Author photoMartina Gregová 14.01.2025 12:15

Budúcnosť mestského bývania: Mikrobyty budú pribúdať, z komfortu ubudnúť nemusí

Bývanie v takzvaných mikrobytoch sa stáva čoraz využívanejším riešením, najmä v mestských oblastiach, kde je každý meter štvorcový vzácny a ceny nehnuteľností rastú závratnou rýchlosťou. Majitelia malometrážnych bytov kladú na architektov náročné požiadavky – každý centimeter musí byť funkčne využitý, pričom nesmie chýbať estetika a pohodlie. Hodnotné príklady ukazujú, že tieto kritériá možno spolniť.

Autor: Radek Úlehla

Autor: Radek Úlehla

Štartovacie byty pre mladé rodiny predstavujú špecifickú kategóriu bývania, ktorá si vyžaduje kreatívne a efektívne riešenia zo strany architektov. Tieto byty s menšou podlahovou plochou, spravidla do 50 metrov štvorcových, musia spĺňať niekoľko kľúčových požiadaviek, ako sú funkčnosť, komfort, ale aj estetika.

Hlavnou výzvou pri návrhu takýchto bytov je maximálne využitie každého štvorcového metra. Architekti často čelia dileme, ako zabezpečiť dostatok úložných priestorov, plnohodnotnú kuchyňu, komfortnú spálňu či flexibilnú obývaciu zónu, a to všetko v obmedzenom priestore. V neposlednom rade hrá dôležitú úlohu aj ekonomická stránka. Štartovacie byty by mali byť cenovo dostupné, no zároveň nekompromisné z hľadiska kvality bývania.

S podobným zadaním sa museli popasovať aj architekti z českého ateliéru Důmysl. Zadaním projektu s názvom Hradešínská bol návrh interiéru malometrážneho bytu o rozlohe 38 metrov štvorcových, ktorý sa nachádza na najvyššom podlaží bytového domu na jednej z najkrajších ulíc v pražskej štvrti Vinohrady.

Galéria

  • Autor: Radek Úlehla
  • Autor: Radek Úlehla
  • Autor: Radek Úlehla
  • Autor: Radek Úlehla
  • Autor: Radek Úlehla
  • Autor: Radek Úlehla
  • Autor: Radek Úlehla
  • Zdroj: Ateliér Důmysl

Prvý krok v rámci návrhu predstavovala úprava dispozičného riešenia. Pôvodne sa pri vstupe do bytu nachádzala kuchyňa, z ktorej sa vstupovalo do dennej miestnosti aj priľahlej kúpeľne. Oproti vstupu na terasu bol umiestnený čiastočne otvorený šatník. Architekti, ktorí mali rekonštrukciu na starosti, sa rozhodli zbúrať všetky nenosné priečky a celý byt tak viac spriechodniť.

Na mieste bývalej kuchyne sa dnes nachádza vstupná hala s dostatkom úložného priestoru aj vstavaným sedením. Do kúpeľne sa vstupuje cez skryté dvere, ktoré ďalej nadväzujú na vysoké moduly kuchynskej linky. Pracovná plocha kuchyne je riešená cez nízke moduly a barový ostrov. Ten zároveň slúži ako hlavné jedálenské sedenie a pracovný kút v jednom.

V dennej miestnosti sa po novom nenachádza gauč ani kreslá. Zvyšok miestnosti slúži ako spálňa s pridaným úložným priestorom nad posteľou. Celý byt je vďaka otvoreniu dispozície dostatočne presvetlený skrz okná smerujúce na priľahlú terasu o rozlohe 25 metrov štvorcových. Pôvodné okná boli počas rekonštrukcie nahradené novými replikami, ktoré zachovávajú charakter staršieho bytu.

Zmenou prešla aj kúpeľňa. Kým v pôvodnom stave disponovala vaňou, umývadlom, WC aj priestorom na práčku, po novom sa v nej nachádza sprchový kút, umývadlo a WC. Práčka bola v rámci návrhu premiestnená do úložných priestorov na chodbe.

K presvetleniu bytu prispieva tiež zvolená paleta materiálov. Značná časť nábytku na mieru bola navrhnutá v bielej farbe, prípadne v svetlom drevodekore. Industriály charakter bytu následne podčiarkujú čierne detaily v podobe svietidiel, menších solitérov, kúpeľňovej armatúry či doplnkov.

 

Autor: Radek Úleha

 

Špecifickú atmosféru sa do interiéru podarilo vniesť aj vďaka odhaleniu stropných betónových konštrukcií, tehlovej steny a vďaka liatej betónovej stierke, ktorá sa tiahne celou podlahovou plochou bytu. V podlahe je po novom integrované aj kúrenie.

„Zvolený jednoduchý industriálny koncept je pre tento typ dispozície a situácie klientov ideálnym riešením štartovacieho bývania,“ uvádzajú architekti. „Aj vďaka ich prístupnosti voči všetkým tvorivým nápadom sa podarilo interiér dobre prepojiť s terasou, ktorá je so svojím jedinečným výhľadom jedným z veľkých prínosov bytu,“ dodávajú na záver.

Vďaka premyslenej zmene dispozície, otvoreniu celého priestoru a zvolenej palete materiálov sa štúdiu Důmysl podarilo vytvoriť nielen dizajnové, ale aj plne funkčné bývanie pre mladý pár. To všetko aj napriek menšej podlažnej ploche, ktorá v tomto prípade nepresahuje ani 40 metrov štvorcových.

Obytné priestory s malou podlažnou plochou sa pôvodne začali objavovať vo svete ako núdzové riešenie pre ľudí v mestách, kde bývanie nebolo cenovo dostupné alebo ho nebol dostatok. Dnes ich často navrhujú skúsení architekti, čo dovoľuje vznik atraktívnych priestorov na život. Čoraz častejšie sa tento trend dotýka aj menších metropol, ako je Praha či dokonca Bratislava.

Za zmienku stojí napríklad interiér o veľkosti 31 metrov štvorcových v obytnej novostavbe Nová Vajnorská či Byt s modrým schodiskom o rozlohe 35 metrov štvorcových, ktorý sa nachádza v centre Prahy. Spolu s projektom Hradešínská a mnohými ďalšími dokazujú, že aj menšie byty môžu mať svoje čaro a ponúkať vysokú kvalitu bývania.

 

(Ateliér Důmysl, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube