zoradiť: podľa dátumu
Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.
Keďže je mestský park na Tajovského ulici národnou kultúrnou pamiatkou, cieľom súťaže bolo najmä nájdenie balansu medzi aktuálnymi požiadavkami obyvateľov mesta a zachovaním niektorých dôležitých kompozičných či architektonických prvkov. Hlavné úskalia súčasného stavu identifikovali občania v participatívnom procese, ktorý predchádzal samotnému vyhláseniu súťaže.
Projekt Gateway v sebe spája reprezentatívnu, edukačnú, zdravotnícku aj administratívnu funkciu. Ako vstupná brána do kampusu prestížnej univerzity navyše podporuje aj tvorbu komunity. Budova je taktiež jedinečná navrhnutou modulárnou konštrukciou, vďaka ktorej sa očakáva jej rýchla výstavba.
Úradné budovy nemusia vyžarovať vždy len prísnosť a autoritu. Môže ísť aj o príjemné miesto s presne opačným charakterom. Dokazuje to návrh azylového súdu od svetoznámeho architektonického štúdia, ktorý spája dve významné súdne do budovy do jedného uceleného komplexu. Ten by mal symbolizovať spravodlivosť, transparentnosť a žiadateľom poskytnúť príjemnejšie a bezpečnejšie prostredie.
Revitalizácia ľavého brehu Vltavy v juhočeskom krajskom meste České Budějovice je prvým krokom rozsiahlej premeny celého nábrežia na živý verejný priestor. Okrem nových ihrísk či piesočných pláží v riešenej lokalite pribudne aj malé námestie či pešia promenáda.
Projekt Dock Mill je rozšírením objektu starého mlyna, nachádzajúceho sa na nábreží Grand Canal Docks v Dubline. Podľa jeho autorov návrh spochybňuje zaužívané spôsoby, ktorými sa pozeráme na mestské prostredie. Využíva pritom drevo, ktoré potvrdzuje svoj význam ako stavebný materiál budúcnosti.
Pokiaľ ide o okresné úrady, väčšina z nás si predstaví architektonicky nevýrazné objekty. Príklad takejto stavby v nemeckom meste Starnberg a jej víťazstvo v rámci významného architektonického ocenenia však ukazuje, že sa to dá aj inak.
O tom, že kultúrne inštitúcie nemusia sídliť len v honosných budovách v blízkosti centier miest, svedčí aj projekt Domu umenia v Ústí nad Labem. Mestu aj celému regiónu priniesol priestory, ktoré podporujú šírenie kvalitného kultúrneho programu a zároveň zlepšujú vzdelávací proces na neďalekej fakulte.
Z bývalých priemyselných budov sa po rekonštrukcii často stávajú nové kultúrne centrá či administratívne priestory. Projekt z portugalského Porta však ukazuje, že takéto objekty môžu reagovať aj na rastúcu potrebu cenovo dostupného bývania.
Minimalistické hmotové riešenie celého objektu a interiér, ktorý neskĺzol do gýčovej podoby. Herné centrum Hoplandia je vo viacerých smeroch výnimočným počinom. Snahou súkromného investora by sa mohol inšpirovať aj štát či jednotlivé slovenské mestá.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac