Author photoMartina Gregová 03.11.2024 19:30

Slovenskí študenti bodujú v zahraničí. Diplomová práca mení ropnú plošinu na symbol udržateľnosti a inovácií

Tomáš Rausz, absolvent Fakulty architektúry a dizajnu STU, získal Cenu profesora Jozefa Lacka za najlepšiu diplomovú prácu na Slovensku. Svoj projekt revitalizácie ropnej plošiny premenil na víziu ekologického dátového centra a zaujal aj odbornú porotu za hranicami. Jeho návrh oceľového ostrova bodoval aj v prestížnej súťaži Young Architects Competition. Rauszov úspech potvrdzuje potenciál slovenských architektov presadiť sa na svetovej scéne.

Zdroj: Tomáš Rausz

Zdroj: Tomáš Rausz

V druhej polovici septembra trojčlenná odborná porota v zložení Daniel Bartoš, Andrea Macejková a Matej Honč vyhlásila výsledky najprestížnejšej študentskej súťaže na Slovensku, ktorá sa udeľuje absolventom architektonických škôl naprieč celou krajinou. Cena profesora Jozefa Lacka bola udelená už po 34. krát. Tento rok bolo nominovaných celkovo 17 absolventských projektov.

Najsilnejšie zastúpenie mala už tradične Fakulta architektúry a dizajnu STU, z ktorej pochádzalo až osem z 17 nominovaných diel. Tomáš Rausz, jeden z absolventov FAD STU, získal za svoju prácu Oceľový ostrov – revitalizácia ropnej plošiny hlavnú odmenu. Cena prof. Jozefa Lacka 2024 mu bola udelená za najkvalitnejšie a komplexné naplnenie požadovaných kritérií súťaže o najlepšiu diplomovú prácu v aktuálnom akademickom roku.

Krátko na to prišiel aj ďalší úspech – absolvent FAD STU získal prvé miesto v súťaži Young Architects Competition (YAC), považovanej za jednu z najprestížnejších kompetícií pre mladých architektov na svete. Témou posledného ročníka bolo možné budúce využitie pobrežných ropných plošín po skončení ťažby. Idea vzišla z unikátneho stavebného stvárnenia týchto priemyselných stavieb, ako aj z vysokých nákladov spojených s ich úplným odstránením v čase, keď prestanú plniť svoju primárnu funkciu.

Galéria

  • Zdroj: Tomáš Rausz
  • Zdroj: Tomáš Rausz
  • Zdroj: Tomáš Rausz
  • Zdroj: Tomáš Rausz
  • Zdroj: Tomáš Rausz
  • Zdroj: Tomáš Rausz

„Otázka vyraďovania takýchto objektov z prevádzky so sebou prináša legislatívne vákuum, pretože na medzinárodnej úrovni neexistuje jednotná a presvedčivá vízia o budúcnosti týchto zariadení,“ uvádza sa v podmienkach študentskej súťaže. „Môžu tieto plošiny nájsť nový význam vo veku dekarbonizácie a environmentálnej udržateľnosti?“ znie základná otázka.

Ako tvrdí Tomáš Rausz, jeho návrh sa opiera o dôkladné analýzy problematiky a prináša pragmatické riešenia aktuálneho problému početnej dekomisie ropných plošín. Vo svojom projekte nahradil pôvodnú funkciu objektu ropnej plošiny konceptom dátového centra, postaveného na princípe imerzného chladenia serverov. „Novotvar prijíma a zvýrazňuje ikonický výraz hustej spleti konštrukcií a vybavenia, ktoré definujú architektonický charakter existujúcich ropných plošín,“ vysvetlil prístup k zadaniu.

Pri návrhu novej funkcie sa absolvent FAD STU zameral predovšetkým na ekonomický zmysel celého projektu. „Podstata týchto stavieb spočíva v generovaní zisku z ťažby ropy. Aby bola nová funkcia pre vlastníkov plošín zaujímavá, musí dávať hlavne ekonomický zmysel. Dátové centrum vytvára produkt, ktorého distribúcia vyžaduje iba internetový kábel. V kombinácii s kvalitným zdrojom energie a efektívnym spôsobom chladenia môže byť realistickou alternatívou pre využitie týchto stavieb,“ opisuje.

Hlavný architektonický koncept objektu vychádza z troch základných princípov. Prvým je oceľová konštrukcia, ktorá prenáša novonavrhované zaťaženie na princípe exoskeletu. Do tejto konštrukcie bol vložený box, do ktorého autor projektu umiestnil všetky navrhované funkcie. Posledným princípom bolo vytvorenie kontrastov. V exteriéri ho zabezpečuje práve kombinácia výrazne priemyselnej konštrukcie a jednoduchej hmoty boxu. V interiéri je kontrast vytvorený prostredníctvom farebného a materiálového riešenia.

Z funkčného hľadiska novotvar prináša do Jadranského mora serverovú farmu, ubytovanie, potrebné technické vybavenie a relaxačnú zónu. Autor projektu myslel aj na ekologickú stránku ideového návrhu. „Funkcia, ktorá nepotrebuje častý zásah človeka a nie je závislá na každodennej obsluhe lodnou dopravou, vytvára bezpečnejšie prostredie pre rozkvet antropogénnych koralových útesov na spodnej konštrukcii plošiny,“ vysvetľuje.

Okrem skvele zvládnutej architektonickej stránky má práca aj excelentnú grafickú úroveň a je prehľadne štrukturovaná, čo ocenil aj oponent práce, architekt Viliam Zajíček. Diplomová práca Tomáša Rausza vznikla v rámci 25. vertikálneho ateliéru, ktorý už tretí rok po sebe vedú architekti z medzinárodne uznávaného ateliéru BIG. Ide o súčasť partnerstva spoločnosti ESET s FAD STU v Bratislave, ktoré vzniklo po tom, ako sa BIG stali víťazmi medzinárodnej súťaže a pripravujú projekt novej centrály spoločnosti ESET Campus na bratislavskej Patrónke.

„Najviac si cením ľudský prístup a ochotu odovzdávať hodnotné know-how študentom. Naše konzultácie nás inšpirovali uvažovať o architektúre nielen ako o slovenskej, ale aj európskej a svetovej. Motivovali nás mať prehľad a nebáť sa tvoriť aj za hranicami,“ opisuje svoje skúsenosti z vertikálneho ateliéru úspešný absolvent.

Úspech na lokálnej scéne, rovnako ako aj za hranicami našej republiky, potvrdzuje výnimočnosť diplomovej práce s názvom Oceľový ostrov – revitalizácia ropnej plošiny, ktorá vznikla na pôde bratislavskej fakulty. Aj keď k realizácii podobných projektov pravdepodobne v dohľadnej dobe nedôjde, vzhľadom na ich pomaly končiace prevádzky po celom svete je podľa Tomáša Rausza testovanie ich možných budúcich funkcií dôležité už dnes.

 

(FAD STU, CRZP, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube