Author photoMartina Gregová 19.09.2024 19:35

Knihy sú pre všetkých. Nenápadná knižnica ukazuje, ako vie čítanie podporiť rozvoj spoločnosti a komunít

Knihy sú absolútnym základom pre rozvoj vzdelania, kreativity, fantázie i mnohých zručností. Tento prostý fakt bol v našom regióne donedávna dobre známy. Československé prostredie tak vyniká v bohatosti knižníc, medzi ktorými pribúdajú ďalšie. Nedávno otvorený a nenápadný objekt knižnice Petřiny v mestskej časti Praha 6 dokazuje, že na knihy sa viaže nielen čítanie či vzdelávanie, ale aj rozvoj komunít a záujmov. 

Autor: Petr Polák

Autor: Petr Polák

Knižnice patria medzi vzdelávacie inštitúcie s najväčším potenciálom ich zapojenia do mestského života. Už dávno totiž nie sú len miestom, kam si ľudia chodia požičiavať knihy. V mnohých metropolách, ale aj menších mestách, sa tieto inštitúcie zároveň stávajú katalyzátormi kultúrneho či komunitného života.  

Výnimkou nie je ani nedávno otvorená knižnica Petřiny, ktorá sa nachádza v mestskej časti Praha 6. Za jej návrhom stoja architekti z ateliéru monom. Ten sa v Česku preslávil najmä vďaka projektu Green Village. Ide o rezidenčný komplex neďaleko obce Tvoršovice, ktorý sa vyznačuje minimalistickou architektúrou jednotlivých objektov a premysleným urbanistickým konceptom.

Projekt na novú podobu jednej z pobočiek Mestskej knižnice Praha vypracovalo štúdio monom ešte v roku 2016. O vydanie stavebného povolenia požiadala knižnica v roku 2020. Dnes sa návštevníci tejto vzdelávacej inštitúcie môžu tešiť moderným priestorom, ktoré zaberajú viac ako 470 metrov štvorcových.  

Galéria

  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák
  • Autor: Petr Polák

Architekti dobre rozumejú súčasnému významu tohto typu stavieb. „Knižnica ako inštitúcia sa neustále vyvíja a na to musí reagovať aj nová budova, aby sa zhmotnila vízia knižnice v 21. storočí. Budova už neslúži len ako sklad kníh; jej funkcia sa posúva ďalej smerom ku komunitným aktivitám. Stáva sa miestnym centrom pre široké spektrum sociálnych a vekových skupín. Výsledkom je otvorený, prívetivý a inkluzívny priestor,” tvrdia. 

Pri pohľade zvonku by však len málokto správne odhadol funkčnú náplň budovy, ktorá sa vyznačuje kompaktným tvarom a racionálnym výrazom. Jej podoba vznikla ako reakcia na okolitú zástavbu a ako pripomienka na pôvodný objekt, ktorý sa na pozemku v minulosti nachádzal. „Solitérny objem, aj keď pevne ukotvený do rohu pozemku, jasne definuje priestor a jeho okolie. Vzťahuje sa hmotou a mierou na okolité prostredie,” popisujú architekti.  

Fasáda objektu, rovnako ako celé jeho priestorové riešenie v interiéri, vychádza z rastra deviatich rovnako veľkých segmentov o rozmere 3x3 metre. Otvorená dispozícia umožňuje flexibilné využívanie jednotlivých priestorov, pravidelný raster okenných otvorov zas ich dostatočné presvetlenie.  

Prvé dve podlažia objektu sú venované pobočke knižnice. Tá záujemcom ponúka približne 9-tisíc knižných zväzkov. Najvyššie podlažie bolo vymedzené pre administratívne a prevádzkové priestory knižnice, ktoré nie sú prístupné verejnosti. V suteréne sa nachádza multifunkčná sála, ktorá môže slúžiť na premietanie filmov, prednášky či ako malý tanečný parket.  

K rozvoju komunitného a kultúrneho života prispievajú tiež medzipriestory medzi regálmi kníh. Návštevníci knižnice tu môžu nájsť pohodlné sedenie na sedačkách či taburetoch, pracovné stoly určené pre skupinové štúdium a menšie stoly vyhradené na samoštúdium. Okrem toho objekt budova disponuje  exteriérovým oddychovým priestorom pod pergolou.  

Z farebného hľadiska autori stavili na šedú a bielu, ktoré sú doplnené o niekoľko farebných či čiernych akcentov. Celý interiér bol navrhnutý v industriálnom štýle, o čom svedčia napríklad priznané technické prvky v časti pod betónovými stropmi. Pre vytvorenie útulnejšej atmosféry v interiéri nechýba ani drevo. To sa objavuje predovšetkým na knižných regáloch a iných častiach nábytku na mieru. 

Knižnica Petřiny v pražskej obytnej štvrti možno nezaujme na prvý pohľad okázalou architektúrou, no jej vnútorné priestory prinášajú do oblasti nové funkcie a možnosti podporujúce komunitný život v modernom prostredí. Nové priestory knižníc síce nie sú automaticky zárukou ich vyššej návštevnosti, no môžu byť významným krokom na ceste k ich znovuzačleneniu knižníc. Môžu taktiež podporiť vzťah ľudí k týmto inštitúciám, motivovať ich k návšteve a v neposlednom rade aj prispieť k rozvoji vzdelávania. 

Hoci daný príklad pochádza z Česka, treba pripomenúť, že veľký boom v tejto oblasti zaznamenávajú aj slovenské mestá. Len „požičovňou kníh” nechce byť ani Krajská knižnica v Žiline, Krajská knižnica P.O. Hviezdoslava či Štátna vedecká knižnica v Košiciach. S týmto zámerom boli na ich nové podoby vypísané viaceré architektonické súťaže. Zorganizované boli aj vďaka iniciatíve Ministerstva kultúry SR. Autori a autorky podporných schém, ktorí sa o zvýšenie kvality knižníc zaslúžili, dnes už nanešťastie pre štátny orgán nepracujú. 

 

(Archdaily, monom, YIM.BA) 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube