Pozdĺž Račianskej ulice sa historicky nachádza mnoho priemyselných areálov, ktoré v nedávnej minulosti stratili svoj účel a postupne sa začínajú transformovať. Jedným z nich je aj priestor Výskumného ústavu zváračského, na ktorého okraji už začali vznikať prvé developmenty, kombinujúce bývanie s kanceláriami s orientáciou na kreatívnejšie odvetvia. Do budúcnosti to vysiela veľmi pozitívne signály.
Prvým náznakom zmien bola prestavba staršej výrobnej haly bez akejkoľvek historickej hodnoty na kancelársku budovu Optimum Sliačska spoločnosťou Slovunit. Z nevzhľadného objektu sa stala vcelku príťažlivá budova s industriálnym nádychom, keďže architektom, kancelárii Compass, sa podarilo zachovať ducha budovy aj napriek jej totálnej prestavbe. Dnes tu sídlia viaceré spoločnosti z prostredia kreatívneho priemyslu a IT.
Druhým zásahom bol vznik rezidenčného projektu Ahoj Park v susedstve Optima, za ktorým stojí spoločnosť Ahoj Development, ktorá je blízka Slovunitu. S kancelárskou budovou je spríbuznená aj tými istými architektmi, ktorí tak pokračujú v premene celej zóny.
Ahoj Park pozostáva z trojice bytových domov, ktoré svojou orientáciou vytvárajú otvorený vnútroblok, ktorý je parkovo upravený. Najvyšším a najdominantnejším je objekt od Sliačskej s ôsmimi nadzemnými podlažiami, zvyšné domy majú šesť a sedem nadzemných podlaží, pričom najvyššie je ustúpené.
V projekte vzniklo celkovo 195 bytov a apartmánov, vypredať sa podarilo všetky. V ponuke boli 1-izbové až 4-izbové byty s výmerami od 26 do vyše 107 metrov štvorcových, pričom s výnimkou niekoľkých apartmánov sa všetky jednotky vyznačovali balkónom alebo terasou. Existovala možnosť byt kúpiť ako holobyt, hoci developer ponúkal štandard aj nadštandard. Cenovo však nepatril Ahoj Park ani zďaleka k najdrahším.
Čo sa týka vybavenosti, v tomto ohľade je Ahoj Park chudobnejší, vstúpil však do lokality, kde sa už určitá občianska vybavenosť nachádza v rámci sídliska Teplická. Samotný projekt obsahuje 330 metrov štvorcových obchodných priestorov. Počet parkovacích miest je 185, z toho výrazná časť na povrchu, čo inak vcelku príjemnému developmentu ubližuje. Každopádne, aj vďaka tomu sa podarilo do vnútroblokového parku zasadiť vyššie stromy.
Projekt je už v tejto chvíli prakticky kompletne dokončený, prebiehajú už len posledné kozmetické úpravy, kým sa definitívne odovzdajú objekty B a C. Compass tak dokončil ďalší bytový komplex, v tomto prípade s jednoduchou a nekričiacou architektúrou, ktorá je v prostredí vhodná. Tým sa však zmeny v okolí nekončia.
Slovunit totiž pokračuje v postupnej konverzii starších objektov, pričom mení len funkciu, no mierku zachováva. Ďalším zásahom bola transformácia ďalšej z hál zo 70-tych rokov 20. storočia hlbšie v areáli VÚZ, ktorá sa tentokrát premenila na coworkingové centrum Platform House, opätovne využité sú aj susedné administratívne budovy.
Samotný Platform House je dnes naplno obsadený a developer potvrdzuje, že sa mu podarilo objaviť medzeru na trhu. Interiér objektu priznáva pôvodnú funkciu a vďaka otvoreniu priestoru sa podarilo zvýrazniť vzdušnosť niekdajšej haly. V objekte sídli viacero „freelancerov“, poskytuje priestory pre organizáciu eventov a nachádza sa tu občianska vybavenosť v podobe reštaurácie.
Ide o mimoriadne príjemnú zmenu, ktorá vniesla do lokality ďalší závan kreativity, čo je potenciálom pre jej ďalší rozvoj v podobnom duchu. Pôvodné predkrízové plány rátali na tomto mieste s výstavbou výškových budov, nateraz však táto idea vyzerá nereálna.
Budúcnosť areálu Výskumného ústavu zváračského tak môže byť zaujímavá. S menšími rekonštrukciami začali už aj ďalší developeri, napríklad v susedstve Ahoj Parku sa obnovila staršia administratívna budova z obdobia socializmu, ktorá opäť plní svoju funkciu, známa je rekonštrukcia a dostavba hlavnej budovy VÚZ, kde má údajne sídliť – aspoň na nejakú dobu – Ministerstvo spravodlivosti.
Otázkou ostáva, čo sa stane so zvyšnou časťou areálu, ktorá je rozsiahla a poskytuje veľký potenciál pre vznik mixu bývania, administratívy a občianskej vybavenosti. Celú zónu vlastní spoločnosť Račianska-Reality, a.s., ktorá svoje plány zatiaľ neprezradila. Správne uchopenie konceptu by však mohlo, podobne ako v prípade Platform House, prispieť k objaveniu trhového výklenku a tým pádom ku komerčnému úspechu.
V Bratislave sa totiž nachádza len minimum zón, kde by bol citeľný „genius loci“ postindustriálnych lokalít, keďže mnohé priemyselné areály zanikli alebo boli premenené natoľko, že z minulosti ostali prítomné nanajvýš len fragmenty. V tomto prípade však ostáva podstatná časť objektov zachovaná a ich kvalitné konverzie by z areálu VÚZ urobili niečo, čo sa približuje podobným atraktívnym štvrtiam v zahraničí, určite však nie v Bratislave.
Ďalší vývoj územia snáď bude pozitívny. Rozsah developmentu pozdĺž Račianskej je mimoriadny a táto sa mení z výpadovky obklopenej starými priemyselnými zónami a sídliskami na reprezentatívnu mestskú triedu. Vhodná premena areálu VÚZ by túto atraktivitu Račianskej zvýraznila a zároveň by odstránila dnešný neutešený stav a obrátila ho na výhodu.
Ak by sa tak stalo, Bratislava bude opäť o čosi lepšie a príťažlivejšie mesto, ktoré si tvorí nový charakter, založený na podpore kreativity, dynamiky pohľadu do budúcnosti, a poskytuje vhodný priestor pre podporu talentu. Ďalšiu transformáciu územia tak možno jedine podporiť, za predpokladu, že vlastník sa inšpiruje dobrými skúsenosťami z predchádzajúcich zásahov v zóne.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre