Author photoMartina Gregová 01.03.2024 18:00

Najlepšia architektúra kúsok od našich hraníc. Čo nás učia nominácie na najprestížnejšie európske architektonické ocenenie

EUMies Awards je tradične považované za jedno z najprestížnejších medzinárodných architektonických ocenení. Vybrané diela poukazujú na aktuálne problematické témy v oblasti architektúry a ich možné riešenia. V aktuálne prebiehajúcom ročníku si celkom dobre vodil aj slovenský projekt, do finále však postúpili iné realizácie, vrátane unikátnej rekonštrukcie kúsok za slovenskými hranicami.

Galéria Plato. Autor: Juliusz Sokolowski

Galéria Plato. Autor: Juliusz Sokolowski

Tento rok sa o získanie výnimočného ocenenia EUMies Award uchádzalo celkovo 362 diel z 38 európskych krajín, dokončených v posledných dvoch rokoch. Slovenská komora architektov do ocenenia nominovala šesť realizácií. Najvýraznejšou bola Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave od Architektov BKPŠ. Táto jedinečná prestavba sa prebojovala aj do užšieho výberu, kde o postup bojovala s ďalšími 39 dielami. 

Prednedávnom odborná porota oznámila zoznam siedmich finalistov ocenenia. Unikátne bratislavské dielo sa medzi nich už neprebojovalo. Najúspešnejšie európske projekty však môžu byť v mnohom cenným príkladom aj pre slovenskú architektúru.  

Zo susedných krajín sa do finálneho výberu dostala Rekonštrukcia historickej budovy bývalých bitúnkov v Ostrave. Autorom je kancelária KWK Promes. V Česku bolo dokončenie tejto realizácie v minulom roku považované za jednu z najväčších architektonických udalostí. V priestoroch bývalých bitúnkov po novom sídli Galéria súčasného umenia Plato.

Galéria

  • Galéria súčasného umenia Plato. Autor: Juliusz Sokolowski
  • Reggio School. Autor: José Hevia
  • TU Braunschweig. Autor: Leonhard Clemens
  • Knižnica Gabriela Garcíu Marqueza. Autor: Jesús Granada
  • Rekonštrukcia a dostavba kláštora Saint Francois. Autor: Thibaut Dini
  • Hage. Zdroj: EUMies Awards
  • Námestie a turistická kancelária mesta Piódão. Autor: Frederico Martinho

Súčasťou rekonštrukcie však nebol len samotný pamiatkovo chránený objekt bývalých bitúnkov, ale aj priestranstvo, ktoré ho obklopuje. V apríli 2022 bola spustená jeho revitalizácia. Výsledkom prác je takzvaná brownfieldová záhrada, kde návštevníci nájdu miesto na oddych a trávenie voľného času. 

Projekty revitalizácií priemyselných areálov sa v posledných rokoch tešia pomerne veľkej obľube aj u nás (o čom svedčí napríklad súťaž Depo Park Trnava). Revitalizácia priestorov v okolí bývalých bitúnkov v Ostrave však poukazuje na často opomínaný problém a jeho možné riešenie - teda, ako sa vyrovnať s okolím priemyselných objektov, ktoré so sebou nesú ťarchu svojej bývalej funkcie. 

 

Galéria súčasného umenia Plato. Autor: Juliusz Sokolowski

 

Do užšieho výberu EUMies Award sa tento rok prebojovalo aj niekoľko diel z oblasti vzdelávania. Pozoruhodným, aj keď stále skôr netradičným, je projekt Reggio School v Madride od Andresa Jaqueho. Celý dizajn školy je založený na myšlienke, že architektonické prostredie môže v deťoch vzbudiť túžbu po objavovaní a skúmaní. Táto snaha vyústila do extravagantného dizajnu. Dôležitú úlohu zohrala aj téma udržateľnosti, ktorá je skrz architektúru priamo integrovaná do vyučovacieho procesu.  

Nové prístupy k architektúre vzdelávacích inštitúcií priniesol aj projekt študijného pavilónu Technickej univerzity v nemeckom meste Braunschweig od Gustava Düsinga a Maxa Hackeho. Na rozdiel od tradičných typológií kampusov, ako sú prednáškové sály a knižnice zdôrazňujúce jednostranný prenos vedomostí, táto budova podporuje spoluprácu a interakciu. Zaujímavá je aj hybridná konštrukcia pavilónu, ktorá je plne demontovateľná. Okrem toho sa študijný pavilón spolieha na zásobovanie teplom na 80% z obnoviteľných zdrojov. 

Trojicu realizácií vzdelávacej architektúry uzatvára Knižnica Gabriela Garcíu Marqueza od kancelárie SUMA Arquitectura, ktorá sa nachádza v hustom mestskom prostredí Barcelony. Práve reakcia hmoty budovy na okolitú zástavbu je to, čo z nej robí unikátne dielo. Okrem toho bolo pri jej výstavbe vo veľkej miere použité drevo, čo zvýšilo udržateľnosť projektu a urýchlilo stavebný proces.  

Výrazné zastúpenie vzdelávacej architektúry poukazuje na jej vysokú dôležitosť a zároveň na fakt, že tradičné vzdelávacie budovy často nie sú schopné reagovať na trendy v architektúre, technológiách či v oblasti udržateľnosti. Jednotlivé projekty sú taktiež ukážkou, ako môže architektúra prispieť k zlepšeniu vyučovacích procesov ako takých.

 

Knižnica Gabriela Garcíu Marqueza. Autor: Jesús Granada

 

Medzi siedmimi finalistami sa nachádza aj rekonštrukcia a dostavba kláštora Saint François z francúzskeho mesta Sainte Lucie de Tallano od štúdia Amelia Tavella Architectes. Roky opustená a chátrajúca historická pomiatka sa vďaka architektonickému zásahu zmenila na nepoznanie, v dobrom slova zmysle. Existujúce ruiny kláštora boli zreštaurované a k historickej pamiatke po novom pribudla medená konštrukcia, ktorá nahradila pôvodné, dnes už neexistujúce časti komplexu. Ide o unikátnu dostavbu, ktorá si ctí genius loci miesta, poukazuje na minulosť objektu a zároveň ho modernizuje.

Takzvané stavanie na ruinách vo svete v poslednom období naberá na popularite. U nás tento prístup architekti volia len v naozaj výnimočných prípadoch. Vzhľadom na obrovský počet hradov a zámkov by však realizácia z Francúzska mohla byť cenným príkladom, ako na to.  

 

Rekonštrukcia a dostavba kláštora Saint Francois. Autor: Thibaut Dini

 

Do finálneho boja o prestížne ocenenie sa dostala aj drobná architektúra. Švédsky projekt Hage od Brendeland & Kristoffersen architects ponúka vysokokvalitné verejné priestanstvo, ktorý by malo fungovať ako krátkodobý priestor pre verejnú diskusiu, podujatia a workshopy a zároveň by malo z dlhodobého hľadiska ponúkať meditatívny, krásny, mestský priestor a záhradu v srdci novej štvrte. 

Súčasťou objektu je uzavretá záhrada, krytý, no zároveň otvorený priestor, určený k oddychu, ako aj tehlová stena z recyklovaných tehál z neďalekej továrne. Architektúra pritom slúži len ako obálka pre rozsiahly komunitný program. Aj keď sa objekt v súčasnosti nachádza v prírodnej krajine, v budúcnosti sa podľa plánu rozvoja mesta stane plnohodnotnou súčasťou mestskej zástavby.  

Unikátnosť projektu spočíva v pohľade do budúcna. Komunitný projekt bol vybudovaný ako jeden z prvých stavebných zásahov v danej lokalite. Stal sa tak dôležitou súčasťou mestskej štruktúry ešte pred začatím iných zámerov, čo je prístup, ktorý z našich končín vlastne ani nepoznáme. Jeho umiestnenie v srdci plánovanej zástavby ho predurčuje k tomu, aby sa stal srdcom oblasti v čase, keď bude plnohodnotne obývaná.  

 

Námestie a turistická kancelária mesta Piódão. Autor: Frederico Martinho

 

Posledným finalistom je projekt Námestie a turistická kancelária mesta Piódão v Portugalsku, za ktorou stojí ateliér Branco de Rio. Priestranstvo sa nachádza na mieste, kde kedysi stálo rozsiahle parkovisko. Nový verejný priestor bol nanovo vydláždený, doplnený o zeleň a čiastočne zatienený. To všetko pomocou tradičných materiálov a techník. Projekt vracia priestor ľuďom vo forme akejsi zhromažďovacej plochy, pričom podporuje najmä sociálnu interakciu miestnych obyvateľov.

Vďaka tomu, že pri výstavbe námestia boli použité lokálne materiály a zachovaná bola tiež veľká časť existujúcej vegetácie, priestor pôsobí prirodzene, akoby tam bol odjakživa. Aj mnohé slovenské obce majú stále zachovanú architektúru či urbanizmus, no ich zachovanie čelí tlaku modernej spoločnosti. Príklad z Portugalska dokazuje, že tradičné architektonické princípy je možné zachovávať aj dnes, dokonca s prínosom pre rozvoj miest a obcí.  

Najúspešnejšie projekty v rámci ocenenia EUMies Awards ukazujú význam verejných investícií, kde sa myslelo v prvom rade na človeka. Kultúrne a vzdelávacie zariadenia, pamiatky či verejné priestory sa realizujú alebo obnovujú predovšetkým z iniciatív miest, obcí, regiónov a štátov. Popri mnohých iných poučeniach je pre Slovensko azda najdôležitejšie pripomenúť si, že pokiaľ sa neprehodnotí prístup k financovaniu verejnoprospešných projektov aj iného typu ako sú diaľnice, kvalita života obyvateľstva bude stúpať len stova. 

 

(EUMies Award, YIM.BA) 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube