V Starom Meste sa v uplynulých týždňoch dokončila obnova východnej časti Konventnej ulice. Vznikol tak príjemný kútik, naznačujúci potenciál celej štvrte v okolí Panenskej. Mestská časť už uvažuje nad ďalšími projektami, ktoré majú zlepšiť stav nielen tejto lokality. Neprekvapivo ale naráža na otázku financovania.
Mestská časť Bratislava – Staré Mesto ukončila prvú etapu komplexnej revitalizácie Evanjelickej štvrte. Historická lokalita vznikla severozápadne od stredovekého jadra Bratislavy, pričom najviac sa rozvinula v 18. storočí. Dnes je tvorená viacerými ulicami, obstavanými vzácnymi historickými pamiatkami, vrátane kostolov, palácov či nájomných domov. Z veľkej časti prežila rozsiahle asanácie v centre v druhej polovici 20. storočia.
Po rokoch prehliadania sa začína samospráva konečne zameriavať na túto časť mesta. V súvislosti s rozvojom komunitných aktivít v okolí Panenskej ulice a po tlaku miestnych aktérov a obyvateľov pristúpila k vízii komplexnej revitalizácie verejných priestorov v lokalite. Pre tento účel nechala vypracovať Manuál pre Panenskú a okolie. Koncepčný materiál má byť návodom, ako opravovať atraktívne ulice s prihliadnutím na ich používateľskú aj estetickú kvalitu.
Oprava východnej časti Konventnej je prvou etapou (už predtým prebehla nultá – obnova Soferovych schodov) rozsiahleho projektu. Na krátkom, no dôležitom úseku boli vymenené podzemné siete, vytlačené divoké parkovanie a priestor bol vydláždený. Samospráva dokonca pripomína smutnú históriu lokality, v rámci ktorej bola polovica ulice zrovnaná so zemou. Výsledkom je značné okrášlenie územia, pripomínajúce stratu v súvislosti s prerazením Staromestskej.
Staré Mesto nechce skončiť len pri tejto úprave. „V budúcom roku by sme radi zrealizovali aj rekonštrukciu jej západnej časti a lokálne opravy Lýcejnej ulice,“ potvrdzuje Martina Karmanová z Referátu komunikácie s verejnosťou na mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. „Tento zámer však musí byť podporený poslancami miestneho zastupiteľstva.“ Z pohľadu mestskej časti by išlo o významnú investíciu.
Nadviazať na ňu majú aj ďalšie. Pôvodné plány rátali s postupnou opravou celej Evanjelickej štvrte – ulice po ulici. Po Konventnej chcelo minulé vedenie mestskej časti obnoviť Štetinovu. Potom mala rada prísť na kľúčovú ulicu – na samotnú Panenskú.
Panenská sa mala celá predláždiť a redukovať sa malo parkovanie. Dnes sa parkuje po oboch stranách ulice, po novom by to bolo len na jednej strane. Celá ulica by bola v jednej úrovni, bola by tak bezbariérová. Bariérovosť by sa znížila aj vďaka umiestneniu osvetlenia na prevesy ponad ulicu. Vzniknúť by tu malo niekoľko oddychových zón či parkletov. Tieto úpravy by viedli k radikálnemu zlepšeniu vzhľadu aj pobytového potenciálu ulice.
Nanešťastie, v tomto momente nie je známe, kedy by k nim mohlo dôjsť. „Rekonštrukcia samotnej Panenskej ulice je závislá od financií,“ upozorňuje Karmanová. Tých má mestská časť málo, zvlášť potom, ako ju ovplyvnili finančné škrty v súvislosti s vládnymi sociálnymi programami. Existuje ale nádej. „V prípravách je projekt, ktorý by pomohol náklady spojené s rekonštrukciou do výraznej miery pokryť z externých zdrojov,“ hovorí Karmanová, odkazujúc na potenciálne eurofondy.
Pre Staré Mesto je možnosť využitia eurofondov – napríklad na vodozádržné opatrenia či zlepšovanie retencie dažďovej vody – významným zdrojom financovania projektov. Dnes už takto opravuje Grassalkovichovu (Prezidentskú) záhradu, ktorá aktuálne prechádza veľkou obnovou. Hlavným cieľom je zlepšiť práve jej pripravenosť na klimatické zmeny prostredníctvom zadržiavania vody.
Mestská časť plánuje pokračovať v získavaní peňazí takýmto spôsobom. „Pri realizácii všetkých väčších investičných zámeroch zohrávajú dôležitú úlohu financie. Staré Mesto sa intenzívne zapája do výziev a pripravuje projekty, ktoré by pokryli investičné zámery z externých zdrojov,“ konštatuje M. Karmanová. Okrem Panenskej či Grassalkovichovej záhrady je to aj iný dôležitý zámer.
„V najbližšej dobe čaká rekonštrukciu a revitalizáciu lokalita Jakubovho námestia,“ ohlasuje zástupkyňa mestskej časti najnovší projekt. Príťažlivé, no mierne zastarané a zanedbané námestie je už v stave, kedy si opravu zasluhuje. Centrálna zelená plocha je obparkovaná zo všetkých strán a chýbajú jej jednoúrovňové prepojenia s okolitými chodníkmi. Povrchy sú zastarané, rovnako ako mobiliár. Zeleň by potrebovala lepšiu údržbu taktiež.
Mestská časť nedefinovala, aká rozsiahla má rekonštrukcia byť. Jakubovo námestie je ale zrelé na komplexnú revitalizáciu, ktorá by neriešila len zelenú plochu, ale celú – až po fasády okolitých domov. Taký veľký projekt pravdepodobne očakávať nemožno.
V každom prípade, Staré Mesto je kľúčovou mestskou časťou, kde sa nachádza centrum mesta, väčšina významných mestských aj štátnych inštitúcií a pohybuje sa tu najviac turistov. Kvalita verejného priestoru by tu mala byť špičková. Pravdou sa to stáva len veľmi pomaly – a to je celkom problém.
Fotografie z 31.7.2023. Pozrite si rekonštrukcie bratislavských verejných priestorov vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre