zoradiť: podľa dátumu
V časti verejnosti sa ozýva volanie po silnejšej inšpirácii historickými vzormi v architektúre. Tento prístup však nezriedka skončí gýčom, ktorý je omnoho horší ako súčasné riešenie. Napriek tomu neprestáva diskusia o citlivom prepájaní nových budov so staršími zachovanými objektami a vhodnom nadviazaní na existujúce urbanistické štruktúry. Príklady, že sa to dá, existujú.
Verejnoprávna televízia a rozhlas disponujú viacerými nehnuteľnosťami po celom Slovensku, pochádzajúcimi z čias, keď bola ich produkcia omnoho rozsiahlejšia. Stav mnohých budov už dnes nie je ideálny. V prípade košického objektu sa však situácia dramaticky zmenila - vďaka rekonštrukcii dnes RTVS sídli v modernej budove, ktorá je nielen úspornejšia, ale aj architektonicky príťažlivejšia.
Takmer všetky úspešné svetové mestá spája jeden problém: nedostupné bývanie. Preto sa veľká časť z nich usiluje o rozvoj cenovo dostupných bytov v podobe nájomných schém. Ideálne je pritom umiestňovať ich v relatívne kvalitných a dobre napojených lokalitách, aby nehrozilo riziko segregácie. Nie je to vôbec jednoduchá úloha, keďže v mnohých husto zastavaných metropolách nie je pre výraznejšie projekty miesto.
Kreatívni architekti dokážu urobiť aj malý priestor omnoho funkčnejším. Vďaka premysleným zmenám dispozície sa tak z pôvodne dvojizbového bytu môže sa stať trojizbový. Keď sa sa navyše nové riešenie spojí s kvalitným vybavením či dizajnom, výsledkom je výborná investícia a omnoho lepšie podmienky pre bývanie.
Budovy ambasád sú dôležitým nositeľom kultúrno-spoločenskej úrovne danej krajiny. Slovensko v tomto smere na tom nie je vôbec zle a môže sa popýšiť niekoľkými výnimočnými dielami. Z pohľadu architektonickej kvality sa však väčšina odborníkov pravdepodobne zhodne na jednej budove. Nedávno prešla generálnou rekonštrukciou, ktorá nadviazala na jej pôvodné hodnoty.
Praha už niekoľko rokov pripravuje výstavbu zásadnej novej kultúrnej stavby - Vltavskej filharmónie, ktorá má byť súčasným symbolom mesta. Jej podoba je známa od roku 2022, keď bol predstavený víťazný návrh architektonickej súťaže od dánskej kancelárie BIG - Bjarke Ingels Group. Odvtedy prešiel zámer pripomienkovaním, na základe čoho predstavil významný svetový architekt Bjarke Ingels aktuálne zmeny v projekte.
Mesto Trnava možno v mnohých veciach označiť za najvyspelejšie mesto na Slovensku, ktoré sa veľmi rýchlo mení k lepšiemu. Aj tento rok samospráva dokončuje a rozbieha niekoľko ambicióznych projektov, medzi ktoré patrí obnova pamiatok či revitalizácie verejných priestorov. O tom, ktorý zámer bude napokon najväčšou investíciou, rozhodne byrokracia.
Prírodné prostredie treba chrániť. Cestou k tomu je edukácia, ideálne v priamom dotyku so vzácnym prostredím, čo umocňuje zážitok zo vzdelávania. Rozumejú tomu aj u našich severných susedov, kde bol dokončený vzdelávací objekt, zaujímavý nielen funkciou. Samotná architektúra novostavby je najlepšou reklamou na ochranu prírody a prepájanie ľudí s okolím.
Zachovanie výnimočného pôvodného charakteru bytu a zároveň jeho prispôsobenie potrebám nových obyvateľov je pre mnohých architektov veľkou výzvou. V prípade, že za takouto rekonštrukciou stojí oceňované štúdio, však možno predpokladať jedinečný výsledok - a to aj pri minime dispozičných zmien a zachovaní veľkého množstva originálnych prvkov.
Kým na Slovensku sú investície do vzdelávania v jednotkách miliónov veľkou udalosťou, popredné svetové univerzity neváhajú investovať desiatky až stovky miliónov eur, aby pozdvihli svoju kvalitu, konkurencieschopnosť a predpoklady pre prilákanie najtalentovanejších študentov a pracovníkov. Nezriedka to zahŕňa budovanie unikátnych nových priestorov od špičkových architektov.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac