Author photoMartina Gregová 06.11.2024 11:06

Láska k zeleni ako určujúci faktor. Interiér v oceňovanom projekte reaguje na špecifické požiadavky investora

Interiér P+A je dôkazom, že odvážne farby a premyslený dizajn môžu vytvoriť výnimočný obytný priestor. Trojizbový byt vznikol na základe detailných požiadaviek majiteľov, ktorí preferovali čistý štýl, doplnený o výrazné akcenty. Architekti sa inšpirovali ich láskou k prírode, knihám a umeniu, čo sa odráža v každom kúte bytu.

Autor: Matúš Nedecký

Autor: Matúš Nedecký

Architektonické štúdio ER Ateliér založili v roku 2018 Ema Ruhigová a Roman Ruhig, absolventi Katedry architektúry SvF na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Do povedomia širšej verejnosti sa dostali najmä vďaka nominácii na cenu CE ZA AR 2022 v kategórii Fenomény architektúry. O získanie ocenenia bojovali so svojím dielom Liturgický priestor – udalosť pastoračnej návštevy pápeža Františka v Šaštíne.

V rovnakom roku sa zapojili aj do všetkých troch ideových súťaží, ktoré vyhlásila Slovenská agentúra životného prostredia. Zámerom vyhlasovateľa súťaže bolo získať tvorivé idey, ktoré budú slúžiť ako súhrn možných riešení pre žiadateľov o podporu z programu Plánu obnovy a odolnosti SR.

V rámci súťaže vzniklo niekoľko podnetných návrhov, v ktorých sú typové domy typu „Štvorec“, „Kocka“ a „Orava“ transformované tak, aby vyhovovali súčasným požiadavkám na prevádzku a štandard bývania. ER Ateliér zabodoval so svojím návrhom rodinných domov typu „Kocka“ a „Orava“.

Galéria

  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Autor: Matúš Nedecký
  • Zdroj: ER Ateliér

Zaujímavé projekty architekti tvoria aj na poli interiérového dizajnu. Medzi najnovšie z nich patrí Interiér P+A, ktorý sa objavil medzi dielami nominovanými na cenu Intebold 2024. Ide o trojizbový byt, umiestnený na najvyššom podlaží bytového domu Domino na Trnavskej ceste. Realizácia pod taktovkou architektov prebiehala v roku 2023.

„Indície od investorov boli jasné a detailné. Byt mal byť navrhnutý v „čistom štýle“, no zároveň nemal pôsobiť príliš „čisto“ – bledo, jednoliato. Na niektorých miestach sa mali objaviť kontrastné „wow efekty“ – tmavé, farebné, výrazné či ťažké prvky. Nič extravagantné, ale ani nudné,“ opisujú neľahké zadanie autori projektu. V návrhu bola z veľkej časti zachovaná pôvodná dispozícia, odstránené boli len niektoré priečky.

Dnes má riešený byt pomerne atypický pôdorys. Naľavo od vstupných dverí sa nachádza otvorený šatník a vstup do hosťovského WC, napravo je rozsiahla obývacia izba. Kuchyňa je netradične umiestnená oproti obývacej izbe. Navzájom ich prepája dlhá chodba, ktorej dominujú strešné svetlíky. Vznikol tak zaujímavý pôdorys, v rámci ktorého sú jednotlivé časti dennej miestnosti opticky prepojené a zároveň aspoň čiastočne priestorovo oddelené. Vo zvyšnej časti bytu sa nachádza nočná zóna, ktorá okrem hlavnej spálne a detskej izby disponuje tiež priestrannou kúpeľňou a samostatným šatníkom.

Všetky obytné miestnosti aj kuchyňa majú priamy výstup na priľahlé balkóny. Prirodzené denné svetlo sa do interiéru dostáva klasickými oknami a strešnými svetlíkmi. V rámci svetelného dizajnu architekti pracovali s kombináciou výrazných závesných svietidiel a LED pásov, ktoré sú použité ako priame osvetlenie miestností či vo forme atmosférického podsvietenia.

Obývacej izbe dominuje na mieru navrhnutá knižnica, prístupná z dvoch strán, a machová stena za sedacou súpravou. Tá bola do interiéru začlenená s ohľadom na to, že majitelia bytu sú veľkí milovníci prírody. „V knižnici majú lamely krycí charakter, rovnako ako je tomu pri skrinke v špajzovom nábytku – zakrývajú radiátor. Knižnica pokračuje do miesta, kde sa predtým nachádzala priečka,“ vysvetľujú autori návrhu. V kuchyni zasa stojí za zmienku práve špajzová skriňa atypickej farby so zaobleným rohom.

V rámci materiálového riešenia autori návrhu väčšinou pracovali s kombináciou šedých odtieňov nábytku vyrobeného na mieru a prírodnej dubovej dyhy. Výnimku tvoria niektoré detaily vo výraznej zelenej farbe. „Akcentujúca zelená farba sa nachádza iba v miestach s požadovaným wow efektom, ako je kozmetický stolík v spálni, dominantná špajzová skriňa v kuchyni alebo sofa pod zelenou strechou vo fľaškovej zamatovej farbe,“ približujú dizajnový zámer architekti.

Hlavná kúpeľňa bola obložená dvoma typmi obkladov. Tmavosivý obklad zvýrazňuje časť s umývadlom, béžový zas vďaka kontrastu upriamuje pozornosť na takzvanú mokrú zónu, ktorá je v tomto prípade vyhradená pre sprchový kút aj vaňu. K príjemnej atmosfére prispieva tiež podhľad z drevených lamiel, ktoré dopĺňajú viaceré LED pásy.

Návrh trojizbového bytu na Trnavskej ceste vychádzal zo špecifických požiadaviek majiteľov bytu a ich záujmov, ako sú záujem o knihy, prírodu či kvalitné víno, ktorý do veľkej miery ovplyvnil výslednú podobu jednotlivých kusov nábytku na mieru a ďalších dizajnových prvkov. K jedinečnosti tohto interiéru navyše prispela jeho netradičná dispozícia, materiálové riešenie a premyslený svetelný dizajn. 

Bývanie v staršom, no v čase výstavbe mimoriadne oceňovanom obytnom komplexe tak získal súčasný ráz. Je zároveň ukážkou práce architektov, ktorí dokážu kreatívne spojiť špecifické požiadavky klientov s vlastným autorským prístupom. 

 

(ER Ateliér, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube