Projekt Zwirn od YIT Slovakia sa vyznačuje určitou anomáliou. Okrem kancelárskej budovy Pradiareň 1900 je tvorený trojicou rezidenčných etáp. Dokončená je prvá, ako ďalšia však išla do výstavby tretia. Druhú by to ale malo čakať už v krátkom čase - investor totiž rozbieha predaj bytov a priblížil sa tak k celkovému dokončeniu komplexu, ktorý má byť vzorom v spôsobe rozvoja mesta.
Zwirn sa nachádza na okraji nového centra Bratislavy, kde nahrádza areál bývalej fabriky novou polyfunkčnou zástavbou. Pôvodná Bratislavská cvernová továreň (BCT) ukončila svoju prevádzku na začiatku 21. storočia. V roku 2015 areál odkúpila spoločnosť YIT Slovakia a transformácia začala naberať rýchlejší spád.
Na prestavbu zóny developer vyhlásil architektonicko-urbanistickú súťaž, v ktorej zvíťazila bratislavská kancelária Compass Architekti. Developer sa rozhodol pre projekt s prehľadnou blokovou štruktúrou, relatívne triezvou mierkou zástavby, aktívnym parterom a silným dôrazom na bezpečný centrálny verejný priestor. Za toto riešenie si vyžiadal uznanie laickej aj odbornej verejnosti.
Ešte v roku 2018 sa začala rekonštrukcia historickej pradiarne, z ktorej je dnes atraktívne obnovená kancelárska budova industriálneho charakteru, nazvaná Pradiareň 1900. Zachovaná bola aj priľahlá Silocentrála, ktorá pamiatkovo chránená nie je. Na opravu pradiarne nadviazala výstavba námestia, pod ktorým sa skrýva podzemné parkovanie.
Realizáciu prvej rezidenčnej etapy v susedstve zabývanej lokality Dulovho námestia developer naštartoval v roku 2020. Dnes informuje o tom, že prvá etapa projektu získala právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Komplex sa tak začína postupne zaľudňovať, keďže sa otvorila cesta pre sťahovanie sa nových rezidentov. V prvej etape projekt priniesol 267 bytových jednotiek.
Noví obyvatelia budú mať k dispozícii zazelenaný a upravený dvor, ktorý vznikal podľa ekostabilizačného manuálu v spolupráci s urbánnymi ekológmi. Manuál je sumár opatrení na zvýšenie ekologického potenciálu zeleného vnútrobloku a všetkých sadových úprav. Priestor zdobia lokálne druhy stromov ako čerešne či javory a viac ako 50 druhov rôznych rastlín.
Zeleň má zároveň prispieť k vytvoreniu vhodného prostredia pre všetky druhy živočíchov v mestskom prostredí. Dopomôcť tomu má hmyzí hotel a búdky či napájadlá pre vtáky. Záhradní architekti a urbanisti mysleli aj na praktickosť a medzi zeleň zaradili aj jedlé plody, napr. jahody.
Vnútroblok je rozdelený na oddychové zóny, detské ihrisko s pieskoviskom a nechýba ani priestor na cvičenie. Noví majitelia bytov boli zapojení do rozhodovania o tom, ako si privátny priestor pod oknami predstavujú. Vybudovaný bol podľa YIT konceptu dobrého dvora.
„Dvor a vnútroblok vnímame ako rozšírenie bytu. Je to akási spoločná obývacia izba susedskej komunity, ktorá vznikla nasťahovaním sa do nového rezidenčného projektu. Oživenie takýchto priestorov a kultivovanie okolitého prostredia výrazne prispieva ku kvalite bývania, ktoré ponúkame. Latku projektu Zwirn sme nastavili naozaj vysoko a verím, že bude inšpiráciou aj pre ďalšie kvalitné a udržateľné projekty v hlavnom meste,“ deklaruje Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia.
Prvou rezidenčnou etapou však projekt zďaleka neskončil. Vo výstavbe je dnes tretia v južnej časti mestského bloku medzi Košickou a Svätoplukovou. Tvorená bude šesticou rezidenčných sekcií v dvoch blokoch s maximálne ôsmimi podlažiami a trinásťpodlažnou kancelárskou budovou, ktorá je výškovým akcentom celého projektu. Umiestnených tu bude 155 bytov a 40 apartmánov. Developer aktuálne uvádza 82 voľných jednotiek.
Najväčšou ale bude posledná etapa, označená ako Zwirn 2. Obsahovať bude celkovo 384 bytov, pričom do predaja práve vstupuje prvých 185 jednotiek. Aj túto časť ozdobí fasáda ručne robených pálených tehličiek, pričom len na prvú etapu ich bolo použitých 770-tisíc. Projekt má výraznou fasádou nadviazať na bohatú históriu bývalého priemyselného areálu Bratislavskej cvernovej továrne.
Tak ako pri predošlých častiach, aj tu developer siahne po kvalitnejších riešeniach, ako sú napríklad stropné chladenie či podlahové kúrenie. Všetky byty v už zrealizovanej etape, ako aj v rozostavaných či plánovaných budú mať balkón, terasu alebo predzáhradku, prípadne kombináciu viacerých týchto prvkov. K štandardnej vybavenosti bytov patria aj hliníkové okenné profily či exteriérové žalúzie.
Zaujímavosťou prvej etapy projektu sú interaktívne tabule umiestnené vo vstupných priestoroch, ktoré budú slúžiť na komunikáciu medzi správcom a obyvateľmi bytového domu. Každý byt je tiež vybavený video vrátnikom s možnosťou nastavenia si zvonenia návštev na mobil a otvárania dverí na diaľku. Vstupné priestory pri každom vchode bude dotvárať aj ručne robené umelecké dielo od českej umelkyne Veroniky Seligerovej. Dá sa očakávať, že podobne sa stavebník postaví aj k ostatným etapám.
Umenie má byť vo všeobecnosti výraznou súčasťou projektu. Na námestí v rámci developmentu vznikne umelecké dielo Cievka. Jeho podoba vzišla z otvorenej súťaže a jej víťazom sa stal mladý umelecký kolektív Alex Selmeci, Tomáš Kocka Jusko a Natália Sýkorová. Reprezentovať bude príbehy žien, ktoré pracovali v cvernovej továrni.
Developer zatiaľ neinformuje o harmonograme výstavby poslednej (druhej) etapy, dá sa ale prepdokladať, že stavebné povolenie získa už v priebehu tohto roka. V tomto istom roku pravdepodobne rozbehne aj výstavbu, čo znamená, že projekt dokončí približne v roku 2027. Dobudovaním tretieho bloku vytvorí kus celistvého mestského prostredia, ktoré sa má vyznačovať rušným životom.
Okrem bývania je to dané aj prítomnosťou množstva obchodov a služieb. Ako tvrdí YIT, Zwirn postupne ponúkne kompletnú občiansku vybavenosť, o čom svedčí 23 prevádzok v parteri prvej etapy obytného komplexu. O prenájom bol podľa developera veľký záujem a všetky jednotky už majú svojich nájomcov. Otvárať sa začnú v najbližších mesiacoch.
Investor verí, že buduje atraktívnu štvrť, ktorá sa stáva „place to be“ – miestom, kde treba byť. Dané to je pešou dostupnosťou do Starého Mesta či nového bratislavského downtownu, ako aj vhodnou urbanistickou štruktúrou a príťažlivým architektonickým riešením. Má ísť o splnenie prísľubu priniesť do Bratislavy vzorový kúsok európskeho veľkomesta.
Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac