Author photoAdrian Gubčo 14.03.2022 18:27

Projekt Pod Vinicou je pred dokončením

V štvrti Biely Kríž sa v týchto týždňoch dokončuje rezidenčný projekt Pod Vinicou od developera Arca Capital. Výstavba sa začala ešte v prvej polovici roka 2019 a uukončená mala byť do konca roka 2021. S ohľadom na známe problémy investora tak nejde o veľké omeškanie. Klienti by sa mali čoskoro dostať k bytom v meniacej sa lokalite, ktorá sa v budúcnosti môže stať akýmsi lokálnym mestským centrom.

Vývoj projektu sa spustil už v roku 2012, kedy ho pod názvom Nové Vinice začala pripravovať spoločnosť World Trade s.r.o. Pôvodne malo ísť o polyfunkčný súbor, tvorený štvoricou bytových domov a jedným polyfunkčným s administratívou, bývaním aj menšou občianskou vybavenosťou. Tento objekt bol neskôr premenený na parkovací dom. V roku 2018 však do projektu vstúpil nový developer – firma ACS 5, blízka skupine Arca Capital. Zámer prešiel zmenami, ktoré ho mali prispôsobiť požiadavkám trhu.

Zväčšil sa tak počet bytov, keďže parkovací dom bol premenený na bytovku. Okrem toho sa zväčšil aj rozsah developmentu. Z piatich „mestských viladomov“ s piatmi nadzemnými podlažiami v priestore za súdom sa stal projekt, obsahujúci aj šiesty štvorpodlažný doskový bytový dom na mieste staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal. Developer označoval obytný súbor Pod Vinicou, ako ho nazval, za rodinné bývanie vysokého energetického štandardu v zelenom prostredí. Upravená architektúra od kancelárií Archateliér a Čavara Architects bola podľa neho „komorná“ a byty cenovo dostupné.

Klienti reagovali vcelku pozitívne. Arca Capital si vtedy budovalo imidž ambiciózneho developera, pripravujúceho viacero významných zámerov – dokonca aj výstavbu mrakodrapu v zóne Mlynské Nivy – Západ. Zo 157 bytov bola na jar 2020 predaná veľká väčšina, vrátane väčších trojizbových a štvorizbových bytov. Developer skutočne oslovil cenou, v kombinácii s lokalitou či decentným štandardom. V tom čase bola väčšina objektov takmer v štádiu hrubej stavby.

Zároveň ale v tej istej dobe nastúpila aj prvá vlna pandémie koronavírusu COVID-19, ktorá sa na Arca Capital výrazne podpísala. Ešte pred vypuknutím pandémie mala investičná skupina dlhy, no počas nej sa to naplno prejavilo. Nebola schopná splácať dlhopisy svojim investorom a dotklo sa to aj developerskej časti fimy. Pre nedostatok financií musel developer dokonca koncom roka 2020 pozastaviť výstavbu. Po nejakej dobe, počas ktorej boli kupujúci v neistote, sa však práce obnovili. Dnes sa chýlia k záveru.

„Dokončenie projektu sa postupne blíži k dokončeniu realizačných prác,“ hovorí Michal Vičan, projektový manažér z Arca Capital. „Aktuálne prebiehajú práce na realizácii spevnených plôch, chodníkov, parkovísk a terénnych a sadových úprav. Termín dokončenia stavebných prác je 05/2022. Následne požiadame o príslušné povolenia na užívanie stavieb. Odovzdávanie bytov bude závislé na termínoch vydania právoplatných kolaudačných povolení.“ Týka sa to všetkých šiestich objektov v areáli.

Čo sa týka problémov firmy, developer lakonicky konštatuje, že klienti o nich vedeli a boli o nich písomne informovaní. Obnovenie dôvery je však nepochybne náročná úloha, keďže ešte stále ostáva v projekte voľných 11 bytov – čo neznie ako veľa, ale pri pohľade dozadu však vyplýva, že za posledné dva roky sa ich predal približne rovnaký počet. Developer má dnes každopádne k dispozícii aj financujúcu banku, ktorou je J&T Banka.

Všetko tak nasvedčuje tomu, že Pod Vinicou nečaká osud večne nedokončeného projektu, ktorý bude roky „strašiť“, kým klienti budú zúfalo čakať na svoju nehnuteľnosť. Namiesto toho sa obytný súbor už onedlho stane aktívnou súčasťou Bieleho kríža. Toto inak celkom vydarené a príjemné sídlisko od legendárneho „baťovského“ architekta Vladimíra Karfíka podľa môjho názoru dotvorí vcelku dobre a bez toho, aby ho narušilo.

 

 

Na druhej strane, považovať požiadavku, aby nový investičný vstup sídlisko len nenarušil, za nedostatočnú, je legitímny. Daná lokalita si zasluhuje architektúru na vysokej úrovni, ktorá by ďaleko prekonávala a rozvíjala pôvodné prostredie. Pod Vinicou je takým projektom len sotva. V čase, kedy zámer vznikal, síce (predošlý) developer mohol tvrdiť, že predsa len už ide o v podstate perifériu, dnes to ale rozhodne neplatí. V súčasnosti ide o miesto celomestského významu.

Kombinácia prítomnosti dvojice železničných staníc, električkovej trate, najvýznamnejšieho nezávislého kultúrneho centra v Bratislave (a pravdepodobne aj na Slovensku) a budúceho veľkého developmentu na mieste bývalého priemyselného areálu Palma prinesie vznik mimoriadne živej a atraktívnej zóny. Developer Palmy, Corwin, sľubuje vznik atraktívnej polyfunkčnej štruktúry a vysoko kvalitnej súčasnej architektúry (vrátane najväčšej drevostavby). Koncept Palmy spracovala kancelária Gehl Architects, dizajn prvých administratívnych budov spracúva A1 Architecture. Ide o známe mená, ktoré sú schopné vytvoriť skutočne sľubné projekty.

Ak teda vznikne v Palme takéto lokálne centrum s bývaním, pracoviskami, obchodmi, kultúrou, verejnými priestormi, školami a dopravnými uzlami v pešej dostupnosti, je vysoko pravdepodobné, že vzrastie aj atraktivita bývania v okolí. Investori tak budú mať dostatok priestoru pre investovanie do tej najkvalitnejšej súčasnej architektúry, akú bratislavské pomery umožňujú. Napokon, v metropole už žije dostatok ľudí a klientov, ktorí sú schopní lepšiu architektonickú úroveň oceniť.

Malo to byť zrejmé už v minulosti, keď sa tvorila koncepcia projektu Pod Vinicou. Že Palma prejde skôr či neskôr premenou, bolo jasné už dlhodobo, obe stanice a električka sa tu nachádzali aj vtedy. Novinkou je Nová Cvernovka. I tak sa ale nemohlo v ekonomicky silnej Bratislave predpokladať, že bývalá SOŠ chemická ostane prázdna a zanedbaná naveky.  

Kombinácia piatich „kociek“ a jedného doskového domu preto nemohla byť tým najlepším, čo sa dalo v území postaviť. Nepochybne tu bol priestor aj pre nápaditejšiu štruktúru, ktorá by obohatila územie viac. Arca Capital development až tak zásadne nemenila, aby si nemusela prechádzať tortúrou dlhého povoľovacieho procesu. Je to pochopiteľné, ale upravené fasády, dispozície a vonkajšie priestory (ktoré sú riešené tiež maximálne racionálne) nenapravia štrukturálne nedostatky. Ide tak do istej miery o premrhanú príležitosť na niečo ešte lepšie.

To je nanešťastie prípad mnohých bratislavských developmentov – a aj zdroj kritiky mnohých odporcov výstavby. V metropole sa nachádza množstvo realizácií, ktoré mohli byť lepšie a prepracovanejšie, ale z rozličných dôvodov nie sú. Cesta k lepšej architektúre tak spočíva v ich odhaľovaní a odstraňovaní prekážok pre investorov aj architektov. Potom sa možno ukáže, že dobrá architektonická úroveň nemusí byť len doménou nadštandardných a drahých projektov v lukratívnych častiach mesta.

 

Fotografie z 20.2.2022. Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Arca Capital

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube