Posledných niekoľko dní čelí informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR rozsiahlemu kybernetickému útoku zo zahraničia. Ten je taký vážny, že pracovníci ÚGKK nemôžu ani zapínať počítače. Nefunkčný kataster sa však nedotýka len zamestnancov tohto či niekoľkých ďalších úradov – narušený je chod celej krajiny, pričom situácia ohrozuje aj realitný trh.
Kybernetický útok sa výrazne podpísal na aktivitách ÚGKK. Pracoviská katastrálnych odborov budú preto preventívne až do odstránenia dôsledkov kybernetického útoku dočasne uzatvorené. Informoval o tom hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.
Na všetky otázky súvisiace s týmto útokom odpovie podľa MV Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. Služby katastra nie sú dostupné od utorka (7. 1.). Úrad geodézie, kartografie a katastra SR potvrdil, že jeho systémy sa stali cieľom kybernetického útoku. „Všetky systémy sú odstavené. Na sfunkčnení systémov intenzívne pracujeme s podporou expertov na kybernetickú bezpečnosť,“ uviedli z úradu.
Prípadom podozrenia z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností sa zaoberá Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). K téme bude hovoriť aj parlamentný výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Na jeho zasadnutie majú pozvať riaditeľa NBÚ Romana Konečného a šéfa úradu geodézie, kartografie a katastra Juraja Cellera.
Pre problémy s fungovaním katastrálnych odborov okresných úradov chce opozícia iniciovať mimoriadne zasadnutie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Na tlačovej konferencii to v stredu vyhlásil poslanec NR SR Ján Hargaš (PS).
Na výbor by podľa neho mal byť okrem vedenia NBÚ prizvaný aj Juraj Celler. Ako dodal, poslancom by mali vysvetliť vzniknutú situáciu. „Problém je nielen kvôli tomu, že už tretí deň nám tu nefunguje dôležitá, kľúčová služba štátu,“ vysvetľuje Hargaš. „Ten problém je aj v tom, že sa objavili informácie, že by mohlo dôjsť ku kybernetickému útoku na kataster a ja sa teda pýtam v takejto situácii, či sú dáta občanov a citlivé údaje, ktoré o nich štát eviduje, či sú v bezpečí.“
Poslanec kritizuje v tomto smere zástupcov štátu i vlády. „A čo robia kompetentní v tejto situácii? Všetci zaryto mlčia. Pán minister vnútra, pod ktorého kataster kompetenčne spadá, sa tvári, že problém neexistuje a mlčí, rovnako mlčí aj pán minister informatizácie," vyjadril svoje výhrady Hargaš.
Poslanec pripomenul, že rezort vnútra pripravuje projekt zdigitalizovaných dokladov a absencia komunikácie v téme prípadnej kybernetickej hrozby na katastri znižuje dôveru občanov v oblasti ochrany ich dát.
Ako vyplýva z rokovaní na úrovni NR SR, členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu sa budú situáciou na katastri nehnuteľností zaoberať na mimoriadnom zasadnutí v utorok (14. 1.).
Výpadok sa už prakticky prejavil aj v Bratislave. V súčasnosti nie je možné automaticky vydávať nové rezidentské, návštevnícke, bonusové a abonentské parkovacie karty PAAS ani predlžovať platnosť kariet, ktorým vypršala platnosť. Registračný systém PAAS je totiž napojený na štátne registre, vrátane katastra. Upozornilo na to Hlavné mesto.
Ide však o relatívnu drobnosť v porovnaní s dosahom na realitný trh. Kybernetický útok, ktorý môže byť podľa portálu Živé.sk najväčší v histórii Slovenska, ochromil napríklad prevody vlastníctva alebo poskytovanie hypoték. Nedá sa totiž overiť, kto vlastní akú nehnuteľnosť, rovnako ako sa nedá overiť záložné právo k nehnuteľnostiam, zaznačeným v katastri. Banky navyše zvyknú uvoľňovať čerpanie hypoték po návrhu na vklad záložného práva do katastra.
Ako pripomína Denník E, rovnako je narušené úradné overovanie geometrických plánov, ktoré sú potrebné napríklad na zameranie rozostavanej stavby alebo stavby na vydanie kolaudácie. Kataster nebude schopný pripísať na parcely rozostavané ani skolaudované nehnuteľnosti. Nebude vedieť riešiť ani zmeny v právach k nehnuteľnostiam či pozemkom rozhodnutím štátneho orgánu, príklepom licitátora na verejnej dražbe alebo vydržaním.
Na problémy na strane samosprávy zas upozornil račiansky starosta Michal Drotován. „Rovnako ako ostatné inštitúcie, ktoré pracujú s katastrom, nevieme aktuálne poskytovať služby, kde je potrebné overovať kataster - jedná sa napríklad o niektoré úkony pri stavebných konaniach, nahlasovaní trvalého pobytu, výrubových konaniach, územno-plánovacích podkladoch a pod.,“ zhŕňa. „Je potrebné - ak máte - priniesť overené fyzické doklady ohľadom parciel či budov.“
Zhrnutím, kým sa situácia nevyrieši, je bežné fungovanie realitného trhu narušené. Otázkou ostáva, kedy dôjde k riešeniu. Útočníci údaje požadujú mnohomiliónové výkupné. Podľa portálu Živé.sk boli informačné systémy využívané katastrom napadnuté ransomvérovým útokom, pri ktorom útočníci zašifrovali jeho dáta do nepoužiteľnej formy.
Problémom je, že ÚGKK zanedbalo zálohovanie dát. Rýchla obnova katastra je tak nereálna a môže trvať týždne aj mesiace. Pracovníci budú musieť možno siahnuť do archívov a fyzických podkladov, ani to však nezaručuje, že budú dáta kompletné. Neoverené informácie dokonca naznačujú, že úrad nemal ani aktuálnu antivírusovú ochranu.
Aktuálna situácia možno pre nezainteresovaných obyvateľov nepôsobí ako mimoriadna, v skutočnosti je ale vážna a bude mať významný dosah na celé Slovensko. Znefunkčnenie katastra síce nie je priamy útok na kritickú infraštruktúru, rozhodne ale poškodí ekonomiku a bežný chod krajiny. Časť komentátorov naznačuje, že podobne ako hromadné hlásenia o výbušninách na školách, súdoch alebo úradoch, aj teraz ide o vedomý plán s cieľom narušiť fungovanie štátu.
Hoci v tomto ohľade ide zatiaľ o špekuláciu, rozhodne sa obnažila nepripravenosť Slovenska na podobné hrozby. Nemožno pritom hovoriť, že sa na niečo „pozabudlo“, pre obdobné situácie existujú postupy a zálohy, ktoré by štandardne mali byť k dispozícii. Súčasný stav má preto konkrétnych vinníkov, voči ktorým by mala byť vyvodená zodpovednosť.
To možno konštatovať aj v čase, keď ešte nie je známe, aké rozsiahle budú dopady výpadku. Opäť sa ukázalo, že Slovensko je v mnohých ohľadoch nefunkčný štát. Nie je schopný garantovať bezpečnosť dát, vzbudzovať dôveru v kompetentnosť zodpovedných, garantovať hladký chod ekonomiky ani vytvárať prostredie pre vysokú kvalitu života v porovnaní s blízkymi krajinami. Keďže sa zároveň správa nedôveryhodne voči svojim spojencom, ohrozuje aj samé seba v kritických situáciách – napríklad keď treba zabezpečiť kybernetickú ochranu s pomocou susedov.
Výpadok katastra a jeho dôsledky sú málo zrozumiteľnou témou, aby sa stali predmetom celonárodnej diskusie. Napriek tomu sú dobrým príkladom toho, k čomu vedie neschopné vedenie krajiny. Verejnosť nemusí poznať presný mechanizmus fungovania mnohých procesov. Dopady neodbornosti však ucíti takmer každý.
(TASR, Denník E, Živé, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre