Loft v rezidenčnom projekte Ružový mlyn vznikol v priestoroch bývalej industriálnej stavby v Piešťanoch, ktorej vysoké stropy vytvorili ideálny základ pre odvážne architektonické riešenie. Nová podoba bytu podčiarkuje filozofiu známeho slovenského ateliéru Kilo Honč, ktorý sa nebojí experimentovať s vnímaním interiéru. Výsledkom je bývanie, ktoré vybočuje zo zaužívaných štandardov a ponúka dynamický, podnetný priestor na každodenný život.
Autor: Matej Hakár
Tvorba architektonického štúdia Kilo Honč sa vyznačuje minimalistickým dizajnom, decentnými materiálovými kombináciami a špecifickými priestorovými riešeniami. V minulosti známy slovenský ateliér za svoju tvorbu získal niekoľko architektonických ocenení či nominácií na viaceré ceny.
V roku 2021 odborná porota v rámci ceny CE ZA AR vyhodnotila ich projekt s názvom 1903 ako najlepšiu interiérovú realizáciu. O rok neskôr sa o získanie rovnakého ocenenia architekti usilovali s projektom Panelák. V medzinárodnom meradle zas zaujali odbornú porotu svojím projektom Apartmány Svätoplukova a stali sa tak laureátmi ceny Big See Interior Design Award.
„Je pre nás dôležité vytvárať priestory, ktoré nás podnecujú k tomu, aby sme vedome robili nejaké aktivity, a niekedy je to možno aj cez nejaký diskomfort. Nie je pre nás dôležité ten priestor nastavovať tak, aby bolo jeho používanie a fungovanie v ňom také jednoduché, že mu nemusíme venovať pozornosť,“ opísal filozofiu štúdia Matej Honč v podcaste How I Met My Architect.
Jedna z najnovších realizácií ateliéru Kilo Honč sa nachádza na Hurbanovej ulici v Piešťanoch. Loft s podlažnou plochou 80 metrov štvorcových prešiel pod taktovkou skúsených architektov rozsiahlou rekonštrukciou, ktorej výsledkom je unikátne bývanie s viacerými kvalitami. Projekt dostal názov Pink Mill Apartment.
Riešený interiér je súčasťou rezidenčného objektu Ružový mlyn, ktorý vznikol rekonštrukciou a prestavbou národnej kultúrnej pamiatky priemyselného charakteru. Súčasťou objektu je celkovo 73 bytov. Obytné priestory sa vďaka industriálnemu charakteru stavby vyznačujú špecifickou výškou 3,5–4,7 metra, čo je samo osebe dobrým základom pre bývanie s unikátnou atmosférou.
Pôvodne byt pozostával z priestrannej dennej miestnosti, dvoch izieb, kúpeľne, toalety a vstupnej chodby. „Dizajn debariérizuje priestor a zbavuje sa tmavých, dlhých chodieb vo vnútri dispozície. Vytvárame krajinu priestorov a medzipriestorov,“ začínajú opis projektu jeho autori. Súčasťou rekonštrukcie bolo okrem odstránenia niekoľkých nenosných priečok aj pridanie druhej úrovne, takzvaného plató. Vďaka nemu sa podlažná plocha bytu zväčšila o viac ako 17 metrov štvorcových.
Po rekonštrukcii byt pozostáva z dennej miestnosti, ku ktorej prislúcha čiastočne otvorená kúpeľňa a vstupná zóna, dvoch samostatne fungujúcich izieb a centrálne situovaného WC. Plató, na ktoré sa obyvatelia bytu dostanú cez rebrík, slúži ako doplnkový oddychový priestor. „Baví nás striedanie intimity a otvorenosti, svetla a tieňa, momenty prekvapenia. Keď nevieme, čo nás čaká za rohom, alebo keď odsunieme dvere či odhrnieme záves,“ približujú architekti.
Denná miestnosť sa delí na neštandardne riešenú obývaciu izbu bez televízora, no zato s rozsiahlou knižnicou, jedálenský kút a menšiu kuchynku situovanú vedľa vstupu do bytu. Materiálovo dominantnými prvkami sa stal betónový strop a drevené plató.
Obe prvky v priestore dobre vyniknú vďaka minimalistickej palete materiálov použitej vo zvyšku dennej miestnosti. V interiéri prevláda najmä biela farba. Celkovú atmosféru dotvára dostatok zelene a nerezová kuchynská linka bez horných skriniek.
Medzi najviac netradičné riešenia v byte jednoznačne patrí kúpeľňová časť s dominantným sprchovým kútom. Dôraz na tento priestor bol upriamený použitím maloformátového obkladu s modrou škárovkou, ktorá je viditeľná aj z obývacej izby.
„Máme radi, keď nemožno priestory presne definovať, keď sa hranice stierajú a funkcia priestoru je do istej miery premenlivá. Keď si čítame knižku vo výške, hojdajúc nohami vo vzduchu, a pozeráme, ako sa sťahuje plátno na projektor. Bude filmový večer,“ uvádzajú architekti.
Byt v rezidenčnom projekte Ružový mlyn stiera viaceré hranice pevne zakotvené pri návrhu tradičných obytných priestorov. Otvorenie dispozície, pridanie ďalšej pochôdznej úrovne a presah funkčných náplní premieňa byt so štandardnou developerskou dispozičnou schémou na interiér, ktorý je unikátny v mnohých ohľadoch. Na obdobných princípoch architekti v minulosti navrhli aj interiér bytu Grösslingova na rovnomennej bratislavskej ulici.
(Archdaily.com, Kilo Honč, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac