zoradiť: podľa dátumu
Správne prevedenie bytových domov môže zásadne prispieť k tvorbe kompaktnejšieho mesta. Dorovnávanie existujúcej mestskej zástavby je však stále výzvou. Mnohé projekty ale dokazujú dôležitosť podobných zámerov, keďže sa tým posilňuje mestotvorný charakter ulíc a s nimi aj vnímaná kvalita celého mesta.
Najprv išlo o bývalú elektráreň, potom o objekt chátrajúceho kostola. Vďaka finančnej podpore a veľkému nadšeniu súkromného investora vzniklo v týchto jedinečných, no dlhé roky zanedbávaných objektoch nové kultúrne centrum či koncertná sála.
Mnohé mestá sa desaťročia trápia s environmentálnymi záťažami. Výnimkou nie je ani okolie kanála Gowanus v newyorskom Brooklyne, do ktorého priemyselné budovy roky vypúšťali odpadové vody. Jeho nedávno naštartované čistenie však rozpútalo vlnu výstavby, ktorá nezdravú lokalitu premení na výstavnú časť mesta.
Projekt dostupného nájomného bývania Wientalterrassen zbiera jedno ocenenie za druhým. Základom jeho úspechu sú vysoko nastavené podmienky architektonickej súťaže, ktorá bola vyhlásená v roku 2018. V Bratislave je podobný projekt z viacerých dôvodov nepredstaviteľný.
Mnohé významné a úspešné firmy v súčasnosti uprednostňujú pri výbere svojho sídla rekonštrukcie pred novostavbami. Jedinečná architektúra bývalých priemyselných objektov ich predurčuje vytvoreniu priestorov s neopakovateľnou charizmou, ktoré sú navyše lepšie zapojené do miestneho života a environmentálne zodpovedné. Príkladom je znovuoživenie elektrárne St. James v Singapure.
Odolné, vysoko udržateľné, esteticky zaujímavo poňaté aj funkčné. Presne také sú bytové domy, ktoré získali už nejedno ocenenie. Za ich návrhom stojí štúdio, ktoré bolo vyhlásené za Najlepšie architektonické štúdio roka 2022 podľa portálu Dezeen.
Hoci boli Česko so Slovenskom ešte nedávno jedným štátom, prvé z nich sa rýchlo posúva. Keď si malé mesto Lázňe Bělohrad uvedomilo, že pôvodná budova radnice prestala zodpovedať kapacitným a stavebným požiadavkám, vyhlásilo architektonickú súťaž na novú. Výsledkom je nový objekt a verejný priestor na úrovni, akou nedisponujú ani veľké bratislavské mestské časti.
Mesto Banská Bystrica vyhlásením súťaže na novú pobodu Petermanovej veže nadviazalo na svetový trend rekonštruovania kostolných veží a prispôsobovania ich vnútorných priestorov novým funkciám. Ocenené návrhy predstavujú príklady toho, ako možno k podobným objektom pristupovať aj v iných slovenských mestách.
Premeny veľkých dopravných uzlov sú vždy kontroverznou témou. Diskusie o projekte Slussen v švédskej metropole Štokholm sa spustili už pred niekoľkými desaťročiami. Útlm automobilovej dopravy a dopyt po verejnom priestore však konečne mesto podnietil k spusteniu rozsiahlej transformácie.
Región s viacerými ekonomickými problémami hľadá svoju novú náplň. Pomôcť má k tomu projekt, ktorý sa stane pilierom udržateľného rozvoja. Budúce Transformačné centrum má byť vzorom samé osebe: budova centra bude výsledkom recyklácie starej zástavby a architektonickej súťaže.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac