Author photoSimona Schreinerová 07.04.2025 13:00

Zo zastaraného priestoru krásne miesto pre komunitu. Knižnica v Devínskej Novej Vsi prejde citlivou obnovou

Knižnice sú dôležitou súčasťou života mesta alebo mestských štvrtí. Neponúkajú iba možnosť požičať si knihu, ale sú tiež potrebné z pohľadu kultúry, vzdelávania a rozvoja sociálnych vzťahov. Neraz ide o multifunkčné priestory, ktoré sú dejiskom rôznych podujatí, podporujúcich komunitu. Bratislava aktuálne zažíva vlnu atraktívnych obnov knižníc, ku ktorým sa má teraz pridať ďalšia.

Zdroj: Ateliér BAAR

Zdroj: Ateliér BAAR

Miestna knižnica v Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ulici je dôležitým miestom pre obyvateľov mestskej časti. Okrem požičiavania literatúry sa tu organizujú aj rôzne podujatia, napríklad literárne súťaže a besedy pre žiakov, organizované návštevy knižnice pre deti prvého stupňa základných škôl pre oboznámenie sa s knižnicou, letná čitáreň a podobne.

Ako mnoho iných knižníc, aj tento priestor si už zaslúži významnejšiu obnovu, nakoľko ide o jeden z najstarších dochovaných objektov v Devínskej Novej Vsi. Dobrou správou je, že projekt je už v príprave. Mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves nedávno získala súhlasné záväzné stanovisko mesta na rekonštrukciu miestnej knižnice a priľahlého nádvoria.

Existujúci jednopodlažný objekt má pôdorysný tvar L, prestrešený je sedlovou a z časti pultovou strechou. Vďaka svojmu rozloženiu na pozemku vytvára vnútorné nádvorie, ktoré je prevažne zatrávnené. Z nádvoria je v súčasnosti situovaný aj hlavný vstup do knižnice. Rekonštrukcia má spočívať v odstránení neskoršej prístavby hygienického zázemia, čím vznikne multifunkčný priestor. Napojený bude priamo na funkčné využitie priestorov.

Galéria

  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR
  • Zdroj: Ateliér BAAR

Okrem toho sa odstráni nevyhovujúca časť krovu a stropnej konštrukcie, hoci typ sedlovej strechy zostane zachovaný. Otvorením krovu a vytvorením mezanínu vzniknú ďalšie priestory pre oddychové čítanie, študovanie či priestory kancelárie nad vstupom. Rekonštrukcia sa bude týkať aj úpravy chodníka a celého nádvoria, čo znamená osadenie mobiliáru, výtvarných prvkov aj lokálnu výsadbu suchomilných rastlín. 

Návrh rekonštrukcie pochádza od architektov z ateliéru BAAR (D. Šubín, A. Horáková / V. Sajková). K projektu uvádzajú, že knižnica je v návrhu situovaná do uličného krídla a podporné spoločenské priestory sú navrhované so vstupom z nádvoria. Interiér knižnice bude presvetlený a prevzdušnený, s rôznymi zákutiami a miestami na oddych.

Priestor sa do kontaktu s ulicou dostane aj vďaka nízkym pobytovým parapetom. Zväčšenie okenných otvorov smerom do nádvoria až po podlahu zlepší interakciu vnútorných priestorov s exteriérom. Multifunkčné priestory spoločenskej časti budú mať vstup z nádvoria, a zároveň majú byť prepojené na knižnicu. Počíta sa aj so vznikom väčšej reprezentatívnej sály a menšieho konferenčného salónika.

Zázemie knižnice aj spoločenskej časti sú v dispozícii navrhnuté centrálne, aby bolo možné pohodlne obslúžiť obe funkcie. Vstup do priestorov skladov či zákulisia bude riešený ako samostatný. Mezanín v týchto priestoroch ponúkne priestor pre ateliér či skúšobňu. Celý areál by mal profitovať z prevádzky kaviarne, ktorá je navrhnutá v priestorovo oddelenej časti naproti hlavnému vstupu do knižnice. Kaviareň by mala ponúknuť príjemné posedenie na terase či útulné priestory v mezaníne.

Vydanie kladného stanoviska znamená, že samospráva sa môže posunúť do ďalších stupňov povoľovacieho procesu. Rovnako dôležité bude aj zabezpečenie potrebných financií. Ak sa pôjde podľa modelu obnovy iných knižníc, významné zastúpenie by mohli mať externé zdroje financovania. Termíny realizácie zatiaľ nie sú známe. 

 

Knižnica Záhrebská. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

 

V ostatnom období bolo zrekonštruovaných viacero knižníc, pričom tieto úpravy boli zrealizované na mimoriadne vysokej úrovni. Jedným z vydarených projektov bola Staromestská knižnica na Záhrebskej ulici. Rekonštrukcia pod taktovkou Matúša Bišťana a Jakuba Števanka s nákladmi 491.000 eur priniesla originálny interiér aj nový pôdorys, založený na flexibilných regáloch, umožňujúcich presuny podľa potreby. 

Obnovu má za sebou aj knižnica na Vavilovovej ulici v Petržalke, umiestnená v štandardnom objekte z obdobia výstavby sídliska. Kľúčovým aspektom rekonštrukcie bolo otvorenie dispozície s cieľom presvetlenia priestorov a jeho prispôsobenie komunitným akciám. Využilo sa maximum z pôvodného vybavenia, a tak nevyhnutné zmeny budovy zabezpečil okrem zásadného pretvorenia pôdorysu, prevažne nový mobiliár a osvetlenie.

Obnova knižnice v Petržalke bola realizovaná na základe výsledkov participačného rozpočtu a dotácií z Fondu pre podporu umenia. Mestská časť sa na rekonštrukcii podieľala sumou 69.000 eur, Fond pre podporu umenia pridal 77.000 eur. Projekt dostalo na starosť architektonické štúdio NOIZ architekti. Spoluautorom projektu je Ing. arch. Martin Hudec. 

Obnova knižnice v Devínskej Novej Vsi je ďalším dôkazom, že mestské časti čoraz viac vnímajú potenciál knižníc ako miest stretávania sa, kultúrneho rastu a komunitného života. Citlivý zásah, ktorý reaguje na potreby návštevníkov a komunity, posúva knižnicu z funkčnej budovy k inšpiratívnemu priestoru. Ak sa projekt podarí zrealizovať podľa návrhu, môže sa stať vzorom pre ďalšie obnovy, ktoré nielen rekonštruujú, ale najmä kultivujú a aktivizujú verejný priestor.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube