Modernistické sídliská aj kvalita bývania v nich by mohla byť úplne iná, keby sa rekonštrukcií prefabrikovaných (panelových) bytových domov chopili skúsení architekti. Ukazujú to príklady nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska či susedného Česka.
Okrem Bratislavy sa o rozsiahly rozvoj dostupnosti bývania usiluje aj štát. Vychádza pritom z faktu, že dostupnosť bývania je na Slovensku vo všeobecnosti veľmi nízka. Riešením má byť masívna výstavba nájomných bytov. O tom, či to je reálne a kedy by mohli začať tieto byty pribúdať, hovorí v ďalšom dieli relácie Metropola Štefan Holý, podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie.
Hlavné mesto plánuje vo veľkom rozvíjať dostupné bývanie v podobe nájomných bytov. V tejto chvíli má rozpracovaných niekoľko projektov rekonštrukcií i novostavieb, pričom prvý by mal byť pred spustením výstavby. Najnovšie Magistrát odhalil ďalší projekt, ktorý má vzniknúť na ploche pri zdevastovanom obchodnom dome vo Vrakuni.
Bratislava získava posledné roky sériu dôležitých dokumentov technického charakteru, ktoré definujú, ako by mal vyzerať verejný priestor. Hlavné mesto tak príťažlivejší a ucelenejší výraz vďaka manuálom na lavičky, cyklostojany, ale aj reklamu, odpadkové koše alebo na povrchy chodníkov. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) teraz vytvoril ďalšie princípy a štandardy, ktoré sa tentokrát venujú zábradliam.
Krátka, no významná ulica v centre Bratislavy by už v budúcnosti nemusela patriť len autám. Mickiewiczova je dnes dopravnou trasou, ktorá spája centrum mesta a západné štvrte s Ružinovom. Aktuálne však opätovne ožívajú úvahy, ktoré by spravili z terajšej ulice pre autá pokojnejšie územie s prevahou peších a cyklistov. Či sa tak stane, rozhodne onedlho Mestské zastupiteľstvo a po ňom Magistrát.
Aj napriek tomu, že hotel zo 70. rokov 20. storočia sa nepodarilo vyhlásiť za kultúrnu pamiatku, prebieha jeho rekonštrukcia, ktorá sa sústreďuje nielen na hlavné stavebné prvky, ale aj na mnohé výnimočné detaily. Za obnovou budovy stojí architektonické štúdio, ktoré v Česku zrekonštruovalo už nejeden objekt z minulého storočia.
Vydrica je v súčasnosti jeden z najvýznamnejších aj najambicióznejších projektov v Bratislave. Developer Vydrica Development otvorene tvrdí, že jeho cieľom je prepojiť Podhradie a vytvoriť rozšírenie historického jadra mesta. Prostriedkom k tomu bude nová štvrť, ktorá už získava kontúry. Pozrite sa, ako to vo Vydrici vyzerá.
Hlavné mesto má dlhodobo investičný dlh v oblasti rozvoja základnej infraštruktúry v Bratislave. Patrí sem aj kultúra. Vybavenosť sa síce vlani radikálne zlepšila dokončením rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie, mestské objekty však potrebujú veľké zlepšenie. Ku kľúčovým úlohám patrí zabezpečenie prevádzky Archívu mesta Bratislavy (AMB).
Viaceré mestské časti Bratislavy prechádzajú prudkým stavebným rozmachom. Výnimkou nie je ani Rača. O aktuálnych stavebných projektoch v tejto mestskej časti informoval starosta Michal Drotován. Priblížil developerské schémy, kde sa predpokladá kolaudácia do roku 2026.
Zaniknúť môže ďalšia nevzhľadná plocha pri jednej z najfrekventovanejších ciest Bratislavy. Na nároží Gagarinovej a Mierovej ulice je naplánovaná výstavba polyfunkčného domu, ktorý má ambíciu využiť a oživiť územie v susedstve dôležitej výpadovky. Nový development však vyvoláva aj mnoho otázok.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac