Author photoMartina Gregová 24.10.2024 20:00

Výstavba v národnom parku s rešpektom. Krajina bojujúca s predsudkami pripravuje atraktívne projekty, aké by mohlo mať aj Slovensko

Prehnané stavebné zásahy do jedinečného prírodného prostredia sa takmer vždy stretávajú s vlnou kritiky. Ak však architekti citlivo narábajú s lokalitou a vedia dodržať vysoké požiadavky, kladené na udržateľnosť či opatrné zachádzanie s existujúcimi hodnotami, môže aj nový vstup pôsobiť vhodne. Takýto projekt sa plánuje aj v tradične zaznávanej krajine, ktorá ale napreduje a ukazuje rešpekt k prírode, spojený s potrebou vzdelávania a informovania.  

NP Vjosa River. Zdroj: CEBRA

NP Vjosa River. Zdroj: CEBRA

Albánska architektúra zažíva v posledných rokoch rapídny vzostup. Koncom minulého roka bola dokončená rekonštrukcia jednej z najznámejších brutalistických budov v Tirane. Okolie známej tiranskej pyramídy sa vďaka návrhu od holandského štúdia MVRDV po novom stalo miestom pre oddych a stretávanie sa. Svoje vnútorné priestory táto pamiatka ponúkla viacerým kaviarňam, štúdiám či kanceláriám pre začínajúce podniky.  

Krátko po dokončení projektu tiranskej pyramídy mesto oznámilo aj výsledky ďalšej architektonickej súťaže. V novej štvrti severne od centra albánskej metropoly sa vďaka nej čoskoro objaví realizácia od známeho česko-slovenského architektonického štúdia Chybik + Kristof. Hlavným cieľom tohto projektu je podľa architektov zvýšenie životnej úrovne obyvateľov a upriamenie pozornosti na Tiranu ako modernú metropolu. Nová výšková budova má mať 83 metrov. Väčšina podlaží má plniť funkciu obytných priestorov. Byty budú doplnené o kancelárske a obchodné priestory. 

Tirana podobnými projektmi ukazuje svoju modernú orientáciu a snahu premeniť sa na vyspelú európsku metropolu. Okrem spomínaných projektov sa tu v súčasnosti realizujú aj iné projekty výškových budov, mrakodrapov či rovno celých nových štvrtí. Vedenie mesta je zas známe svojimi snahami o zlepšenie verejného priestoru v okolí škôl alebo opravou parkov.

Galéria

  • NP Vjosa River. Zdroj: CEBRA
  • NP Vjosa River. Zdroj: CEBRA
  • NP Vjosa River. Zdroj: CEBRA
  • NP Butrint. Zdroj: Brick Visual
  • NP Butrint. Zdroj: Brick Visual
  • NP Slovenský kras. Zdroj: N/A
  • NP Slovenský kras. Zdroj: N/A

Pozitívne správy však neprichádzajú len z hlavného mesta Albánska. V roku 2023 bol v krajine založený nový národný park s názvom Vjosa River National Park. Ide o prvý riečny národný park v Európe, ktorého primárnym cieľom je chrániť prirodzenú biodiverzitu rieky spolu s jej základnou ekologickou štruktúrou, podporovať environmentálne procesy a podporovať vzdelávanie a rekreáciu v jej okolí. Tá je pritom neregulovaná od prameňa až po ústie do mora. 

V prípade Vjosa River National park ide celkovo o 1.175 druhov, ktoré sú vďaka založeniu tohto národného parku lepšie chránené. Vznik národného parku podporili mnohé organizácie vrátane značky Patagonia a Medzinárodnej únie na ochranu prírody. „Celkovo je cieľom projektu podporiť pozitívne synergie a interakcie medzi ľudskou činnosťou a prírodným svetom podporou úsilia o ochranu prírody,” opisuje správca parku. 

Práve v tomto jedinečnom prírodnom prostredí má v nasledujúcich rokoch vzniknúť multifunkčné návštevnícke a informačného centrum. Jeho návrhom bolo poverené dánske architektonické štúdio CEBRA. To sa v minulosti zameriavalo prevažne na dánsku architektúru a urbanizmus. Okrem lokálnych projektov je štúdio spájané aj s niekoľkými zrealizovanými projektmi v Abú Zabí. 

Návrh návštevníckeho a informačného centra zahŕňa vybudovanie troch úplne nových budov. Umiestnené majú byť v dostatočnej vzdialenosti od rieky, na vyvýšenom mieste. Vďaka zvolenej polohe toto centrum ponúkne návštevníkom národného parku ničím nerušený výhľad na okolitú scenériu a jedinečnú krajinu.

Vďaka kopcovitej krajine a zeleným strechám sú plánované budovy pri pohľade od rieky takmer úplne ukryté. Súčasťou objektu majú byť podľa slov architektov najmä vzdelávacie priestory, výskumné zariadenia, výstavné plochy, obchodíky a kaviareň. Cieľom je prilákať do lokality viac turistov a zároveň ich lepšie oboznámiť s jedinečnosťou tohto chráneného územia. Tým, že objekt ponúka vzdelávacie príležitosti pre turistov a miestnych obyvateľov, dizajn podporuje zmysluplnú interakciu s jedinečným ekosystémom národného parku. 

Vjosa River National Park však nieje jediným albánskym chráneným územím, ktoré vďaka architektonickej súťaži onedlho získa kvalitnú architektúru. V roku 2023 boli vyhlásené aj výsledky súťaže na nové návštevnícke centrum pre národný park Butrint, ktorý je zapísaný aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Víťazný návrh pochádza od spoločnosti Kengo Kuma & Associates. Aj v tomto prípade projekt využíva svoju polohu tým, že sa otvára smerom k panoramatickým výhľadom na ústie rieky a jazero. Rovnako ako v prípade parku Vjosa, aj tu sa nové budovy opticky takmer úplne stratia v okolitej prírode.  

Obdobné návštevnícke centrum, ktoré vhodne reaguje na danosti prírodnej krajiny národného parku, sa plánuje aj na území NP Slovenský kras. Na jeho podobu bola v minulom roku vypísaná architektonická súťaž, ktorú vyhral návrh od štúdia N/A. „Výsledná forma vychádza zo snahy o vnesenie určitej jemnosti / náhodnosti / prírodnosti do témy budovy návštevníckeho centra. Po technicko-konštrukčnej stránke sa predpokladá, že realizácia návrhu si bude vyžadovať atypické detaily, ktoré budú výzvou, avšak sú považované za realizovateľné," komentuje odborná porota. 

Okrem Slovenského krasu sa nové návštevnícke či ekovýchovné centrá plánujú aj v Národnom parku Veľká Fatra, pri Demänovskej jaskyni slobody či v Národnom parku Malá Fatra. S ohľadom na komplikovanú situáciu v súvislosti s ďalším vývojom slovenských národných parkov je ale ďalší vývoj týchto projektov nejasný. Je celkom možné, že napriek veľkej príležitosti získať kvalitné centrá bude musieť slovenská spoločnosť len obdivovať atraktívne realizácie, vznikajúce v krajinách, doteraz považovaných za zaostalé. 

 

(Archdaily, YIM.BA) 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube