Author photoMartina Gregová 08.12.2024 13:15

Inovatívny model bývania. Najzaujímavejšia drevostavba Švédska vyrába energiu a prepája študentov so seniormi

Na periférii siedmeho najväčšieho mesta Švédska vznikol projekt, ktorý poskytuje bývanie zdanlivo úplne odlišným skupinám obyvateľov. Jeho obrovský význam zároveň upevňuje fakt, že ide o budovu, ktorá vyprodukuje viac energie ako jej spotrebuje. Bezpochyby tak možno hovoriť o jednom z najzaujímavejších švédskych projektov za posledné roky.

Autor: Johan Dehlin

Autor: Johan Dehlin

Výstavba z dreva sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou alternatívou k tradičnej výstavbe. Mnohé európske krajiny a architektonické ateliéry pochopili, že drevo ako stavebný materiál spĺňa viac ako len ekologický aspekt. Vyznačuje sa tiež vysokou pevnosťou v tlaku a ťahu, vysokou požiarnou odolnosťou či preukázateľnými pozitívnymi účinkami na zdravie a pohodu užívateľov takto skonštruovaných budov.

Lídrom vo výstavbe z dreva sú predovšetkým škandinávske krajiny. Významné projekty tohto druhu sa tam objavujú v rôznych mierkach a zďaleka nie sú len výsadou hlavných miest. Svedčí o tom nedávno dokončený projekt Generatorn Housing, ktorý vznikol v Linköpingu, siedmom najväčšom meste Švédska.

Obytný blok sa nachádza v juhovýchodnej časti Vallastaden, novej obytnej oblasti v blízkosti hlavného kampusu Linköpingskej univerzity, na mieste susediacom s novým pravoslávnym kostolom a veľkou základnou školou. Ide o lokalitu, ktorá v posledných rokoch prechádza intenzívnou transformáciou. Vďaka viacerým úspešným projektom sa oblasť postupne stáva vyhľadávanou oblasťou vhodnou na bývanie na periférii krajského mesta.

Galéria

  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin
  • Autor: Johan Dehlin

História projektu sa tiahne do roku 2019, kedy architektonická kancelária Spridd Architects vyhrala súťaž na získanie pozemkov potrebných k jeho výstavbe. K spolupráci na návrhu samotných budov následne prizvala ďalšie dva tímy - architektov z francúzskej spoločnosti Septembre a zo švédskej spoločnosti Secretary.

Projekt Generatorn Housing pozostáva z troch objektov, ktorých primárnou úlohou je poskytovanie bývania pre študentov a starších ľudí. Celkovo tu vzniklo 112 bytov. Proces návrhu autori projektu označujú ako experimentálny. Prebiehal prostredníctvom viacerých workshopov a v úzkej spolupráci so študentmi miestnej univerzity. „Spochybnili sme tým myšlienku individuálneho autorstva architektúry,” tvrdia autori projektu.

Okrem primárnej funkcie, novopostavené objekty svojim obyvateľom prinášajú tiež rôznorodé spoločenské priestory. Tie majú za úlohu predovšetkým podporu medzigeneračných stretnutí. Autori projektu prepájaním viacerých generácií prostredníctvom architektúry reagujú na mnohé úspešné zámery tohto typu, ktoré boli v minulosti zrealizované po celom svete.

Primárnou sociálnou ambíciou Generatornu je uľahčiť medzigeneračný život tým, že sa postará o dve veľmi odlišné komunity obyvateľov: starších dospelých (55+) a študentov. Zatiaľ čo tieto typy bývania majú radikálne odlišné priestorové potreby, obidve sociálne skupiny majú prístup k spoločným priestorom vo forme strešných zimných záhrad či spoločného skleníka v strede lokality,” popisujú architekti zo štúdia Secretary.

 

Autor: Johan Dehlin

 

Hlavná budova, nazvaná Generatorn, pozostáva zo siedmich nadzemných podlaží. V podkroví objektu sa nachádza zimná záhrada. Spoločenské miestnosti sa vyznačujú celopresklenými otvárateľnými fasádami. K jednotlivým bytom zas prislúchajú veľkoryso navrhnuté balkóny. Veľkosti a dispozičné riešenia bytových jednotiek boli následne prispôsobené pre rôzne formy bývania.

Hlavným konštrukčným materiálom sú CLT panely. Betón ako stavebný materiál sa v projekte vôbec nepoužíva. Drevo je jasne citeľné aj v interiéri objektu a priznané je tiež v rámci fasády. Jedinečnosť tohto projektu zároveň spočíva v tom, že budova Generatorn bola navrhnutá ako objekt s takzvanou plusovou energiou.

V praxi to znamená, že bytový dom vygeneruje viac energie, než jej spotrebuje, čo je v súčasnosti stále skôr výnimočným prípadom. „Umožňujú to vysokovýkonné solárne panely a inovatívne energetické riešenia, ako sú vetracie jednotky s individuálnym ovládaním v každom byte,” popisujú architekti. Energetické požiadavky boli zohľadňované tiež pri vyhodnocovaní všetkých konštrukčných riešení vrátane umiestnenia a tvaru okien, úpravy zimných záhrad a návrhu cirkulačných priestorov. Splnenie tých najprísnejších udržateľných štandardov projektu bolo preukázané získaním certifikátu Nordic Swan.

Ide o dobrovoľný škandinávsky licenčný systém, v ktorom žiadateľ súhlasí s dodržiavaním kritérií stanovených v Nordic Ecolabelling. Tieto kritériá zahŕňajú environmentálne, kvalitatívne a zdravotné argumenty. Vo Švédsku boli princípy Nordic Swan do projektu prvýkrát implementované v roku 1989.

Ekologický a sociálny aspekt obytného bloku Generatorn Housing z neho bezpochyby robí jeden z najzaujímavejších rezidenčných projektov, ktoré boli v posledných rokoch postavené mimo hlavného mesta Štokholm. Ako popisujú jeho autori, tak jedinečná architektúra mohla vzniknúť len vďaka tomu, že ide o „produkt mnohých architektov s veľmi odlišnými dizajnérskymi prístupmi a ideológiami, ktoré vo výsledku vytvorili zoskupenie niekedy konkurenčných konceptov”.

 

(archdaily, Spriddarchitecture, Secretary, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube