Litovské mesto Panevéžys otvorilo múzeum venované svetoznámemu umelcovi Stasysovi Eidrigevčiusovi s cieľom dostať mesto na mapu svetového umenia a prilákať návštevníkov z celého sveta. Podobnou ambíciou sa na Slovensku pýši Medzilaborské múzeum Andyho Warhola, ktoré však roky zápasilo s obmedzenými priestormi. Aktuálna rekonštrukcia tohto múzea vyvolala kritiku pre absenciu architektonickej súťaže, ktorá by inštitúcii mohla dodať nový impulz.
Stasys Eidrigevčius je jeden z najznámejších súčasných maliarov a grafikov litovského pôvodu. Je aktívny v mnohých umeleckých oblastiach, od olejomaľby cez knižnú grafiku a ateliérovú grafiku až po fotografiu. Niekoľkokrát po sebe získal Zlatú plaketu BIB za ilustráciu detských kníh na Bienále knižného umenia v Bratislave. V zbierke ocenení za svoju prác má tiež niekoľko Grand Prixov za knižnú ilustráciu či plagátovú tvorbu a v roku 2019 mu bol udelený aj Veliteľský kríž Rádu za zásluhy Poľskej republiky.
V litovskom meste Panevéžys bolo na jeho počesť tento rok otvorené múzeum, ktoré nesie jeho meno. „Stasysovo múzeum je viac ako len múzeum – je to kultúrny fenomén,“ tvrdí inštitúcia. „Je to monumentálny domov pre mnohostrannú tvorbu Stasysa Eidrigevčiusa a zároveň moderný priestor pre novú generáciu globálnych talentov, umenia, nápadov a kreativity.“
Vzhľadom na nadnárodný význam tvorby Eidrigevčiusa bola na návrh areálu múzea, samotnej stavby a jej interiérových priestorov vypísaná medzinárodná architektonická súťaž. Na jej zadaní sa pritom podieľal aj samotný umelec. V otvorenom liste architektom zúčastňujúcim sa na súťaži vytýčil smer, ktorým by sa vo svojich návrhoch mali uberať. Ten znel pomerne jasne: „Jednoduchosť, logika a fantázia.“
Za najlepší spomedzi všetkých súťažných návrhov bol napokon označený ten od architektonického štúdia IMPLMNT. Okrem samotného zadania pracovali autori projektu aj s viacerými motívmi, ktoré sú prítomné v dielach Eidrigevčiusa. Kľúčovú úlohu pritom zohrala kontinuita línií a tvarov a vzájomná interakcia objektov a ich transformácia. Výsledkom je monumentálne pôsobiaca budova, ktorá vzbudzuje vážnosť a vďaka jednoduchej forme necháva vyniknúť vystavovaným dielam.
Hlavnou ambíciou tejto kultúrnej inštitúcie je, aby sa málo známe litovské mesto Panevéžys zaradilo na medzinárodnú umeleckú mapu. Pomôcť k tomu má nielen oslava svetoznámeho umelca, ale aj samotná architektúra. Okrem výstavných priestorov múzeum navyše disponuje aj kvalitným verejným priestorom, ktorý obohacuje celú severnú časť centra mesta. Verejný priestor projektu pozostáva z dvoch zón – aktívnej a kreatívnej.
Vonkajšie priestory okrem oddychových plôch zahŕňajú aj exteriérovú expozičnú časť, kaviareň a zónu pre rôzne druhy podujatí, ako kino pod holým nebom, koncerty, predstavenia či pouličné umenie. Budova múzea aj s priľahlým areálom sa už krátko po otvorení zaradila medzi najlepšie architektonické počiny v celej krajine, čo dokazuje aj jej nominácia na prestížnu Litovskú cenu za architektúru.
So stavbou kultúrnej inštitúcie, ktorá vzdáva hold svetoznámemu umelcovi, máme skúsenosti aj na Slovensku. V roku 1991 bolo slávnostne otvorené múzeum v Medzilaborciach, ktoré je venované pop-artovému umelcovi Andymu Warholovi. Ide o výnimočnú inštitúciu aj z pohľadu regiónu. „Vo svete sú iba dve múzeá takéhoto charakteru – v Pittsburghu a v Medzilaborciach. Je to naša pýcha a zároveň aj naša povinnosť, aby sme toto múzeum financovali,“ uviedol Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja.
Napriek tomu sa múzeum dlhé roky nachádzalo v budove, ktorá nebola naprojektovaná pre výstavné účely. Objekt, v ktorom múzeum sídlilo, bol pôvodne postavený ako kultúrny dom a vznikol ešte za čias bývalého režimu. K rekonštrukcii a výraznej modernizácii budovy sa pristúpilo až pomerne nedávno.
Nová podoba múzea by mala priniesť väčšiu výstavnú plochu, možnosť javiskových predstavení, moderné konferenčné miestnosti a tiež oddychovú zónu či interaktívne prvky v rámci samotných výstav. Výraznou zmenou prejde aj fasáda múzea. Takzvaná konštrukčná responzívna fasáda podľa slov autorov projektu prinesie budove nielen netradičný dizajn, ale je dôležitá aj z funkčného hľadiska.
Na rozdiel od mnohých podobných zámerov, vrátane litovského Stasysovho múzea, však návrh novej podoby objektu v Medzilaborciach nebol získaný prostredníctvom architektonickej súťaže. To vyvolalo pomerne silnú kritiku. Viacerí slovenskí architekti vyjadrili nespokojnosť s tým, že na tak výnimočnú kultúrnu inštitúciu nebola vypísaná riadna architektonická súťaž, ktorú by si Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach rozhodne zaslúžilo. Za spôsob získania finálneho návrhu na rekonštrukciu múzea bol tento projekt zaradený aj medzi laureátov kontroverznej Anticeny za architektúru BRUTUS 2024.
(Stasys Museum, IMPLMNT, PSK, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac