Nuselský pivovar v minulosti patril medzi klenoty českého priemyslu. Pivo sa v ňom ale prestalo vyrábať už v 60. rokoch minulého storočia. V roku 2016 sa začalo s jeho postupnou premenou na modernú obytnú štvrť. Okrem novej architektúry sa tento projekt vyznačuje úctou k priemyselnému dedičstvu, čo sa odzrkadlilo vo viacerých bodoch realizácie.
Areál Nuselského pivovaru sa rozprestiera v priestore medzi ulicami Bělehradská, Otakarová, Závišová a Křesomyslová v mestskej časti Praha 4. Jeho počiatky siahajú až do 17. storočia, keď bol založený Janom Josefom Sezimom. V priebehu histórie niekoľkokrát zmenil majiteľa a postupom času sa z neho stal najväčší priemyselný pivovar vtedajšej strednej Európy. Vlastné pivo prestal pivovar vyrábať v roku 1963.
O premene pivovaru na novú obytnú štvrť sa hovorí už od roku 2016, keď na mieste začali prebiehať prvé archeologické a iné prieskumy. Za projektom stojí developerská spoločnosť Penta Real Estate, ktorá má vo svojom portfóliu viacero pražských rezidenčných projektov, ako napríklad Rezidencia Waltrovka, Victoria Palace či projekt MAISON Ořechovka.
Nová mestská štvrť s názvom Nuselský pivovar bude po dokončení dosahovať takmer 32.000 metrov štvorcových. „Nuselský pivovar spája starostlivú rekonštrukciu historických budov a novú rezidenčnú výstavbu. Na výnimočné miesto pamätajúce rozmach českého priemyslu vnáša moderný štýl života, nezabúda však ani na tradíciu spoločenských a kultúrnych podujatí organizovaných kedysi v pivovarskej záhrade,“ uvádza developer.
Veľkou výhodou celého projektu je bezpochyby jeho lokalita. V pešej dostupnosti sa nachádzajú mestské parky Folimanka a Havlíčkové sady. Neďaleké námestie Bratří Synků a nadväzujúca Nuselská ulica umožňujú pešiu dostupnosť k viacerým obchodným prevádzkam a službám. Lokalita má tiež dobré spojenie so samotným centrom Prahy.
V rámci areálu ostane zachovaných niekoľko historických objektov a architektonických detailov, vrátane komínov, barokového krovu v najstaršej budove či liatinových stropov v prízemí pivovaru. Revitalizácia pôvodných pivovarských domov prebieha podľa návrhu architektov zo štúdia CMCA. Podľa developera „citlivým zachovaním pôvodných stavebných prvkov vyniknú inšpiratívne priestory s nezameniteľnou atmosférou z dôb dávneho rozmachu českého priemyslu.“
Architektonickú podobu úplne nových bytových domov, ktoré vznikli v areáli bývalého pivovaru, navrhlo štúdio CHYBIK + KRISTOF. Nová výstavba je situovaná prevažne v severnej časti riešeného územia a priamo nadväzuje na neďalekú zástavbu meštianskych domov. Bytové domy dosahujú štyri, šesť až deväť nadzemných podlaží.
Byty v nich sa predávajú za 7 až 40 miliónov českých korún a mnohé z nich už našli svojich nových majiteľov. Záujemcovia o bývanie v tejto lokalite si môžu vybrať byty rôznych veľkostí – od menších jednotiek cez rodinné bývanie až po veľkoryso riešené penthousy. Prízemné obytné jednotky disponujú predzáhradkami, k ostatným prislúchajú balkóny a terasy.
Z architektonického hľadiska objekty reagujú na okolitý kontext najmä zvoleným materiálovým riešením. Fasády objektov pripomínajú historickú výstavbu dvoma odtieňmi tehál. Podľa developera revitalizáciou celého areálu vzniká štvrť, ktorá prirodzene prepája bývanie s verejným priestorom plným zelene, s privátnymi zákutiami a harmóniu tradície a moderných nárokov.
V rámci revitalizácie verejného priestoru sa lokalita po novom viac otvorila chodcom a cyklistom. V areáli bývalého pivovaru sa budú nachádzať workoutové zóny, detské ihriská, nové námestie aj piknikové miesta a lavičky určené na oddych. Chýbať nebude ani občianska vybavenosť, ako supermarket, drogéria, kaviareň, pekáreň či lekáreň. Všetky tieto funkcie budú umiestnené v obchodnej pasáži prechádzajúcej historickou časťou areálu.
Okrem zelene, nových peších a cyklistických trás, mestského mobiliáru a komerčných priestorov v lokalite v dohľadnej dobe pribudne aj umelecké dielo v podobe pamätníka generála Kutlvašra. Jeho podoba vzišla z výtvarnej súťaže. Autorom nového pamätníka je sochár Ondřej Tichý.
V prípade víťazného návrhu odborná porota ocenila úmernosť diela a prácu s jasne čitateľnými symbolmi, ktoré autor transformuje do súčasného naratívu a formy. Pozitívne hodnotené bolo tiež jeho umiestnenie vo verejnom priestore námestia, sochárske kvality a atypické nasvietenie.
Celý projekt Nuselského pivovaru zároveň stojí na princípoch udržateľnosti. Okrem obnovy zanedbanej lokality a rekonštrukcie historických budov k tomu prispieva aj využívanie trvanlivých, recyklovaných a čisto prírodných stavebných materiálov. K nižšej energetickej náročnosti budov a verejných priestorov podľa developera prispievajú aj zelené strechy, systém na zachytávanie dažďovej vody, triedenie odpadu, kvalitné fasády a izolačné materiály či podpora tzv. čistej mobility.
Projekt Nuselského pivovaru predstavuje jedinečné spojenie historickej hodnoty a moderného životného štýlu. Vďaka citlivej rekonštrukcii historických budov a starostlivému návrhu novej výstavby prináša štvrť do českej metropoly neopakovateľnú atmosféru a kvalitné bývanie. Vďaka verejnému priestoru a novým komerčným priestorom Nuselský pivovar nie je len rezidenčným projektom, ale aj významným prínosom pre mestskú kultúru a rozvoj.
(Nuselský pivovar, Penta Real Estate, ČKA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac