Zámer výstavby projektu Rezidencia Búdková bol odhalený v priebehu roka 2017 a už vtedy predstavil víziu vzniku nadštandardného bývania v exkluzívnej lokalite blízko Horského parku. Výzor projektu tomu však nijako nenasvedčoval. Dlhšie bolo okolo developmentu ticho, nedávno však investor A&I zverejnil novú webstránku a s ňou aj informácie a vizualizácie obytného súboru.
Projekt je naplánovaný, ako to je zrejme už z názvu, v blízkosti Búdkovej cesty, v lukratívnej časti Bratislavy v dotyku s Horským parkom. Domy však nemajú vzniknúť priamo na ulici, ale v rámci samostatnej zaslepenej uličky, ktorá bola vybudovaná vo svahu na západnej strane Búdkovej ako príprava na budúci stavebný rozvoj. Ulička nie je súkromná, ostáva vo vlastníctve Hlavného mesta, teoreticky nie je vylúčené, že sa v nadchádzajúcich rokoch napojí na ďalšie komunikácie, pokiaľ sa rozbehne premena areálu bývalého amfiteátru.
Rezidencia Búdková bude už druhým projektom, ktorý sa tu rozbehne, po susednej Ville Penat. Tak ako starší development, aj tento sa profiluje ako luxusné bývanie pre náročných. Naplánovaný je vznik dvojice bodových, päťpodlažných objektov, nazvaných Alfa a Beta. V Alfe je v ponuke 13 bytov, v Bete taktiež, hoci celkovo tu je 27 bytov. Prevažujú väčšie dispozície, 2-izbových bytov je na webe uvádzaných 6, 3-izbových 13 a 4-izbových 8. Ceny uvádzané nie sú, s ohľadom na štandard aj na lokalitu však budú nepochybne patriť medzi vyššie.
K tomuto štandardu majú patriť hliníkové okná, exteriérové žalúzie, drevené parkety, podlahové vykurovanie či klimatizácia. Kľúčovým benefitom však majú smart technológie na manažment viacerých funkcií v byte – MagicHome ovládanie, pre ktorého inštaláciu bude zriadená predpríprava. Dispozície jednotlivých bytov sú vcelku uspokojivé, hoci rozpon stropov niektorých obytných miestností (obývačiek kombinovaných s kuchyňou) bude taký veľkorysý, že si vyžiada osadenie nosného prvku – stĺpu – v strede miestnosti.
Klienti zatiaľ reagujú celkom pozvoľna, čo je dané pravdepodobne veľkou konkurenciou nadštandardných projektov bližšie k centru mesta. Čo chýba na lokalite, sa snaží investor vynahradiť zeleňou či prítomnosťou súkromného detského ihriska, len to však stačiť pravdepodobne nebude. Aj preto je predaných zatiaľ len 6 bytov – na druhej strane, vrátane dvojice najluxusnejších strešných penthousov, zaberajúcich celé podlažie.
Developmentu ako takému najviac pomohol radikálny redizajn, vďaka čomu Rezidencia Búdková teraz na vizualizáciách pôsobí omnoho lepšie, ako pri prvých prezentovaných materiáloch. Tie ani zďaleka nenasvedčovali proklamovanému štandardu a vhodné by boli azda len ako sériová výstavba nájomných sociálnych bytov. Po novom vyzerá projekt súčasnejšie a lokalitu dotvorí lepšie. Stále však ide len o priemer, ktorý už dosiahli aj iné susedné developmenty.
Cieľová skupina, pre ktorú je Rezidencia Búdková určená, by však bola schopná uplatiť aj kvalitnejšiu architektúru od popredných architektov. Oficiálny web však ani neprezrádza, kto za architektúrou stojí, čo nebýva najlepší znak. Pravdepodobne by však malo ísť o kanceláriu Niveau Architekti.
Projekt je už podľa oficiálneho webu vo výstavba, ktorá sa spustila v druhej polovici roka 2020. Hrubú stavbu má projekt dosiahnuť údajne už v 1. kvartáli tohto roka, čo by bolo naozaj slušné tempo – aj napriek tomu, že domy nepôjdu veľmi do hĺbky a využijú terén. Niektoré podzemné podlažia sa tak budú javiť ako nadzemné. Ide však pravdepodobne o chybu, keďže celkové dokončenie a kolaudácia sa očakáva na konci roka 2022.
Rezidencia Búdková sa môže zaradiť k viacerým luxusným developmentom, ktoré v tejto časti Bratislavy v posledných rokoch až desaťročiach vznikli. Charakter mnohých projektov je neprekvapivo podobný: ide o bodové bytové domy priemernej architektonickej úrovne, umiestnené v rámci privátneho areálu. Kvalitnejších výnimiek je málo, hoci jedna z nich, Bytový komplex Drotárska (resp. LifePark Residence) od kancelárie Hantabal Architekti, je čerstvým laureátom ocenenia CEZAAR (Cena za architektúru).
Na druhej strane, pokiaľ sa podarí spoločnosti A&I úspešne projekt dobudovať, projekt bude predsa len niečím vynikať – bude dokončený, čo nie je osud viacerých iných zámerov v oblasti. Priamo v susedstve Rezidencie Búdková ostáva nedokončený objekt, patriaci firme Brain Development, ktorá zrealizovala aj Mestské vily Horský park o čosi vyššie na svahu. Malo by ísť pravdepodobne o „Bytovú vilu A7“, ktorá mala byť dokončená azda už v čase, kedy aj zvyšok projektu (teda v roku 2010), jej skelet však ešte stále v lokalite straší.
Nejde o jediný meškajúci projekt. Priamo nad Búdkovou je dvojica nedokončených objektov bytových domov, patriacich firme OHP s.r.o., nedá sa nespomenúť aj dlhodobo pripravovaný (alebo skôr dlhodobo spiaci) development na mieste bývalého amfiteátra, nazývaný Parkhill. Ani v tomto smere sa majiteľ, spoločnosť LBG Byty s.r.o., spojená s Luka&Bramer Group a.s., od vyhlásenia výsledkov architektonickej súťaže na konci roka 2012, veľmi nehýbe. V neposlednom rade, natrápil sa aj developer projektu Villa Penat, ktorý sa omeškal s dokončením projektu, čo bolo spojené so sťažnosťami klientov.
Zdalo by sa tak, že táto časť Bratislavy je „zakliata“, nie je to však celkom tak. Investori väčšiny projektov nepatrili k veľkým, skúseným developerom, pri ktorých je pomerne veľká istota, že svoje projekty skôr či neskôr dokončia. V mnohých prípadoch ide o firmy, ktoré sa dostali k lukratívnym pozemkom, ktoré sa rozhodli zhodnotiť investičnou výstavbou. Viaceré zámery však rozbehli v čase, kedy narazili na nezáujem klientov, problémy s financovaním, neskúsenosť a podobne. Súčasná doba výstavbe praje o čosi viac (aj napriek pandémii), takže dnes rozbehnuté projekty majú azda lepšiu perspektívu. Napriek tomu treba zachovávať obozretnosť.
Problémy v bratislavskom developmente, ktorých dôsledky dodnes cítime v podobe rozličných nevhodných realizácii a sťažností nádejných klientov, nastali, keď sa ho chytili menšie firmy, ktoré chceli len rýchlo zarobiť. Takto vzniklo napríklad Première na Šancovej, ktoré FINEP prebral už s povoleniami (čo nič nemení na fakte, že viacerí iní developeri by takúto „príležitosť“ radšej odmietli). Najsilnejšie bolo ich prítomnosť cítiť tesne pred vypuknutím krízy v roku 2008. Tá trh očistila a prežili silnejšie, stabilnejšie a profesionálnejšie firmy, z ktorých viaceré dnes pomáhajú zvyšovať úroveň mesta. Opäť sa však objavujú aj menší investori.
Tých v princípe Bratislava potrebuje, aby priniesli nové impulzy pre development a obohatili trh, je to však spojené aj s určitým rizikom. Preto si treba developerov či zmluvy s nimi vždy preverovať – bez ohľadu na to, či ide o štandardný projekt v okrajovej štvrti alebo luxusné bývanie pri Horskom parku.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre