Author photoMartina Gregová 30.11.2024 14:00

Dokonalý relax pri Dunaji. Atraktívna revitalizácia ukázala, ako využiť potenciál nábrežia

Nábrežia v mestách sú jedinečné priestory, ktoré harmonicky prepájajú prírodu s mestským životom. Príkladom kvalitne navrhnutej lokality tohto druhu je viedenský projekt Pier 22, ktorý do rakúskej metropoly priniesol novú promenádu, zelené zóny a priestory na relaxáciu či prácu pod holým nebom. Moderné urbanistické riešenie doplnené o drevené plošiny, pergoly a verejné Wi-Fi ukazuje, ako môže nábrežie slúžiť rôznorodým potrebám počas celého roka.

Autor: Felix Redmann

Autor: Felix Redmann

Nábrežia v mestách predstavujú jedinečný verejný priestor, ktorý ponúka množstvo výhod pre obyvateľov aj návštevníkov. Poskytujú miesto na oddych a relaxáciu, kde si ľudia môžu užívať prírodu, výhľady na vodnú hladinu a pokojné prostredie mimo rušného mestského života. Nábrežia zároveň slúžia ako významné rekreačné zóny, ponúkajúc možnosti pre športové aktivity, ako sú beh, cyklistika, paddleboarding či prechádzky. Často sú súčasťou kultúrneho života mesta, keďže hostia festivaly, koncerty, trhy alebo výstavy pod holým nebom.

Ich estetická hodnota prispieva k zvyšovaniu atraktivity mesta a vytvára reprezentatívne prostredie, ktoré láka turistov. V mestách, ktoré sa zameriavajú na udržateľný rozvoj, nábrežia často fungujú ako prírodné zóny na zachytávanie dažďovej vody a zlepšovanie mikroklímy. V neposlednom rade sú dobre navrhnuté nábrežia cenným príkladom, ako môže mestská infraštruktúra harmonicky koexistovať s prírodnými prvkami a prispievať k celkovej kvalite života v meste.

Lídrom v premene nábreží na obľúbené rekreačné oblasti je bezpochyby mesto Kodaň. Veľké časti bývalého priemyselného vnútorného prístavu sa v dánskom hlavnom meste už niekoľko desaťročí systematicky premieňajú na obytné, rekreačné a obchodné oblasti. Zaujímavé realizácie a plány tohto druhu však nájdeme aj o čosi bližšie k našim hraniciam, v okolí rieky, ktorá preteká aj Bratislavou.

Galéria

  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann
  • Autor: Felix Redmann

Len niekoľko kilometrov od centra Budapešti má v dohľadnej dobe postupne vzniknúť projekt s názvom South Gate. 135-hektárová brownfieldová plocha sa má zmeniť na úplne novú štvrť na základe návrhu od svetoznámeho architektonického štúdia Snøhetta. Vo svojej finálnej podobe vytvorí husto zastavaná štvrť nielen priestory na bývanie pre zhruba 16 tisíc ľudí, z ktorých väčšina budú študenti, ale aj pracovné miesta pre ďalších 15 tisíc ľudí. Okrem toho architekti navrhli prostredie, ktoré svojim obyvateľom a návštevníkom ponúkne množstvo verejných priestorov v podobe námestí či promenád.

Dunajské nábrežie sa rozhodlo výrazným spôsobom zmeniť aj mesto Viedeň. V lete tohto roku bola dokončená 1. fáza projektu Pier 22, nachádzajúceho sa na pravom brehu Dunaja. Za návrhom projektu stojí architektonické štúdio Mostlikely Architecture. Riešené územie dosahuje plochu o veľkosti 18 tisíc metrov štvorcových.

1.fáza projektu sa týkala oblasti v rozmedzí riečnych kilometrov 12,7 až 12,9. Vo výsledku tak nové verejné priestranstvo zaberá plochu 5 000 metrov štvorcových. V rámci tejto fázy bola vybudovaná úplne nová nábrežná promenáda a parkovo-pracovná zóna. V druhej fáze v lokalite pribudne aj kultúrny kiosk s priestrannou terasou.

Parkovo-pracovná zóna do oblasti priniesla nové priestory na oddych, situované pod kruhovými pergolami, ako aj mestský mobiliár umiestnený na miernom trávnatom svahu.Podľa architektov rôzne možnosti sedenia, zvolené materiály a verejné Wi-Fi prilákajú do oblasti študentov aj digitálnych nomádov, vďaka čomu bude lokalita plnohodnotne využívaná aj mimo horúcich letných dní.

Súčasťou promenády je tiež séria drevených plošín. „Dôraz bol kladený na lepší prístup k vode. Schody na sedenie vedú dole do plytkého priestoru pre deti na hranie a veľké drevené plošiny zo smrekovcového dreva poskytujú dokonalý priestor na opaľovanie,“ približujú architekti. Nechýbajú ani zrenovované pešie ťahy a dostatok novej aj upravenej zelene. Celý projekt navzájom prepája rovnaká paleta materiálov s niekoľkými farebnými akcentmi.

Realizácii prvej fázy projektu predchádzalo online hlasovanie, v rámci ktorého si obyvatelia a návštevníci mesta Viedeň mohli vybrať svojho favorita spomedzi štyroch predložených návrhov. Online hlasovania sa podľa mesta Viedeň zúčastnilo až 9 tisíc ľudí. V budúcnosti dunajské nábrežie obohatia ešte komponenty a priestory navrhnuté pre druhú a tretiu fázu.

V druhej fáze podľa zverejneného projektu pribudnú nové parkové priestory, fitness zóna a drobná architektúra v podobe kioskov. Po dokončení budú k dispozícii tri reštaurácie. Rozšíri sa tiež nábrežná promenáda. Tretia fáza prinesie do lokality v blízkosti vodného toku nové multifunkčné športoviská a podzemné priestory. Chýbať nebude ani kaviareň, spoločenská miestnosť či verejné toalety.

Celkový prínos projektu Pier 22 vo Viedni spočíva v prepojení moderného urbanistického riešenia s prírodnými prvkami, čím sa vytvára kvalitný verejný priestor pre široké spektrum používateľov. Nové nábrežie poskytuje priestor na oddych, šport a kultúrne aktivity, pričom zohľadňuje potreby obyvateľov aj návštevníkov mesta.

Estetická úprava, rôznorodé možnosti využitia, dostupnosť Wi-Fi a zapojenie zelene prispievajú k atraktívnosti oblasti počas celého roka. Projekt zároveň posilňuje vzťah medzi mestskou infraštruktúrou a prírodou, podporuje ekologické princípy a zlepšuje kvalitu života vo Viedni, čím sa stáva vzorom pre ďalšie podobné iniciatívy v mestách po celej Európe.

 

(mesto Viedeň, archdaily, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube