Obmedzený rozpočet pri rekonštrukcii bytu či domu so sebou často prináša nutnosť robiť kompromisy. Ak však takéto priestory vznikajú v spolupráci so špičkovými architektmi, ich výsledkom môžu byť naozaj nápadité priestorové či produktové riešenia. A to dokonca aj vtedy, keď rekonštrukciou prechádza byt s relatívne malou podlažnou plochou.
Autorka: Iveta Kulhavá
Tento rok, ako už tradične, boli v rámci česko-slovenského ocenenia Interiér roku najpočetnejšie zastúpené súkromné rezidenčné projekty. Vzhľadom na tento fakt im už roky patria tri súťažné kategórie. Prihlásené interiéry rodinných domov či bytov môžu súťažiť v kategóriách Súkromný interiér (novostavba), Súkromný interiér (rekonštrukcia) a Súkromný interiér (nízkonákladové bývanie).
V poslednej zmienenej kategórii sa nachádzajú diela, pri ktorých bol rozpočet na realizáciu nižší, než je pre daný typ a veľkosť priestoru obvyklé. Realizácia týchto interiérov je vzhľadom na obmedzené financie stále výzvou, ktorá však vďaka spolupráci so skúsenými architektmi často prináša nápadité priestorové, materiálové či produktové riešenia.
V ostatnom ročníku prestížneho interiérového ocenenia sa víťazom kategórie Nízkonákladové bývanie stal projekt s názvom Byt s modrým schodiskom. Ide o garsónku s rozlohou 35 metrov štvorcových, ktorá sa nachádza v centre Prahy. Celkové náklady na jej rekonštrukciu sa vyšplhali na 385.000 českých korún, čo predstavuje približne 15.550 eur.
Za návrhom novej podoby pražskej garsónky stojí architektonický ateliér New Architecture, ktorý vedie Jakub Žoha. Ateliér okrem projektu Byt s modrým schodiskom navrhol aj projekt Jak bydlíme my, ktorý v rámci ocenenia získal cenu verejnosti.
Pražská garsónka s rozlohou 35 metrov štvorcových sa po novom vyznačuje netypickým dispozičným riešením. Architekti podľa vlastných slov nechceli navrhnúť klasickú garsónku, kde je spanie na očiach hneď pri vstupe do priestoru alebo priamo súčasťou obývacej izby. Tento zámer sa pretavil do pridania horného podlažia (mezanínu), určeného výhradne na spánok, zatiaľ čo spodné podlažie slúži všetkým ostatným funkciám.
Dôležité bolo tiež zachovanie správnych proporcií pridaného podlažia a zachovanie vzdušnosti spodnej časti bytu, ku ktorej navyše prislúcha pomerne rozľahlá terasa. Byt bol od začiatku navrhovaný s cieľom prenajímania. V rámci rekonštrukcie boli odstránené niektoré priečky, čím vznikol otvorenejší priestor.
Naľavo od hlavného vstupu je situovaná úložná skriňa a kúpeľňa s WC, umývadlom a rohovým sprchovým kútom. Vstupná hala plynulo prechádza do dennej miestnosti. Jej súčasťou je jedálenský stôl pre štyri osoby, malá kuchynka a sedačka.
Podstatnú časť spodného priestoru zaberá výrazné modré schodisko, ktoré umožňuje výstup do spacej časti. Na horné podlažie sa možno dostať aj menej nápadným modrým rebríkom. Podľa autora návrhu možno túto časť vďaka dostatočnej svetlej výške využívať aj ako pracovňu.
Obytný priestor garsónky je spojený s priľahlou terasou, ktorú architekti rozčlenili do niekoľkých výškových úrovní. „Vyššia úroveň je viac na slnku a nabáda na leňošenie na pohodlnom sedacom nábytku. Nižšia úroveň, ktorá je takmer v kontakte s kuchyňou, funguje ako letná jedáleň,“ popisuje Jakub Žoha.
Okrem netradičného dispozičného riešenia interiér zaujme tiež zvoleným materiálovým riešením. „Výrazné sýte farby v duchu českej trikolóry sa stali hlavným prvkom interiéru bytu v centre Prahy. Aj preto bola originalita a zároveň praktickosť dôležitým prvkom návrhu,“ popisuje architekt. Pri výbere farieb čerpal inšpiráciu zo svojich ciest po Južnej Amerike.
Dominantnou farbou interiéru je kráľovská modrá, ktorá bola použitá na celej vloženej konštrukcii, ako výmaľba v spacej časti, obklad v kuchyni či na jednej zo stien priľahlej terasy. Červená farba dominuje vstupnej hale.
K ekonomickosti celého návrhu prispel aj výber niektorých kusov nábytku. Nové prvky boli doplnené o kúsky, ktoré majiteľ bytu vlastnil už predtým. „Návrh pracuje s mottami ako ReThink a ReUse, ktoré architekt dlhodobo uplatňuje vo svojej tvorbe,“ popisuje majiteľ štúdia New Architecture.
Garsónka, ktorá získala ocenenie Interiér roku v kategórii Nízkonákladové bývanie, sa už pred rekonštrukciou vyznačovala niekoľkými aspektmi, ktoré umožnili vznik tohto jedinečného projektu. Kľúčová bola predovšetkým dostatočná svetlá výška bytu a možnosť odstránenia priečok. K jedinečnej atmosfére prispela aj atypická terasa, ktorá funkčne a materiálovo dopĺňa vnútorné priestory bytu. Interiér bol navrhnutý nielen ako netradičný, ale aj ako praktický a pohodlný.
(Interiér roku, Jakub Žoha instagram, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac