Author photoMartina Gregová 24.12.2024 14:30

Dramatický čierny box uprostred lesa. Moderný víkendový domček vyrástol na tradičných základoch

Chatky a drevenice sú neodmysliteľnou súčasťou vidieckej krajiny. V minulosti plnili úlohu obytných domov, víkendových objektov alebo hospodárskych stavieb. Dnes sa ich využitie sústreďuje najmä na rekreačné účely. Moderné víkendové domy pritom často spájajú udržateľné materiály s minimalistickým dizajnom, čo je aj prípad Chaty Kostka, ktorá vyrástla uprostred českých lesov.

Autor: Peter Fabo

Autor: Peter Fabo

Naprieč celým Slovenskom, rovnako ako v susedných krajinách, sa už roky objavujú vydarené rekonštrukcie či dokonca projekty úplne nových objektov tohto typu, ktoré sa vyznačujú kvalitnou architektúrou. Zo slovenských realizácií možno spomenúť napríklad projekt Rodinná usadlosť na Orave, projekt s názvom chAta v lese, ktorá v roku 2019 získala ocenenie CE ZA AR v kategórii Interiér, či nedávno dokončenú rekonštrukciu drevenice v Demänovskej doline.

Počas dovolenky na Slovensku môžu ľudia pobudnúť aj v niekoľkých zážitkových ubytovaniach, ktoré poskytujú príležitosť na reset a oddych na nevšedných miestach, v lesoch či na lúkach. V okolí Bojníc či Trenčianskych Teplíc sa nachádza chatka Treehouse, v Dolnom Kubíne na podobnom princípe vybudovali objekt s názvom North House, a zaujímavé sú aj projekty ako Kutica, Kiva Cabin či Nebo nad Štiavnicou.

V susedných Čechách v Lipniciach nad Sázavou bola zas na základoch starej zbúranej chatky nedávno vybudovaná Chata Kostka. „Investori sa obrátili na naše štúdio na základe návrhu typových chatiek. Tie sme v roku 2020 navrhli v spolupráci s firmou Chytrý dům. Zadaním tejto realizácie bolo použiť rovnaký koncept. Na pôdoryse chaty, ktorá už doslúžila, vybudovať novú a využiť tak existujúcu kamennú základňu o rozmeroch 5x7 metrov,“ začínajú opis projektu architekti z 0,5 Studio.

Galéria

  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo
  • Autor: Peter Fabo

Pri pohľade zvonka sa objekt vyznačuje svojím kubickým tvarom, atypickým tvaroslovím okenných otvorov a v neposlednom rade tiež fasádou z opáleného dreva. „Vďaka latovaniu z opáleného dreva sa povrch domu mení pod uhlom dopadajúceho svetla a jeho členitosť môže evokovať kôru stromov z okolia miesta, kde dom stojí,“ približujú architekti svoj zámer.

Výsledkom je dvojpodlažný objekt s celkovou úžitkovou plochou 60 metrov štvorcových, ktorý sa vyznačuje racionálnym hmotovým riešením v tvare jednoduchej kocky. Prvé podlažie slúži ako denná zóna. Okrem kuchynky tu nájdeme jedálenský kút, sedačku a v časti pod schodiskom aj kúpeľňu s WC. Na druhom podlaží sa nachádzajú dve izby.

Podľa architektov nie je pri návrhu menších domov dôležité, koľko metrov štvorcových priestoru sa rieši, ale ako je tento priestor definovaný a využitý. Denná miestnosť sa v tomto prípade vyznačuje racionálnym rozmiestnením úložných priestorov a otvorenosťou v zvyšnej časti priestoru.

Z materiálov tu prevažuje svetlé drevo v kombinácii s tmavosivou kuchynskou linkou a šedou sedacou súpravou. Príjemným detailom v rámci interiéru je atypická čierna piecka, vintage jedálenské stoličky či pravidelný raster smrekových palubiek, ktorými je obložený strop celej dennej miestnosti.

Do chaty sa vstupuje cez posuvné dvere z rozsiahlej terasy. Vďaka veľkoplošným oknám sa do interiéru dostáva dostatok prirodzeného svetla. Počas letných dní zas okná umožňujú dokonalé priestorové prepojenie interiéru s exteriérom. „Pre návrh sú charakteristické kontrasty a dialógy – jednak medzi záhradou a domom, ale tiež medzi exteriérom a interiérom,“ približujú autori projektu.

Z materiálového hľadiska bolo horné podlažie navrhnuté v rovnakom duchu ako spodné. Výrazný rozdiel možno badať pri návrhu okenných otvorov. Kým v dolnej časti domu sú okná veľkoplošné, o podlažie vyššie sú úzke a horizontálne. To nabáda užívateľov chatky k pobytu v spoločenskej miestnosti a vedie tak k lepšej socializácii.

Chata Kostka je ďalším príkladom toho, ako možno stavať v prírodnom prostredí bez toho, aby objekt pôsobil príliš invazívne. Architektom zo štúdia 0,5 sa podarilo vytvoriť modernú rekreačnú chatku na pomerne malej ploche. Ako však sami prízvukujú, realizácia vznikla vďaka úzkej spolupráci medzi architektom a realizačnou firmou. „Tento postup pri návrhu drevostavieb uplatňujeme dlhodobo. Vďaka odladeniu projektu už vo fáze štúdie sa podarí dotiahnuť návrh do konca. A to vrátane detailov v interiéri, ktoré vo výsledku definujú kvalitu stavby a príjemné užívanie domu,“ uzatvárajú.

 

(0,5 Studio, Archiweb.cz, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube