Author photoSimona Schreinerová 31.10.2024 11:01

Na legendárnom mieste rastie tráva. Amfiteáter na Búdkovej mali nahradiť byty, ich budúcnosť je otázna

Horský park v Starom Meste patrí k výnimočným prírodným prvkom. Jedinečný je aj svojou polohou, keďže sa nachádza prakticky v centre mesta. Ide o vyhľadávanú rekreačnú lokalitu, ktorú v minulosti dopĺňal amfiteáter na Búdkovej. Dnes je na jeho mieste len smutné prázdno. 

Zdroj: Nice Architects

Zdroj: Nice Architects

Amfiteáter v Horskom parku bol postavený v roku 1984. V 80. a 90. rokoch bol dejiskom mnohých koncertov, filmových premietaní, ale aj kultúrnych a spoločenských podujatí. Z hviezd vtedajšej hudobnej scény tu svoje koncerty odohrali napríklad Modern Talking, Faith No More či slovenské kapely ako Tublatanka alebo Elán.

Organizovanie koncertov a festivalov postupne utíchalo a približne od roku 2000 slúžil amfiteáter najmä na premietanie filmov pod holým nebom. Posledné premietanie sa uskutočnilo v roku 2005. Amfiteáter pre rozličné pódiové vystúpenia a letné filmové predstavenia mal kapacitu takmer 10-tisíc miest, z toho 6.550 miest na sedenie a 3.000 na státie. Pozemok, na ktorom stál, má rozlohu približne 30-tisíc m².

Amfiteáter, obľúbený nielen medzi Bratislavčanmi, začal pomaly chátrať a v roku 2008 ho zachvátil požiar. V tom čase už bola vlastníkom pozemkov spoločnosť Apollo Arena, ktorá ich od mesta získala výmenou za pozemky v Petržalke. Plochu na petržalskom nábreží medzi Prístavným mostom a Mostom Apollo chcelo mesto využiť na viacúčelovú arénu pre hokejový šampionát 2011, ktorá tu napokon nevznikla.

Galéria

  • Zdroj: Nice Architects
  • Zdroj: Nice Architects
  • Zdroj: Nice Architects
  • Zdroj: Nice Architects
  • Zdroj: Nice Architects
  • Zdroj: Nice Architects

Ako uvádza Pravda, spoločnosť Apollo Arena odstúpila mestu vyše 8.000 m² pozemkov v Petržalke výmenou za spomínaných asi 30.000 m² pod Amfiteátrom v Horskom parku. Zároveň sa mala spoločnosť zaviazať doplatiť mestu 150 miliónov slovenských korún a na vlastné náklady odstrániť zvyšky Amfiteátra. K tomu už neprišlo práve kvôli požiaru, ktorý mal byť založený úmyselne. V roku 2009 boli asanované aj zvyšky amfiteátru, ktoré nezničil požiar.

Následne sa začalo debatovať o tom, čo by mohlo nahradiť bývalý amfiteáter. V roku 2012 bola developerom LBG byty vyhlásená architektonická súťaž. Na lukratívnych pozemkoch mali vzniknúť byty, pričom víťazmi súťaže sa stali Tomáš a Igor Žáček a Soňa Pohlová z ateliéru Nice Architects. Krajinnú úpravu navrhlo štúdio 2ka.

Návrh komponoval pomerne intenzívnu hmotu objektov po okrajoch pozemku s využitím pôvodného terénu, čím vznikli vnútroblokové priestory. Pri pohľade na územie zvonka sa domy zdali byť o dve podlažia nižšie, nakoľko boli zapustené. Navrhovali sa aj súkromné záhradky a polosúkromné dvory v parteri domu.

Domy orientované do svahu mali mať na prvých dvoch podlažiach garáže. Architekti navrhovanú hmotu perforovali a vo vstupnom námestí, hlavnom námestí a parkovom vnútrobloku vytvorili priečne prepojenie s Gaštanovou záhradou.

 

Zdroj: Nice Architects

 

Bytovky koncipovali ako radovú zástavbu jedného typu obytného domu s flexibilnou dispozíciou a možnosťou variantnosti fasád ako kompozície otvorov. Kompozícia domov v hornej časti riešeného územia rešpektovala tvar amfiteátra, kde sa javiskom mali stať zelený vnútroblok a panoráma Bratislavy.

Plány na výstavbu Park Hill však zostávajú doteraz nenaplnené. Aká budúcnosť čaká pozemky, na ktorých v minulosti stál amfiteáter, sa redakcia YIM.BA snažila zistiť od developera LBG byty aj mestskej časti (MČ) Staré Mesto. Developer na otázky nereagoval, MČ o žiadnej novej aktivite nevie.

„Preverovali sme ako na našom stavebnom úrade, tak na referáte územného plánu a rozvoja, zatiaľ nemáme o projekte žiadne informácie, ktorými by MČ disponovala. Stavebný úrad neeviduje v tejto veci stavebné konanie,“ uviedla Veronika Gubková, hovorkyňa starostu. Informácie presahujúce rámec okrajového vnímania architektonickej súťaže z roku 2012 nemá podľa jej slov ani starosta MČ.

Aký bude osud zatiaľ prázdnych pozemkov, zostáva otázne. Zámenu pozemkov však od počiatku sprevádzajú kontroverzie, ktoré v prípade spoločnosti LBG byty pretrvávajú aj v súčasnosti. Okrem iného na to upozornil aj starosta Rače Michal Drotován, nakoľko je spoločnosť aktívna aj v tejto mestskej časti.

 

Rezidencia Búdkova. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Medzitým v lokalite pribúdajú rezidenčné zámery. Jedným z nich je Rezidencia Búdková developera A&I, ktorá už je prakticky dokončená. Kolaudácia má podľa oficiálneho webu projektu prebehnúť ešte tento rok. Rezidencia Búdková bola po Villa Penat druhým projektom v tejto lokalite, pričom v oboch prípadoch ide o bývanie pre náročných klientov.

Rezidencia Búdková pozostáva z dvoch päťpodlažných objektov, nazvaných Alfa a Beta. V oboch budovách je dostupných po 13 bytov, statická doprava je riešená v garáži aj na teréne, celkovo je k dispozícii 46 parkovacích miest.

Spomínaná Villa Penat je šesťpodlažná budova od developera Penat, a.s., ktorá obsahuje 18 bytov a 32 parkovacích stojísk. Taktiež bola spojená s kontroverziami a konfliktmi medzi investorom a niektorými obyvateľmi. 

Či a kedy pribudne aj ďalší projekt, ktorý zaplní prázdne pozemky po vyhoretom amfiteátri, je ťažké odhadnúť. Takisto je otázne, či bude pri jeho vzniku spoločnosť LBG byty, alebo si napokon pozemky nájdu iného majiteľa. V každom prípade, zo súčasného hľadiska sa absencia veľkého kvalitného amfiteátru v Bratislave javí ako škoda. Alternatíva podobného rozsahu sa nikdy ani len nenavrhovala. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube