zoradiť: podľa dátumu
Byť hostiteľom olympijských a paraolympijských hier je pre svetové metropoly zakaždým obrovská pocta aj výzva zároveň. Parížski predstavitelia, kde sa bude Letná olympiáda konať už o niekoľko mesiacov, sa k tejto udalosti postavili po svojom. Iným mestám chcú ukázať, že sa to dá aj lepšie a s menšou záťažou pre životné prostredie.
Kým na Slovensku len pomaly vznikajú prvé moderné verejné nemocnice, Česko do zdravotníctva a vzdelávania mohutne investuje už roky. Výsledkom je vznik špičkových výskumných ústavov a fakúlt, ktoré majú lákať študentov a študentky zo zahraničia. Významným faktorom je pritom aj príťažlivá súčasná architektúra na vysokej úrovni.
História a význam Turčianskych Teplíc z nich robí jedno z najnavštevovanejších kúpeľných miest na Slovensku. Na urbanizme a architektúre mesta sa popri samotných kúpeľoch významne podieľa ubytovanie pre hostí. Najnovší rezidenčný súbor vznikol priamo oproti kúpeľnému parku, pozitívnym príkladom však nie je.
Jedno námestie, ktoré je vlastne sériou rozličných priestorov bez dostatočnej atraktivity, aby sa tu človek zastavil. To je definícia bratislavského Námestia SNP a ešte nedávno aj centrálneho priestranstva v menšom chorvátskom meste. Toto však prešlo premenou, ktorá priniesla zefektívnenie pešej a cyklistickej dopravy, rozšírenie zelene aj pobytových plôch. Vznikol tak stredobod miestneho života.
Plavárne sú pre mnohé mestá pilierom vyššej kvality života. Po desaťročiach bez dostatočných investícií sú však nezriedka na hranici životnosti. V takom prípade je namieste kvalitná rekonštrukcia po architektonickej súťaži, ktorá prinesie nielen viacero rozličných pohľadov na ideálne riešenie, ale môže priniesť aj hodnotnú diskusiu o ďalších zlepšeniach. Takýmto procesom aktuálne prechádza Zvolen.
Nová športová architektúra na Slovensku nebýva tak často medzi najoceňovanejšími realizáciami. O to viac to platí v prípade verejných projektov na komplikovaných pozemkoch. Aj tento typ projektu však vie priniesť nielen požadované priestory, ale aj všestranne zlepšiť život komunity a zároveň byť na vysokej architektonickej úrovni.
Košice sa nemôžu pochváliť takým veľkým množstvom veľkých transformačných developmentov ako Bratislava. Niektoré z nich by sa však kvalitou v hlavnom meste nestratili. Takým prípadom by mal byť aj projekt WatsoNova v areáli bývalých Východoslovenských tlačiarní, neďaleko košického amfiteátra. Zámer prinesie bývanie, verejné priestory alebo investície do dopravnej infraštruktúry.
Prítomnosť nosných priečok dokáže skomplikovať rekonštrukcie interiérov bytov. Pokiaľ sú ale nenosné, je možné ich dispozíciu zmeniť úplne od základov a dramaticky tak zlepšiť kvalitu bývania. Dôkazom toho je bratislavský projekt, v rámci ktorého sa zmenilo pôvodné umiestnenie takmer všetkých miestností. Vznikol tak moderný a funkčný priestor, vytvárajúci omnoho príjemnejšie podmienky pre život rodiny.
Počas svojej vyše 50-ročnej kariéry Riken Yamamoto kritizoval mnohé zaužívané architektonické princípy a vyzdvihoval potrebu stavať tak, aby budovy podporovali vznik sociálnych väzieb medzi ich užívateľmi. Vo svojich projektoch často stieral hranicu medzi verejným a súkromným priestorom. To sa napokon stalo aj jedným z dôvodov, pre ktoré sa odborná porota rozhodla Pritzkerovu cenu 2024 udeliť práve jemu.
V horizonte niekoľkých rokov by na Slovensku mali pribudnúť dve úplne nové moderné nemocnice - v Martine a Banskej Bystrici. Financované majú byť z Plánu obnovy a odolnosti a Ministerstvo zdravotníctva SR si od nich sľubuje citeľné zvýšenie kvality slovenského zdravotníctva. Projekty sú však spojené s komplikáciami, ktoré ohrozujú ich skoré dokončenie.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac