Author photoMartina Gregová 23.11.2024 16:30

Klinika, ktorá lieči už svojim vzhľadom. Neďaleko Bratislavy vzniklo zariadenie, ktoré mení pohľad na starostlivosť

Moderné zdravotnícke zariadenia vznikajúce na celom Slovensku dokazujú, že liečba nemusí nutne prebiehať v chladnom a neosobnom prostredí. Prepracované interiéry spájajú estetiku s funkčnosťou a hygienickými normami, čím nastavujú nový štandard v slovenskom zdravotníctve. Vo väčšine prípadov sa jedná o súkromné prevádzky. Obdobného prístupu by sa však malo dočkať aj pripravované štátne zariadenie.

Autorka: Silvia Vitková

Autorka: Silvia Vitková

O pozitívnom efekte kvalitnej architektúry a dizajnu interiérov zdravotníckych zariadení na psychickú pohodu pacientov sa v posledných rokoch dočítame čoraz častejšie. Prekvapením nie je ani fakt, že kvalitne zariadené priestory zdravotníckych zariadení môžu dokonca výrazným spôsobom ovplyvniť aj celkový uzdravovací proces pacientov.

Markantné rozdiely v tomto ohľade možno na Slovensku vnímať predovšetkým pri porovnávaní štátnych a súkromných zdravotníckych zariadení. Kým prvé zvyčajne nemajú dostatočné finančné prostriedky na kvalitnú rekonštrukciu či dokonca výstavbu úplne nových objektov, súkromný sektor priniesol za uplynulé roky viacero realizácií, ktoré sa dokonca uchádzali o získanie prestížnych ocenení.

V rámci 4. ročníka ocenenia INSAID AWARD bodovali v minulom roku napríklad vnútorné priestory Nemocnice Bory, ktorých návrh pochádza od štúdia AT26. Rovnaké architektonické štúdio vypracovalo tiež návrh dentálnej kliniky Dently, ktorá zaberá takmer celé druhé podlažie jednej z veží výrazného projektu Sky Park.

„Samotný dizajn, ktorý vytvorilo naše štúdio, možno označiť za užívateľsky prívetivý vo vstupných a spoločných priestoroch a účelovo funkčný v medicínskej oblasti, kde dizajn musí spĺňať prísne hygienické normy,“ opisujú svoje riešenie autori projektu. Interiéru dominuje biela a čierna farba, ktoré sú na viacerých miestach doplnené teplým drevom a betónovou štruktúrou.

Galéria

  • Autorka: Silvia Vitková
  • Autorka: Silvia Vitková
  • Autorka: Silvia Vitková
  • Autorka: Silvia Vitková
  • Autorka: Silvia Vitková
  • Autorka: Silvia Vitková
  • Autorka: Silvia Vitková

Rovnako kvalitný projekt v tomto roku predstavilo tiež štúdio plusminusarchitects. Jednou z ich posledných realizácií je stomatologická ordinácia Sabo Smart Orto v developmente Slnečnice v Bratislave. „Uniformnosť a priamočiarosť priestorového konceptu, ako aj ortogonalitu developerského 'chlievika', narúšame mäkkosťou použitých materiálov (drevo, kaučuk) a oblúkom priestorovo dominantnej deliacej priečky ordinácie a recepčného pultu,“ popisujú architekti.

Súkromné zdravotnícke zariadenia mali svoje zastúpenie aj v rámci piateho ročníka festivalu Intebold. Medzi dielami nominovanými v kategórii Inštitúcie, obchody a inštalácie sa popri štýlových predajniach, výstavných priestoroch či kaderníctve ocitol tiež projekt Estetickej a dentálnej kliniky Kalé Clinic v Trnave. Za návrhom vnútorných priestorov kliniky stojí architektonické štúdio VAUarchitects.

Na podlažnej ploche 126 metrov štvorcových spája interiér kliniky priestory určené pre stomatológiu, jednodňovú chirurgiu, dermatológiu a estetickú medicínu do funkčného a kompaktného celku. Ako už pri podobných projektoch býva zvykom, najväčší dôraz na dizajnové prevedenie bol kladený pri návrhu centrálne osadenej vstupnej haly.

„Táto poloha eliminuje dlhé chodby, ale bola výzvou pre splnenie plošných, prevádzkových a technologických nárokov pri zachovaní čitateľného a uceleného estetického riešenia,“ približujú projekt jeho autori. „Pracovali sme so zámerom ponúknuť rôznorodý rozsah služieb kliniky pri kompaktných priestorových možnostiach rekonštruovanej budovy. Vznikol racionálny a udržateľný priestorový koncept s flexibilitou v možnostiach budúcich úprav,“ dodávajú.

Priestory recepcie sú dispozične a dizajnovo prepojené so všetkými ostatnými miestnosťami. Dominantou sa prirodzene stal organicky tvarovaný recepčný pult, nad ktorým sa týči trojica svietidiel staroružovej farby. Rovnaké svetelné produkty následne dopĺňajú aj časť určenú na čakanie pre pacientov. Na geometriu recepčného pultu sa architekti rozhodli nadviazať tiež dvojicou otvorov, ktoré vstupnú halu prepájajú s ordinačnými miestnosťami. Zaoblenie je prítomné aj pri vybraných zrkadlových a obkladových produktoch.

Príjemný detail vo vstupnej hale predstavujú tiež vrúbkované dvierka úložných priestorov, rovnako ako štruktúrovaný obklad niektorých stien. Z materiálového hľadiska v interiéri dominujú predovšetkým neutrálne tóny od bielej až po viaceré odtiene béžovej. Takzvaný glamour štýl kliniky podčiarkuje použitie mramorového obkladu s jemnou žilou a drobných zlatých detailov v podobe kľučiek a úchytov. K celkovej atmosfére prispieva tiež zeleň. Primárny cieľ architektov, vytvoriť ucelené a elegantné stvárnenie reprezentatívnych priestorov s harmonickou atmosférou, sa v tomto prípade skutočne podarilo naplniť.

Postupne sa rozširujúca zbierka kvalitných interiérov tohto typu začína búrať zaužívané predstavy o zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Pozitívnych pokrokov sa možno čoskoro dočkáme aj pri štátnych zariadeniach. Veľké zmeny v tomto ohľade sľubuje pripravovaný projekt nemocnice v Martine.

Na podobu vnútorných priestorov Univerzitnej nemocnice v Martine boli totiž pred časom vypísané až dve architektonické súťaže. Jedna z nich hľadala najlepší návrh interiéru verejných, administratívnych a školiacich priestorov a ambulancií. Druhá sa zamerala na interiéry lôžkových oddelení. Obe dnes už poznajú aj svojich víťazov.

 

(Intebold, VAUarchitects, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube