Mesto so 11 tisíc obyvateľmi sa púšťa do ambiciózneho projektu revitalizácie bývalého priemyselného areálu Svit, ktorý má zmeniť zanedbanú časť mesta na modernú a živú štvrť. Návrhy z urbanistickej súťaže prinášajú inovatívne riešenia spájajúce históriu, zeleň a súčasné potreby obyvateľov. Výsledný projekt má potenciál stať sa príkladom, ako môže malé mesto naplno využiť svoj veľký potenciál. V súťaži boli ocenené aj nápady slovenských architektov.
Velké Meziříčí sa nachádza približne 50 kilometrov západne od Brna. Podľa posledného sčítania má približne 11,5 tisíca obyvateľov. Okrem množstva historických pamiatok sa môže pochváliť aj bohatou priemyselnou históriou a faktom, že dodnes tu sídlia viaceré významné spoločnosti, ako sú Alpa, Vazeko či Poex. Priemyselná architektúra tak do značnej miery ovplyvňuje celkový architektonický a urbanistický výraz Velkého Meziříčí.
V lete tohto roku sa zástupcovia mesta zhodli na vyhlásení urbanistickej súťaže, ktorej cieľom bola revitalizácia lokality bývalého priemyselného areálu Svitu a jeho priľahlého územia. Nová podoba riešeného územia mala rozšíriť a posilniť kultúrne a voľnočasové aktivity, zvýšiť ponuku bývania v blízkosti centra, vyriešiť dopravné ťahy v danej lokalite a priniesť kvalitný verejný priestor so zapojením neďalekého nábrežia rieky Balinky.
Do súťaže vyhlásenej mestom sa zapojilo celkovo 10 súťažných kolektívov. Za najlepší spomedzi prihlásených návrhov odborná porota označila ten od štúdia GRIMM architekti. „Návrh v najvyššej miere naplnil zadanie súťaže vo všetkých hlavných ukazovateľoch,“ uvádza porota. Kladne hodnotené bolo optimálne nastavené funkčné využitie objektov, dopravné napojenie vrátane parkovania a krajinárske riešenie so zapojením rieky v nadväznosti na priľahlý lesopark.
„Pracujeme v kontexte malého mesta s veľkým potenciálom. Vidíme a pomenúvame kvality existujúcich priestorov. Doplňujeme štruktúru, otvárame výhľady a prepájame miesta,“ opisujú víťazný projekt jeho autori. Architekti vo svojom návrhu uvoľňujú priestor v blízkosti rieky a vytvárajú nábrežný park s open-air priestorom, detským ihriskom a množstvom zelene. Ulica medzi parkom a novou zástavbou je navrhnutá ako nábrežná promenáda.
V spojitosti s vybavenosťou na prízemí plánovanej zástavby tak vzniká živý priestor doplnený o stromoradie a predzáhradky. „Ulica je navrhnutá ako zdieľaná zóna a slúži chodcom, cyklistom aj pomalej automobilovej doprave,“ konštatujú autori projektu. K redukcii dopravy v riešenom území navyše prispeje aj nový parkovací dom, navrhnutý v časti susediacej s neďalekým historickým námestím.
Nová zástavba následne reaguje na existujúcu architektúru, morfológiu terénu aj existujúce dopravné prepojenia. Vzhľadom na tvar riešeného územia ej plánovaná ako radová, s viacerými priechodmi medzi nábrežným parkom a priľahlým lesoparkom. Na miestny kontext architekti reagujú aj výškou zástavby. Výnimkou je navrhovaný výškový objekt, ktorý by sa stal dominantou celého územia. Na súťažnom paneli ho architekti označujú ako príležitosť a potenciál, pričom uvádzajú, že jeho výstavba nie je podmienkou návrhu. Podľa nich má byť skôr podnetom na naštartovanie debaty o hustote a výškovej úrovni zástavby v centre mesta.
Na líniovom koncepte staval aj návrh, ktorý sa v rámci urbanistickej súťaže umiestnil na druhom mieste. Za jeho návrhom stojí štúdio ofschem architekti. „Cieľom je vymedziť mesto, uzatvárať priestory, prepájať, podporiť výhľad na kľúčové dominanty, kultivovať Čechove sady aj koryto rieky a zároveň ponechať mestskú divočinu,“ opisujú architekti ideový koncept návrhu.
Projekt pracuje s vytvorením dvojice nových námestí a úpravou nábrežia. V lokalite by pribudla aj nová lávka, parkovací dom, novovysadená zeleň a bohatá zástavba prevažne nízkopodlažných bytových domov, mestských radových domov a trojice rodinných víl. Práve mestské radové domy v blízkosti riečneho koryta odborná porota označila za najväčšiu slabinu celého návrhu.
Tretie miesto v rámci súťaže obsadil slovenský ateliér SIMPLE CODE. Ocenený návrh počíta s výstavbou niekoľkých samostatne stojacich polyfunkčných objektov v blízkosti priľahlého lesoparku a verejnými priestormi a objektmi situovanými v blízkosti nábrežia. Odborná porota v prípade slovenského kolektívu ocenila pomer zastavaných a nezastavaných plôch a etapizáciu celého projektu. Za nevhodné však považuje navrhovanú protipovodňovú stenu a časť dopravného riešenia. Okrem architektov zo SIMPLE CODE získal odmenu v rámci súťaže aj slovenský kolektív 2M ateliér architektúry.
Urbanistická súťaž zaoberajúca sa revitalizáciou lokality s pozostatkami priemyselného areálu Svit poukazuje na dôležitosť podobných zámerov. V tomto prípade ide o pomerne lukratívnu lokalitu v blízkosti centra mesta a zároveň v priamej nadväznosti na vodný tok. „Výsledky súťaže sú kľúčovým krokom k revitalizácii tejto významnej časti Veľkého Meziříčí, ktorá v minulosti zohrávala dôležitú úlohu v jeho priemyselnom rozvoji a dnes má potenciál stať sa jedným z moderných centier nášho mesta,“ uvádza Martina Strnadová.
(ČKA, Veľké Meziříčsko, e-zakazky.cz, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac