Otvorenie zážitkového centra World of Volvo bolo veľkou udalosťou nielen pre milovníkov áut. V novopostavenej budove si na svoje prídu tiež milovníci architektúry a nekonvenčných stavebných riešení. Drevostavba totiž vďaka niekoľkým konštrukčným prvkom posúva hranice dizajnu.
Výstavba drevostavieb má v škandinávskych krajinách naozaj silnú tradíciu. V spojitosti so stále silnejúcim apelom na väčšiu udržateľnosť v oblasti architektúry tak v Dánsku, Fínsku, Nórsku či Švédsku vznikajú viaceré ambiciózne projekty tohto typu. Mnohé z nich dokonca posúvajú hranice dizajnu na vyššiu úroveň, a to predovšetkým vďaka novým technológiám v oblasti stavebníctva.
Pred časom svet obletela napríklad správa o plánovanom začiatku výstavby projektu Stockholm Wood City. Ten má byť podľa mnohých odborníkov ukážkovým príkladom škandinávskej architektúry a urbanizmu 21. storočia, v ktorých je kladený silný dôraz na udržateľné riešenia, navrhnuté s ohľadom na funkčnosť a komfort pri ich užívaní.
Celková rozloha projektu dosahuje 250-tisíc metrov štvorcových. Ide teda o najväčší projekt mestskej výstavby v oblasti dreva, ktorý aktuálne vo svete prebieha. Po dokončení development prinesie do oblasti Sickle na juhu Štokholmu približne 2-tisíc nových bytov a 7-tisíc nových obchodných priestorov rôznych mierok. V lokalite nebude chýbať ani bohatá občianska vybavenosť či kancelárske priestory.
Vo švédskom meste Göteborg zas bolo 14.4.2024 otvorené nové centrum World of Volvo. Za jeho podobou stojí architektonické štúdio Henning Larsen, to isté štúdio, ktoré navrhlo aj projekt Stockholm Wood City. Celková podlažná plocha nového zážitkového centra dosahuje 22.000 metrov štvorcových.
Výber lokality vychádza z histórie samotnej spoločnosti Volvo. Práve vo švédskom meste Göteborgu bola automobilka v roku 1927 založená. „World of Volvo je náš spôsob, ako sa vrátiť do Göteborgu, kde to všetko začalo,” tvrdia zástupcovia spoločnosti.
Objekt sa nachádza v mestskej štvrti Event, známej vďaka množstvu múzeí a parkov. Neďaleko budovy World of Volvo tečie aj menšia rieka. Súčasťou rozvoja daného územia bola tiež výstavba päťpodlažného parkoviska s približne 1.500 parkovacími miestami. 10 % zo všetkých miest navyše ponúka elektrické nabíjačky.
Hlavným konštrukčným materiálom novej budovy zážitkového centra sa stalo lepené laminátové drevo a CLT panely. Ústredným architektonickým a konštrukčným prvkom sú tri centrálne umiestnené jadrá tvorené masívnymi drevenými stĺpmi, ktoré plynulo prechádzajú do strešnej konštrukcie. Svojím tvarom pripomínajú stromy. Použité CLT panely boli vyrobené z dreva zo Švédskych lesov. Lepená konštrukcia bola získaná zo smrekového rakúskeho dreva.
Podľa architektov z Henning Larsen dnes architektúra zažíva renesanciu dreva. World of Volvo bol podľa nich ideálnou príležitosťou posunúť hranice v tejto oblasti. „Dúfame, že tento projekt môže pomôcť stanoviť nový štandard a ukázať nové spôsoby, ako môžeme používať drevo v architektúre,” tvrdia.
Tvaroslovie jednotlivých stavebných prvkov, rovnako ako aj tvar na mieru navrhnutých častí nábytku či schodiskových priestorov, stavia na organických formách. To vo výsledku vedie k vizuálne veľmi zaujímavej architektúre a vnútorným priestorom.
Súčasťou novootvoreného zážitkového centra sú okrem výstavných priestorov tiež konferenčné a rokovacie sály, oddychové zóny a reštaurácia. Značnú časť interiéru zaberajú pobytové schody s výhľadom do okolitej zelene. Veľký dôraz bol zároveň kladený na flexibilitu jednotlivých priestorov. Súčasťou objektu je aj niekoľko menších terás.
Vizuálne prepojenie interiéru a exteriéru bolo podporené celopresklenou fasádou. Okrem samotnej budovy boli podľa návrhu známej dánskej spoločnosti vytvorené tiež exteriérové priestory v jej okolí. Výsledkom je verejný park plný zelene a odpočinkových plôch. Cieľom riešenia exteriéru je povzbudiť návštevníkov centra, aby „obývali krajinu tak, ako sa im páči“.
Aj napriek tomu, že použitie dreva v architektúre stelesňuje predovšetkým návrat k najtradičnejšiemu stavebnému materiálu, v škandinávskych krajinách sú takéto projekty často spojené s využívaním moderných metód a prístupov. Štúdio Henning Larsen s cieľom pretaviť svoje vízie do reality vytvorilo tím tých najlepších výskumníkov, inžinierov či výpočtových dizajnérov.
„Dizajn znamená vidieť zajtrajšok ako priestor pre príležitosti a vplyv. Vo svojich projektoch sa snažíme prekonávať zdanlivo nekonvenčné výzvy, ktorým svet v súčasnosti čelí. Kladieme otázky, hľadáme nové perspektívy, spochybňujeme status quo a zostávame v neustálom stave vývoja,” popisujú svoju prácu architekti.
(Henning Larsen, dezeen, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac