Author photoMartina Gregová 13.10.2024 16:45

Ukážkový projekt záchrany industriálu. Mestečko pri slovenských hraniciach pripravuje projekt, aký je u nás nereálny

Projekty citlivých rekonštrukcií brownfieldov so zachovaním historických industriálnych objektov sú na Slovensku skôr zriedkavé. Ojedinelé pozitívne príklady možno nájsť v Bratislave či Košiciach, z iných miest však prichádzajú skôr správy o búraní. V susednom Česku, na druhej strane, vznikajú kvalitné projekty aj v menších a z pohľadu krajiny odľahlých mestách. Príkladom je pripravovaný zámer v Břeclavi neďaleko hranice so Slovenskom.

1. miesto. Zdroj: Pelčák a partner architekti

1. miesto. Zdroj: Pelčák a partner architekti

Mesto Břeclav v júli 2023 vyhlásilo architektonickú súťaž, ktorej cieľom bolo získanie novej podoby mestskej knižnice a verejného priestranstva, ktoré má budovu knižnice v budúcnosti obklopovať. Nové sídlo tejto inštitúcie sa má nachádzať v areáli bývalého cukrovaru, severne od Námestia T. G. Masaryka a zároveň v tesnej blízkosti nábrežia rieky Dyje.  

Podľa zadávateľa súťaže je riešené územie jednou z najvýznamnejších rozvojových lokalít mesta s vysokým potenciálom využitia. Zároveň ide o najväčší brownfield, nachádzajúci sa v centre Břeclavi. Mesto tiež v rámci súťažných podmienok deklarovalo, že sa jedná o poslednú rozsiahlu plochu, ktorá môže významným spôsobom obohatiť vybavenosť mesta verejnou infraštruktúrou. „Našim zámerom je revitalizovať postupne celý areál a zapojiť tak toto plnohodnotné územie do štruktúry mesta,” približuje v súťažných podkladoch.  

Nová mestská knižnica má vzniknúť v priestoroch bývalej Veľkej tržnice, ktorá je v súčasnosti nevyužívaná. Objekt Veľkej tržnice mal byť v súťažných návrhoch zachovaný a revitalizovaný. Existujúca halová budova dnes disponuje jedným nadzemným podlažím a je zastrašená architektonicky zaujímavým dreveným krovom.  

Galéria

  • Súčasný stav. Zdroj: Mesto Břeclav
  • Súčasný stav. Zdroj: Mesto Břeclav
  • 1. miesto. Zdroj: Pelčák a partner architekti
  • 1. miesto. Zdroj: Pelčák a partner architekti
  • 1. miesto. Zdroj: Pelčák a partner architekti
  • 2. miesto. Zdroj: re:architekti
  • 2. miesto. Zdroj: re:architekti
  • 3. miesto. Zdroj: Roman Brychta architekti

Nevhodne riešené je v súčasnosti aj okolie budovy. Nachádza sa tu parkovisko a verejná zeleň. Dnes tieto priestory obyvateľom mesta neposkytujú dostatočne funkčné ani estetické plochy na trávenie voľného času. „Prioritou je nájsť nové využitie pre existujúce objekty, vhodne dostavať voľné plochy a riešiť verejné priestranstvá vrátane využitia nábrežia rieky Dyje. Predpokladá sa multifunkčné využitie územia, svoje miesto by tu mala nájsť aj nová mestská knižnica. Na voľných priestranstvách je možné uvažovať o umiestnení vonkajšej tržnice a samozrejme verejnej zelene, rovnako ako o riešení chodníkov pre peších a cyklotrás,” žiadalo mesto.  

Do verejnej architektonickej súťaže sa zapojilo celkovo deväť autorských kolektívov. Odborná porota za najlepší návrh označila koncept od kolektívu Pelčák a partner architekti. Podľa odbornej poroty víťazný návrh „organizuje zadaný stavebný program veľmi racionálnym a úsporným spôsobom, bez nutnosti realizovať nové podzemné podlažia a bez zníženia úrovne 1.NP.” 

Okrem primárnej funkcie mestskej knižnice architekti v priestoroch bývalej Veľkej tržnice navrhli aj menšiu sálu, kaviareň a HUB. Jednotlivé priestory vďaka vhodne navrhnutej dispozičnej štruktúre môžu fungovať nezávisle od seba, no zároveň vedia byť v prípade potreby aj prepojené.

 

1. miesto. Zdroj: Pelčák a partner architekti

 

Zverejnené vizualizácie zároveň naznačujú zachovanie dreveného krovu a typickej tehlovej fasády objektu Veľkej tržnice. Vzhľadom na nové funkcie však dôjde k úprave a zväčšeniu okenných otvorov a predpriestoru budúcej knižnice. „Z hľadiska celkového urbanistického, architektonického aj dispozičného a prevádzkového riešenia je tento návrh hodnotený ako prehľadný, racionálny, úsporný, pritom však priestorovo atraktívny,” popisuje odborná porota.  

Predložené vizualizácie naznačujú aj úpravu verejného priestoru v okolí knižnice, ktorý sa po novom prepojí s neďalekou riekou. V nadväznosti na budovu knižnice bol navrhnutý pomerne rozsiahly vydláždený verejný priestor, ktorého súčasťou bude vysoká zeleň, vodný prvok aj časti určené pre pouličné športy. Po obvode vodného toku sa má tiahnuť peší a cyklistický ťah. Parkovanie prislúchajúce k objektu bude riešené pozdĺž neďalekej cestnej komunikácie. 

 

2. miesto. Zdroj: re:architekti

 

Na druhom mieste sa umiestnil návrh od autorského kolektívu re:architekti. „Koncepcia architektonického riešenia je postavená na zrozumiteľnom vložení novej hmoty pri zachovaní „čitateľnosti“ pôvodného objemu stavby. Všetky nadzemné podlažia sú tak navzájom prepojené v mieste pozdĺžneho foyera. Súdobá architektonická vrstva je od pôvodných konštrukcií oddelená aj materiálovo,” komentuje návrh odborná porota. Verejný priestor oproti víťaznému návrhu pracuje s väčšou mierou zelene v blízkosti vodného toku, avšak s menšou v bočnej časti riešeného územia.

Tretie miesto získal návrh od kolektívu Roman Brychta architekti. V tomto prípade odborná porota vyzdvihla najmä dopodrobna premyslený koncept udržateľnosti, ktorý zahŕňa prirodzené vetranie, energetické využitie rieky Dyje, hospodárenie s dažďovou vodou či podporu udržateľnej mestskej mobility.

Mesto Břeclav má podľa posledných údajov niečo málo pod 25-tisíc obyvateľov. Ide síce o významnú železničnú križovatku, napriek tomu je z pohľadu Česka malým regionálnym mestom. Aj napriek tomu sa rozhodlo pristúpiť k vypísaniu architektonickej súťaže na novú podobu mestskej knižnice, aká je zriedkavá aj v pomeroch našich najväčších miest. So zámerom navyše priamo súvisí revitalizácia jedného z najväčších brownfieldov v centre mesta. Mesto navyše investuje do verejného priestoru, pamiatok či technickej infraštruktúry. 

Len niekoľko kilometrov za slovenskými hranicami tak vzniká projekt, ktorý by bol v našich podmienkach absolútnym unikátom. Stále pritom ide o kultúrne a ekonomicky relatívne blízke Česko. Napriek tomu sa aj vďaka podobným súťažiam a zámerom nedá ubrániť dojmu, že rozdiely sa prehlbujú oveľa viac - v nesprospech Slovenska. 

 

(ČKA, Mesto Břeclav, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube