Author photoMartina Gregová 14.12.2024 18:45

Utajovaný bunker premenený na múzeum. Svedectvo temnej kapitoly európskej histórie ožíva v Dánsku

Bunker Regan Vest bol desaťročia ukrytý mimo zraku aj povedomia verejnosti. Priestory, do ktorých mala byť v prípade jadrového konfliktu evakuovaná aj samotná dánska kráľovná, dnes slúžia ako pripomienka obdobia studenej vojny. Na pôvodný účel okrem výstavy odkazuje aj novovybudovaná architektúra.

Autor: Rasmus Hjortshøj

Autor: Rasmus Hjortshøj

Približne 400 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Dánska sa nachádza rozľahlý komplex kedysi tajných atómových bunkrov. Postavený bol v roku 1960, v čase najväčšieho napätia v rámci tzv. studenej vojny. Bunkre mali slúžiť na evakuáciu dánskej vlády a samotnej kráľovnej v prípade, že by vypukla jadrová vojna. Regan Vest je najzachovalejším bunkrom svojho druhu v celej krajine.

Existencia tohto komplexu bola niekoľko desaťročí utajovaná. Verejnosti bola oficiálne odhalená až v roku 2012. Krátko na to bolo rozhodnuté o dobudovaní komplexu a o jeho sprístupnení širokej verejnosti. Pod taktovkou architektov zo štúdia AART v tejto oblasti vzniklo nové Múzeum studenej vojny. Jeho podlažná plocha, spolu so zachovaným podzemným bunkrom, dosahuje 6,7 tisíc metrov štvorcových.

Samotný evakuačný priestor, odolný voči jadrovým zbraniam, má rozlohu 5,5 tisíc metrov štvorcových. Jeho súčasťou bolo viac ako 230 miestností, v ktorých by sa pohodlne ubytovalo až 350 zamestnancov. „Nikdy predtým neexistovala taká zbraň. Vyžadoval sa preto úplne nový spôsob myslenia a plánovania,“ približuje návrh atómového krytu Bodil Frandsen, kurátorka múzea.

Galéria

  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autor: Rasmus Hjortshøj
  • Autorka: Adrienne Murray Nielsen
  • Autorka: Adrienne Murray Nielsen

Táto jedinečná kultúrna inštitúcia dnes pozostáva primárne zo štyroch novovybudovaných objektov. Návštevníci majú zároveň prístup do srdca bunkra, nachádzajúceho sa až 60 metrov pod zemou, a do pôvodnej rezidencie strážcu majáka. Podľa Andersa Tyrrestrupa, architekta zo štúdia AART, je Múzeum studenej vojny úplne jedinečné miesto, ktoré vytvára rámec pre dôležitú časť dánskej aj európskej histórie.

Nad povrchom architekti navrhli vstupnú halu a hlavnú výstavnú časť múzea. Aby návštevníkom čo najviac pripomenuli atmosféru samotných bunkrov, boli všetky novovybudované časti múzea navrhnuté ako úplne uzavreté objekty. Fasády z eloxovaného hliníka sa však dajú v určitých častiach otvoriť, vďaka čomu sa do interiéru dostane potrebné množstvo denného svetla.

„Objekty neodhaľujú svoj obsah hneď, a vzbudzujú tak zvedavosť návštevníkov už od samotného príchodu. Architektúra múzea je súčasťou úplného zážitku pre návštevníka, ktorý sa vyznačuje osobitým mystickým a historickým tajomstvom,“ približuje zámer Anders Tyrrestrup zo spoločnosti AART.

Múzeum pozostáva zo siedmich výstavných sekcií, ktoré majú za úlohu návštevníkom priblížiť rôzne pohľady na studenú vojnu – od strachu z jadrových zbraní až po vojnové scenáre v prípade vypuknutia ozbrojeného konfliktu. V centrálnej časti výstavnej budovy je navyše umiestnený zmenšený model bunkra. Podobne ako pri fasádach jednotlivých objektov je aj interiér navrhnutý v tmavých farbách a materiáloch pripomínajúcich podzemný bunker.

Priestory vojenského komplexu sú navyše do dnešného dňa vybavené pôvodným nábytkom či elektronikou zo 60. rokov 20. storočia. Vďaka tomuto detailu sa zážitok z návštevy múzea stáva omnoho autentickejším. Ide o jeden z mála dánskych atómových krytov, ktorý je dodnes vybavený pôvodným zariadením.

Do múzea má ročne povolený vstup len 50 tisíc návštevníkov. Celá prehliadka, vrátane podzemných častí, zaberie zhruba hodinu a pol a je potrebné absolvovať ju so sprievodcom. Výstavy zahŕňajú aj kino studenej vojny s krátkymi filmami a reportážami, ktoré bežia v slučke. Neďaleko múzea sa nachádza tiež dom inžiniera, ktorý bunker spravoval až do roku 2010.

„Regan Vest predstavuje jedinečnú stavebnú kultúru, ktorá stelesňuje sociálny príbeh o studenej vojne, ktorý nebol nikdy predtým vyrozprávaný. Projekt poskytuje prístup k pôvodnému bunkru, zatiaľ čo pridané stavby boli postavené s rešpektom k oblasti a so zameraním na silný príbeh, ktorý sa za ňou skrýva,“ opisuje Nina Kovsted Helk, CPO spoločnosti Realdania.

Vojenské bunkre, obranné objekty či atómové kryty tvoria dôležitú, aj keď často pred zrakmi dobre ukrytú, súčasť našej histórie a architektúry. Na našom území bolo v 30. rokoch 20. storočia vybudovaných niekoľko stoviek obranných objektov. Dnes ich pozostatky nájdeme predovšetkým v hraničných mestách po celom Slovensku.

Patrí medzi ne napríklad Bunker B-S 10, ktorého posádku tvorilo v 30. rokoch 10 vojakov. Až do roku 2017 existoval v podstate bez povšimnutia. Dnes sa v ňom môžete ubytovať. Jeho súčasťou je menšia kuchynka, spacia časť so sprchou a ďalšia spacia časť, v ktorej sa nachádzajú poschodové postele a spanie v hamokoch. Podľa slov architektov projekt obsahuje len nábytok potrebný na prežitie. V bunkri sa bez problémov vyspí šesť až osem návštevníkov.

 

(archdaily, BBC, AART, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube