Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.
Portum má vzniknúť na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej ulice, v extrémne exponovanej lokalite, ktorá prejde v najbližšej dobe radikálnymi zmenami. Definitívnu podobu má len južná strana križovatky, kde developer J&T Real Estate vybudoval kancelársky komplex Landererova 12. Na ostatných rohoch križovatky sa projekty ešte len pripravujú, vo všetkých prípadoch však pôjde o výškové budovy, vrátane (pravdepodobne) druhej najvyššej budovy v meste.
Pôjde tak o miesto s najvyššou koncentráciou výškových budov v Bratislave. Portum v tomto kontexte nebude najvyšším zámerom, so svojim konceptom – kde vyššia z veží má dosiahnuť výšku 115 metrov pri 36 podlažiach a nižšia 97 pri 30 podlažiach – sa však nestratí. Prevažujúca funkcia má byť rezidenčná, k čomu sa pripojí retail na nižších podlažiach alebo kancelárie a hotel v objektoch od Chalupkovej alebo od novej ulice, ktorá sa bude nachádzať medzi Portumom a Apollo Residence.
Projekt má za sebou šyri roky prípravy, detaily sa začali odhaľovať v priebehu roka 2017. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bolo ukončené a nadobudlo právoplatnosť na začiatku roka 2019, územné rozhodnutie bolo vydané v januári 2020. Teraz stavebný úrad v mestskej časti Staré Mesto zverejnil žiadosť o vydanie stavebného povolenia z augusta 2020. Ide o posledné nutné povolenie pred samotným odštartovaním výstavby.
Developer je tak už veľmi blízko k tomu, aby mohol začať premenu pozemku. Namiesto dnes neuvyžitého priestoru by sa tu malo nachádzať 390 nadštandardných bytov, 11-tisíc metrov komerčných plôch, zmieňovaný hotel alebo 656 parkovacích miest. Súčasťou projektu je aj úprava verejných priestranstiev v dotyku s križovatkou a vo vnútrobloku, ktorý má byť parkovo upravený. Developer pripomína, že súčasťou komplexu bude aj wellness pre rezidentov, zelené strechy a rozličné smart a ekologické prvky. Pod podobou zámeru je podpísaný architekt Branislav Kaliský z kancelárie A1 ReSpect.
Ide tak o jeden z veľkých a významných bratislavských projektov, do ktorého chce investor vložiť až 100 miliónov eur. Takéto mohutné developmenty štandardne realizujú najväčší lokálni developeri, čo zatiaľ TK Estate nie je. V minulosti aj dnes však spoločnosť tvrdila, že je pripravená stavať okamžite po nadobudnutí povolení. Ak platí, že plánuje ostať súčasťou developmentu, potom by bol ideálnou formou vstup partnera do projektu. Či to tak je, TK Estate v tejto chvíli nepotvrdil s vysvetlením, že v správnom čase zverejní všetky informácie.
Kto by to mohol byť, nie je známe, hoci sa nedávno objavila informácia, že do Bratislavy prichádza česká developerská skupina TopEstate. Podľa spoluzakladateľa skupiny Petra Teplého, citovaného v magazíne Estate.cz, sa firma chystá investovať priamo v novom centre mesta. „V širšom centre Bratislavy, nazývanom bratislavský downtown, plánujeme postaviť polyfunkčný komplex. Budú mu dominovať dve obytné veže takmer s päťsto bytmi. Každá z veží bude mať cez sto metrov,“ popisuje Petr Teplý.
V tomto sa Portum mierne líši, v iných veciach sa však s plánovaným projektom zhoduje. Jeho súčasťou má byť prémiový hotel s wellness centrom a investícia by mala dosiahnuť tri milardy českých korún. Detaily majú byť predstavené na začiatku roka 2021. Samoté TopEstates do tej doby odmietlo prezradiť čokoľvek navyše.
Že ide o tie isté projekty, je zatiaľ len mojou špekuláciou. Podľa informácií z developerského prostredia sa chystá vstup českého kapitálu aj do iného veľkého zámeru výstavby výškových budov, avšak v lokalite, ktorú možno len sotva nazvať súčasťou downtownu. Pražský developer by mohol mať taktiež záujem o pozemky v oblasti Mlynských nív alebo teoreticky v Petržalke, ktorých budúcnosť nebola zatiaľ predstavená. Inak je však Portum projektom v dobrej polohe, pričom mu do karát hrá aj aktuálny postup v povoľovaní.
Ak sa skutočne podarí projekt v roku 2021 rozostavať, dokončený bude v roku 2024.
Vyplnenie priestoru, v ktorom je Portum plánované, by bolo ďalším dôležitým príspevkom do procesu premeny tejto časti Bratislavy. Z veľkej časti je už prebudovaná západná časť downtownu v dotyku s pôvodnou kompaktnou mestskou zástavbou s projektami CBC a Twin City od HB Reavisu alebo Sky Park od Penta Real Estate. Podobu získava južná časť, kde rastie pokračovanie Eurovey od JTRE a severná, kde sa dokončuje Stanica Nivy od HB Reavis a vzniká Zwirn od YIT Slovakia.
Aktivita sa teraz presúva viac východným smerom, kde sa onedlho naštartuje výstavba štvrtej rezidenčnej veže Sky Parku a projektu Metropolis, čím získa novú podobu Bottova ulica. Veľké zámery pripravuje aj naďalej HB Reavis, ktorý chce dobudovať celú južnú a východnú časť Nových Nív, a JTRE, ktoré pripravuje dobudovanie zón Eurovea City a Klingerka. V tejto časti mesta tak pribúda veža za vežou a postupne sa mení parcela za parcelou.
Postup na jednotlivých projektoch umožňuje zlepšiť odhad, kedy by downtown mohol získať viacmenej definitívnu podobu (alebo aspoň byť „vyplnený“). Aktuálne sa zdá, že okolo roku 2027 už budú kompletne zastavané takmer všetky pozemky, a komerčné centrum Bratislavy bude charakteristické hustou zástavbou výškových budov. Témou ostáva ich výška. Väčšina z nich sa hýbe medzi 105-115 metrami, čo je aj dôsledok výškovej regulácie v rámci Územného plánu zóny Chalupkova.
V najbližšom období však prichádza dvojica podnetov, ktoré by mohli viesť k zmene: pravdepodobne v priebehu roka 2021 sa začnú diskusie o novej výškovej regulácii, čo povedie k zmene „veľkého“ Územného plánu. Tam budú stanovené lokality s prípustnou výstavbou výškových budov, ako aj výškovými limitmi. Druhou novinkou je možné otvorenie ÚPZ Chalupkova za predpokladu, že HB Reavis potvrdí svoje úvahy o vstupe do rezidenčného segmentu.
Pri dĺžke územnoplánovacích procesov je možné, že sa schválenie výškovej regulácej aj zmien ÚPZ natiahne na dlhé roky, hoci optimisticky predpokladám, že by v roku 2023 mohli byť obe realitou. Výšku mnohých projektov v downtowne to už neovplyvní, ale aspoň niekoľko zlepšení by sa mohlo podariť. Z tejto časti Bratislavy sa stáva jeden zo symbolov metropoly. Jeho kvalita musí byť prioritou.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre