Author photoMartina Gregová 22.11.2024 19:43

Spojenie nezlučiteľného. Elegantnú prvorepublikovú vilu doplnila drevostavba, výborne spolu koexistujú

Citlivo zrekonštruovaná prvorepubliková vila v Prahe ožila vo svojej pôvodnej kráse. Doplnená bola o moderný prízemný pavilón. Zatiaľ čo interiér vily rešpektuje dobovú eleganciu, nová drevostavba ponúka útulný priestor s výhľadom do záhrady. Projekt vo svojej podstate dokazuje, že aj viacgeneračné bývanie môže byť sofistikované.

Autor: Filip Šlapal

Autor: Filip Šlapal

V 20. a 30. rokoch minulého storočia vzniklo na území dnešnej Česka a Slovenska množstvo unikátnych stavieb, ktoré označujeme pojmom prvorepubliková architektúra. Typická pre toto obdobie bola okrem iného aj výstavba honosných víl a rodinných domov v najvýznamnejších mestách Prvej republiky. Ich majiteľmi boli predovšetkým bohatí a vzdelaní ľudia z vyšších spoločenských vrstiev, čo sa prejavilo na kvalitnej architektúre, materiáloch a unikátnych kusoch nábytku.

Výstavba tohto typu sa spája predovšetkým s metropolami ako sú Praha, Brno či Bratislava. V Bratislave ich dodnes nájdeme predovšetkým v okolí Slavína a pod Bratislavským hradom. V Prahe zdobia hneď niekoľko štvrtí. Práve v tejto metropole je zároveň naciteľnejší dopyt po rekonštrukciách prvorepublikových víl. Len nedávno bola dokončená napríklad rekonštrukcia vily pod taktovkou architektiek Lenky Míkovej a Anny Matouškovej.

Za inou úspešnou realizáciou rekonštrukcie vily, postavenej v 30. rokoch minulého storočia, stojí architektonické štúdio Stempel Tesař. Objekt, ktorý architekti prispôsobili požiadavkám súčasných majiteľov, ponúka jedinečné výhľady na panorámu Prahy. V projekte sa architekti sústredili predovšetkým na úpravu vnútorných priestorov. Fasáda vily zostala takmer úplne nezmenená. Výnimkou je len zväčšenie jedného otvoru do záhrady, z ktorého sa po novom stalo francúzske okno.

Galéria

  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal
  • Autor: Filip Šlapal

Miernymi úpravami prešiel aj pozemok v okolí objektu. Pôvodná garáž vstavaná do obvodového múru bola po novom rozšírená tak, aby sa prepojila so suterénom budovy. Tento staticky náročný zásah zaistil dostatok miesta na parkovanie vozidiel a zároveň umožnil krytý prechod z garáže do samotného domu. V nadväznosti na novovybudované francúzske okno bola v záhrade osadená aj nová pergola. „Všetky zdravé dospelé stromy zostali zachované a záhrada ponúka rôzne zákutia na oddych,“ zdôrazňujú architekti.

Súčasťou projektu bola tiež výstavba prízemného pavilónu, ktorý je situovaný v zadnej časti záhrady. Z materiálového hľadiska ide o drevostavbu, ktorá sa vyznačuje bohato dimenzovaným presklením. Z funkčného hľadiska ide o plnohodnotné bývanie, ktoré v sebe spája dennú časť, spálňu a hygienické zázemie. Architekti využili drevo aj v rámci interiérového riešenia. „Interiér je z veľkej časti zariadený vstavaným nábytkom, ktorý je vyrobený z lakovaných dosiek v prírodných odtieňoch a bielej farbe, vďaka čomu ešte viac vyniknú drevené trámy a stĺpy,“ popisujú.

O čosi výraznejšími zmenami prešiel interiér vily. Zmena dispozície umožnila vznik samostatne fungujúceho bytu pre hostí, ktorý sa nachádza na prízemí objektu. Prvé podlažie následne zaberá denná časť tvorená obývacou izbou, kuchyňou, jedálenským kútom a otvorenou knižnicou. Dominantou priestoru sa nepochybne stala krbová stena s kamenným obkladom.

Okrem prírodného kameňa v interiéri prevláda predovšetkým dubové drevo a biela omietka. V duchu 30. rokov bola v celej dennej časti použitá drevená podlaha so stromčekovým vzorom. Vo vybraných častiach sa na podlahe objavuje aj pôvodný svetlosivý kamenný obklad. V dennej zóne nechýba ani niekoľko výnimočných solitérnych prvkov, ako masívny jedálenský stôl, guľovité zavesené svietidlá či dobový klavír.

„Prírodné materiály vytvárajú hrejivú a príjemnú atmosféru, solitérny nábytok bol vybraný v rovnakom duchu, s veľkým dôrazom na výrazný vzhľad a kvalitné spracovanie,“ tvrdia autori projektu. Po zrenovovanom, teraz už drevenom schodisku, sa obyvatelia vily dostanú na druhé nadzemné podlažie, ktoré zahŕňa niekoľko spální a priestranné kúpeľne. Dom disponuje aj podkrovím, ktoré sa po novom využíva ako hlavný pracovný priestor.

Pri rekonštrukcii prvorepublikovej vily sa architekti zamerali predovšetkým na prispôsobenie dispozičného riešenia požiadavkám aktuálnych majiteľov domu. Vďaka tomu vznikol interiér, ktorý reaguje na súčasné priestorové trendy, ako aj materiálové či dizajnové. Genius loci danej stavby ale ostal zachovaný vďaka použitiu viacerých dobových solitérov a tiež vďaka niektorým pôvodným materiálom.

Fakt, že sa investori rozhodli ponechať vonkajšiu podobu domu v takmer nezmenenej podobe, potvrdzuje, že prvorepubliková architektúra má nadčasovú hodnotu a príťažlivosť aj takmer storočie po svojom vzniku. Vybudovanie prízemného pavilónu, ktorý slúži ako samostatná obytná jednotka, na druhej strane dokazuje, že viacgeneračné bývanie môže mať mnoho podôb a má svoje miesto aj v dnešnej dobe. Harmonicky sa tak prepojili zdanlivo nezlučiteľné zásahy. Hodnotná vila bude výborne fungovať aj nasledujúce desaťročia. 

 

(Stempel Tesař, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube