Author photoAndrej Sárközi 01.02.2023 16:00

Zašlá sláva sa obnovuje. Obnova fontány Družba ide do finále

Obyvatelia Bratislavy sa mu vo veľkom vyhýbali a lákadlom nebolo ani pre turistov. Námestie slobody sa na dlhé roky stalo miestom, charakteristickým schátraným priestorom, a po zotmení aj nebezpečnou lokalitou. Posledné roky však zažíva znovuzrodenie, ktoré ho mení na klenot mesta. Obnova sa opäť o čosi posunula.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Námestie slobody, historicky známe ako Firšnál, bolo pôvodne voľnou nezastavanou plochou, využívanou pre nástupy vojakov, sprievody či cirkusy. Nad reprezentatívnejšími formami využitia sa uvažovalo dlhodobo, realitou sa však stalo až v roku 1980. Zriadený tu bol veľký park, venovaný prvému komunistickému prezidentovi Československa - Klementovi Gottwaldovi. Jeho socha bola spolu s najväčšou fontánou na Slovensku nasledujúce desaťročie dominantou priestoru, ktorý v tých časoch zažíval svoju najväčšiu slávu. 

Úpadok priestoru, vrátane fontány Družba, sa začal po roku 1989. V postsocialistickom období upadla údržba a správa plochy, čím námestie zastihol podobný osud ako väčšinu ostatných verejných priestorov v metropole, hoci významom ich prevyšuje. Fontána prestala striekať vodu v roku 2007. 

Všetko sa začalo meniť až v roku 2017, kedy prebehla na Námestie slobody architektonická súťaž. V tej sa presadil ateliér 2021, ktorého návrh zvíťazil pre jemné zásahy a nenarušenie princípov pôvodnej koncepcie námestia. Autori zachovali aj fontánu – no namiesto predtým náročnej prevádzky série kaskádovitých bazénov s vysokou spotrebou vody uprednostnili interaktívny spôsob a bazény otvorili návštevníkom. Mesto sa s danou víziou stotožnilo a prvé zásahy na obnove priestoru začalo realizovať v roku 2018. Komplexná rekonštrukcia fontány zase začala na konci roka 2021 – po štrnástich rokoch od jej vypnutia.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Terazzo. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: 2021
  • Zdroj: 2021
  • Zdroj: 2021

Hmatateľné výsledky začína modernizácia prinášať až v posledných mesiacoch, kedy sa priestor viditeľne mení pred očami okoloidúcich. Prebieha tu komplexná rekonštrukcia verejného osvetlenia, pričom sa sem majú vrátiť lampy, dizajnovo nadväzujúce na originálne vzory. Znižovať sa budú niektoré vyvýšené záhony, čím sa má priestor stať menej bariérovým a vhodnejším pre trávenie voľného času.  Predpokladá sa, že sa tu budú v silnejšej moere organizovať aj protesty či verejné stretnutia, v prospech čoho bola dvojica menších záhonov pred Úradom vlády odstránená úplne. 

Okrem toho sa aktuálne sa obnovujú plochy po kebab stánku v susedstve zastávky MHD. Ten sa podarilo odstrániť v októbri minulého roka, dlhodobo totiž vytváral vizuálny smog. Na realizáciu ešte čakajú tzv. folies, teda pavilóny alebo plochy so špecifickou funkciou, ktoré majú podporiť rekreačnú a spoločenskú funkciu námestia. 

Práce pokročili aj v susedstve najexponovanejšej časti námestia - fontány. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) nedávno informoval o aktuálnom posune prác: „Exteriérové terazzo sa už odlieva na Námestí slobody. Betón s prímesou pôvodnej poškodenej dlažby po stuhnutí prebrúsime, vďaka čomu okolo fontány vznikne atraktívny povrch nadväzujúci na pôvodný materiál.” Toto terazzo sa odlieva na železobetónovú dosku v okolí fontány Družba. MIB taktiež uviedol, že zrecyklovaním pôvodnej dlažby, ktorá bola rozdrvená na menšie kúsky a použila sa ako plnivo, bolo ušetrených až 500 ton materiálu. Ten by sa inak musel odviezť na skládku a nahradiť novým. 

Na námestí sa v súčasnosti kladie aj kamenná dlažba, ktorá je umiestňovaná do tvaru, simulujúceho okruh fontány. Deje sa tak pri priľahlej reštaurácii a zhotoviteľ postupne pokračuje do ostatných častí námestia. Postupne tak formu získavajú chodníky v ústrednej časti priestranstva, vymedzujúce budúce obnovené záhony. Celkovo na námestí panuje čulý stavebný ruch a exteriérové terrazo každým dňom zapĺňa väčšiu časť priestoru. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Na fontáne Družba sa z jednej strany nachádza lešenie. Inak však ikonická stavba v tvare lipového kvetu konečne pôsobí leskom, aký nezažila posledné desaťročia. Dôvodom je chemické čistenie, ktoré pomáha dielu od sochára Juraja Hovorku získať svoj pôvodný zamatový vizuál. Najväčšia slovenská fontána už disponuje aj zrekonštruovanou strojovňou, ktorá bola v havarijnom stave. Časť stropu sa nanovo vybetónovala, opravili sa povrchy, vymenili rozvody a priestor sa pripravil na inštalovanie čerpadiel a celej novej technológie fontány. Torzo čerpadiel sa zachovalo na pamiatku ako pripomienka pôvodnej technológie.

Terazzo, ktoré zdobí okolie námestia, je osádzané aj do bazénov fontány. Odstránené boli múriky medzi bazénmi aj obruba medzi fontánou a pešími časťami námestia, čo umožní do budúcna prístup ľudí. Bazény a žľaby dostali nové konštrukcie a pripravené boli aj vývody pre budúce efektové fontány. Vznikne tak „živá" fontána, doplnená o svetelné efekty. Jej rekonštrukcia by mala byť dokončená na jar a spustenie komunikoval MIB od nadchádzajúcej fontánovej sezóny.

Námestie slobody tak každým dňom smeruje k prinavráteniu zašlej slávy. Je pravdepodobné, že mnohí ľudia sa už priestoru nebudú vyhýbať, ale práve naopak – budú ho navštevovať cielene za účelom oddychu, relaxu a socializovania sa. Ikonickým prvkom námestia sa opäť stane obnovená fontána a plocha bude omnoho príjemnejšou aj počas horúcich letných mesiacov. Výrazne by sa mala zvýšiť bezpečnosť. Úplné dokončenie obnovy však možno očakávať až v priebehu ďalších rokov. 

Vtedy sa očakáva kompletné dokončenie rekonštrukcie povrchov aj doplnenie všetkých navrhnutých objektov (folies). Pre hlavné mesto pôjde o jednu z najpotrebnejších aj najpozitívnejších zmien verejného priestoru. Významom ju v tomto momente prevyšuje len netrpezlivo očakávaná obnova Námestia SNP, kde sa aktuálne dokončuje architektonická štúdia. Sfinalizovaná by mala byť na jar tohto roka. Realizácia prvej etapy by sa mala spustiť v roku 2024, najskôr musí prebehnúť plánovaný archeologický prieskum.

Bratislava sa tak v najbližších rokoch azda dočká dvoch úplne vynovených významných námestí. V dôsledku svojho stavu mesto doteraz skôr špatili. K ideálnemu stavu vedie ešte dlhá cesta, na jej konci však ľudia nájdu plnohodnotné verejné priestory, zlepšujúce život či pobyt miestnym i návštevníkom mesta. 

 

Fotografie z 30.01.2023. Pozrite si priebeh rekonštrukcie vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube