nábytku. Pre tento projekt bolo dokonca na mieru navrhnuté svietidlo Kono od DECHEM studia, ktoré v roku 2019 získalo ocenenie za najlepšiu kolekciu svietidiel na Designbloku.

„Veríme, že úlohou architekta je zodpovedná kultivácia prostredia, vychádzajúca z analytického vnímania kontextu. Nechceme budovať bezduché stavby, ale vytvárať autentické miesta k životu,“ tvrdia o svojej práci architekti zo štúdia RDTH. To sa im pri byte na pražskom Josefove jednoznačne podarilo.

Vďaka príkladnej kombinácii kvalitných materiálov, minimalistického prístupu k navrhovaniu nových interiérových prvkov a dôrazu na niektoré špecifické už existujúce interiérové zásahy tak vo výsledku vzniklo naozaj výnimočné bývanie. Rekonštrukcia staromestského pražského bytu ukazuje, ako možno moderným prístupom vkusne vstúpiť do obytného priestoru s vlastným geniom loci. „Zásadné pre nás bolo dať vyniknúť pôvodným hodnotným prvkom a citlivo ich doplniť tými novými,“ uzatvárajú popis projektu architekti René Dlask a Tama Kolaříková.

 

(RDTH, earch.cz, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube